Prezentujemy Państwu relację Anety Nott Bower, która współpracuje z naszym portalem oraz prowadzi stronę poświęconą dwujęzyczności BillingualHouse.com i która przeprowadziła niedawno warsztaty z rodzicami z Polskiej Szkoły
w Rzymie.

Aneta Nott-Bower
Aneta Nott-Bower

„Dwujęzyczność łączy i daje moc”

Dziękuję serdecznie Szkolnemu Punktowi Konsultacyjnemu w Rzymie za zaproszenie mnie do poprowadzenia warsztatów dla nauczycieli w Polskiej Szkole w Rzymie zatytułowanych DWUJĘZYCZNOŚĆ ŁĄCZY I DAJE MOC! Jak edukować dzieci dwujęzyczne?

Spotkałam się tam z bardzo ciepłym przyjęciem i podczas całego spotkania czułam wielkie zapotrzebowanie na aktualną wiedzę z zakresu dwujęzyczności. Wiem, że nauczyciele polonijni chętnie wykorzystują tę wiedzę wspierając rodziców w dwujęzycznym wychowaniu oraz motywując uczniów do systematycznej i wytrwałej pracy nad językiem polskim.

Screen shot 2014-02-02 at 11.17.07 PM

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

dwujęzyczność kiedyś i dzisiaj;
wpływ dwujęzyczności na rozwój dziecka;
jak wychowywać dzieci dwujęzyczne i jak wspomagać ich dwujęzyczny rozwój;
co to jest dominacja językowa;
rozwój mowy osób dwujęzycznych i czynniki na niego wpływające;
praktyczne sposoby na dwujęzyczne życie w rodzinie;
edukacja dwujęzyczna;
dlaczego umiejętność czytania i pisania po polsku jest tak ważna dla dzieci polskich wychowywanych za granicą;
specyfika nauczania młodszych i starszych dzieci dwujęzycznych oraz dzieci dwujęzycznych z rożnymi dysfunkcjami;
praktyczne sposoby na skuteczną edukację dzieci dwujęzycznych.
Na koniec wszyscy uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań Każdy otrzymał również zaświadczenie ukończenia kursu oraz broszurę z najważniejszymi informacjami do zapamiętania i wykorzystania w codziennej pracy w polskiej szkole.

broszura-nauczyciele-nowa

Poniżej zamieszczam niektóre filmy, które stanowiły ważny element mojej prezentacji dla nauczycieli. Zachęcam do wykorzystywania ich na lekcjach

W tym filmie dzieci w większości urodzone w Ameryce wypowiadają się na temat powodów, dla których uczą się języka polskiego. Podczas wszystkich moich spotkań z nauczycielami polonijnymi zawsze zachęcam ich, by zapytali uczniów, dlaczego uczą się języka polskiego i dlaczego chodzą do polskiej szkoły. A odpowiedź: “Bo mama mi każe” jest również dla nas cenna, gdyż informuje nas o potrzebach tego ucznia!

Udział w polonijnych konkursach bardzo pozytywnie działa na motywację uczniów. Na uwagę zasługują tu również wypowiedzi dzieci, którym kreatywne pisanie po polsku i wyrażanie w tym języku siebie sprawia trudność. Jeżeli nasze dzieci znajdują się w podobnej sytuacji, to po projekcji tego filmu poczują się o wiele raźniej oraz poczują więź z polskimi dziećmi dwujęzycznymi z innych krajów.

Bardzo profesjonalnie przygotowany film o korzyściach płynących z dwujęzyczności i dwukulturowości oraz o zaletach uczęszczania do polskiej szkoły. “Lepiej znać swoje korzenie niż ich przez całe życie szukać”

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!

Aneta Nott-Bower
Zapraszamy również na stronę autorki BillingualHouse.com

Poprzedni artykuł„Dziękuję bardzo, panie Sławku!”
Następny artykuł„Tajemnice mózgu u dwujęzycznej osoby” (część 1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj