Kolonie w Polsce to dla emigrantów dobry sposób, by podtrzymać więzy łączące ich dzieci z krajem. I przekonać młodych ludzi, że Polska, z której wyjechali z rodzicami, ma wiele dobrego do zaoferowania i pokazania.
Dobrze płatna praca, własny dom, lepsze warunki życia i rozwoju, to kilka z powodów, dla których Polacy emigrują za granicę. Według szacunków GUS-u na obczyźnie żyje ok. 2,1 mln Polaków. Do pełni szczęścia jednak brakuje im często rodziny, która została w Polsce, polskich tradycji, jedzenia, krajobrazów z ojczyzny. Psychologowie zastanawiają się, kim będą dzieci polskich emigrantów, gdy dorosną – mentalnie Polakami czy obcokrajowcami? Dzieci, których rodzice wyjechali z Polski podczas fali migracji zarobkowej, w większości przypadków nie osiągnęły jeszcze dojrzałości.
Brakuje badań nt. wpływu emigracji na poczucie tożsamości narodowej dorastających za granicą dzieci Polaków. Pewne jest jednak, że na ich poczucie przynależności do Polski wpływa podtrzymywanie polskich tradycji i wartości. To dla rodziców-emigrantów niełatwe zadanie. Wpływ otoczenia i zagraniczni rówieśnicy sprawiają, że często bliżej im do zagranicznej kultury niż kraju pochodzenia. Dlatego część rodziców, by podtrzymywać kontakt dziecka z ojczyzną, wysyła je na kolonie do Polski. Mogą dzięki temu poznawać kraj i rówieśników, doskonalić język polski, a także rozwijać zainteresowania.
– Chętni z zagranicy zgłaszają się co roku, w każdym sezonie mamy kilkanaścioro dzieci polskich emigrantów. Takie wyjazdy to dla nich dobry sposób na poznawanie kraju od ciekawej strony – aktywnie, bez przymusu, w przyjaznych warunkach, wśród młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora obozów rozbudzających pasję.
Alternatywą dla wyjazdów zorganizowanych jest wysyłanie dzieci do polskiej rodziny, ale nie każda babcia czy ciocia ma w wakacyjnym okresie czas na opiekę nad dodatkowym dzieckiem.
Łatwiej też utrzymać więzy z krajem pochodzenia, gdy dzieci nawiązują przyjaźnie z kolegami
z Polski. – Ważny jest kontakt z rówieśnikami, to, by być na bieżąco, w tym ze zjawiskami językowymi. Telewizja i książki nie wystarczą. Nie przedstawiają żywego języka – mówi Marcin, tata Magdy, która była uczestniczką obozu fotograficznego organizowanego przez BTA Kompas. Ponieważ od dziesięciu lat mieszkają w Hiszpanii, więź córki z Polską to dla niego ważna wartość. Dba o to, by ją pielęgnowała. – Odświeżanie obrazu o Polsce jest konieczne. Ostatecznie będzie musiała wybrać, gdzie chce żyć. Bez wiedzy o Polsce byłoby to niemożliwe. Rosłyby obawy przed nieznanym, bariery narastały w czasie – dodaje ojciec Magdy. Marcin zdecydował się na wysyłanie córki do Polski na kolonie twórcze także dlatego, że hiszpańska oferta wyjazdów dla młodzieży mu nie odpowiadała. – Za granicą nie ma sensownej oferty na aktywne wakacje. Tylko plaża i morze, w Polsce za to jest – dopowiada.
Także Piotr, który kilka lat temu wyemigrował z Polski do Belgii wie, jakie korzyści płyną
z wysyłania dzieci emigrantów na zorganizowane wyjazdy wakacyjne do Polski. Jego syn Dominik był na obozie motywacyjnym dla licealistów. – To, co nas przekonało, to przede wszystkim możliwość kontaktu z żywym językiem polskim, takim jakim posługują się rówieśnicy Dominika. To też okazja dla dziecka, by mogło zrozumieć wspomnienia swoich rodziców z takich wyjazdów – tłumaczy Piotr.
Informacja nadesłana
Zdjęcia: archiwum BTA Kompas
***
O BTA Kompas:
Organizator obozów i wycieczek dla dzieci i młodzieży, działający od 1998 roku. BTA Kompas oferuje szeroki wybór aktywności sprzyjających rozwijaniu umiejętności dzieci. Młodzieży proponuje obozy twórcze Interkamp, fanowskie, fabularne, survivalowe i ASG, fantasy i RPG. Młodszym – specjalne programy wyjazdów już od 5. roku życia. Nudzie mówi NIE, odkrywaniu – TAK.
Do marek BTA Kompas należą: Mikolaje24.pl, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój, Przystanek Drzewina, DW Szczelinka, RPG Tol Calen. www.kompas.pl