fgngcpk0FHpkHybJbEuWbPmtXglQIDxIW0RpfY3jh_M

Kolonie w Polsce to dla emigrantów dobry sposób, by podtrzymać więzy łączące ich dzieci z krajem. I przekonać młodych ludzi, że Polska, z której wyjechali z rodzicami, ma wiele dobrego do zaoferowania i pokazania.

Dobrze płatna praca, własny dom, lepsze warunki życia i rozwoju, to kilka z powodów, dla których Polacy emigrują za granicę. Według szacunków GUS-u na obczyźnie żyje ok. 2,1 mln Polaków. Do pełni szczęścia jednak brakuje im często rodziny, która została w Polsce, polskich tradycji, jedzenia, krajobrazów z ojczyzny. Psychologowie zastanawiają się, kim będą dzieci polskich emigrantów, gdy dorosną – mentalnie Polakami czy obcokrajowcami? Dzieci, których rodzice wyjechali z Polski podczas fali migracji zarobkowej, w większości przypadków nie osiągnęły jeszcze dojrzałości.

qicvFLMUTVaDcZ2nD6c_SmmZbJLYNQrfhTWkY3fKeoE

Brakuje badań nt. wpływu emigracji na poczucie tożsamości narodowej dorastających za granicą dzieci Polaków. Pewne jest jednak, że na ich poczucie przynależności do Polski wpływa podtrzymywanie polskich tradycji i wartości. To dla rodziców-emigrantów niełatwe zadanie. Wpływ otoczenia i zagraniczni rówieśnicy sprawiają, że często bliżej im do zagranicznej kultury niż kraju pochodzenia. Dlatego część rodziców, by podtrzymywać kontakt dziecka z  ojczyzną, wysyła je na kolonie do Polski. Mogą dzięki temu poznawać kraj i  rówieśników, doskonalić język polski, a także rozwijać zainteresowania.

wAEaEQLNJ7QUQTc0jkP6iSMGUbrVHzW77wNUQoNTEaE Chętni z zagranicy zgłaszają się co roku, w każdym sezonie mamy kilkanaścioro dzieci polskich emigrantów. Takie wyjazdy to dla nich dobry sposób na poznawanie kraju od ciekawej strony – aktywnie, bez przymusu, w przyjaznych warunkach, wśród młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora obozów rozbudzających pasję.

Alternatywą dla wyjazdów zorganizowanych jest wysyłanie dzieci do polskiej rodziny, ale nie każda babcia czy ciocia ma w wakacyjnym okresie czas na opiekę nad dodatkowym dzieckiem.

jyaVa4scDHaz2YUKOiYM2LoZkWsYTHC7UNCXTHZCfLcŁatwiej też utrzymać więzy z krajem pochodzenia, gdy dzieci nawiązują przyjaźnie z kolegami
z Polski. – Ważny jest kontakt z rówieśnikami, to, by być na bieżąco, w tym ze zjawiskami językowymi. Telewizja i książki nie wystarczą. Nie przedstawiają żywego języka – mówi Marcin, tata Magdy, która była uczestniczką obozu fotograficznego organizowanego przez BTA Kompas. Ponieważ od dziesięciu lat mieszkają w Hiszpanii, więź córki z Polską to dla niego ważna wartość. Dba o to, by ją pielęgnowała. – Odświeżanie obrazu o Polsce jest konieczne. Ostatecznie będzie musiała wybrać, gdzie chce żyć. Bez wiedzy o Polsce byłoby to niemożliwe. Rosłyby obawy przed nieznanym, bariery narastały w czasie – dodaje ojciec Magdy. Marcin zdecydował się na wysyłanie córki do Polski na kolonie twórcze także dlatego, że hiszpańska oferta wyjazdów dla młodzieży mu nie odpowiadała. – Za granicą nie ma sensownej oferty na aktywne wakacje. Tylko plaża i morze, w Polsce za to jest – dopowiada.

ilqAfSt6oWZPmosM6g2qMN-tCaRscx1SozFRbnaim-sTakże Piotr, który kilka lat temu wyemigrował z Polski do Belgii wie, jakie korzyści płyną
z wysyłania dzieci emigrantów na zorganizowane wyjazdy wakacyjne do Polski. Jego syn Dominik był na obozie motywacyjnym dla licealistów. – To, co nas przekonało, to przede wszystkim możliwość kontaktu z żywym językiem polskim, takim jakim posługują się rówieśnicy Dominika. To też okazja dla dziecka, by mogło zrozumieć wspomnienia swoich rodziców z takich wyjazdów – tłumaczy Piotr.

 

Informacja nadesłana

Zdjęcia: archiwum BTA Kompas

***

O BTA Kompas:

Organizator obozów i wycieczek dla dzieci i młodzieży, działający od 1998 roku. BTA Kompas oferuje szeroki wybór aktywności sprzyjających rozwijaniu umiejętności dzieci. Młodzieży proponuje obozy twórcze Interkamp, fanowskie, fabularne, survivalowe i ASG, fantasy i RPG. Młodszym – specjalne programy wyjazdów już od 5. roku życia. Nudzie mówi NIE, odkrywaniu – TAK. 

Do marek BTA Kompas należą: Mikolaje24.pl, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój, Przystanek Drzewina, DW Szczelinka, RPG Tol Calen.  www.kompas.pl 

Poprzedni artykuł„Ukryte terapie” – spotkania z Jerzym Ziębą w USA i Kanadzie
Następny artykuł„Nie musi, ale chce”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj