„Dwa światy i marzenie” Simona Szypcio

Był to zwyczajny letni dzień. Tola obudziła się o świcie, zaparzyła kawę i wyszła na swój poranny spacer. Wszystko było spokojne. Gdy w odległości usłyszała znajomy szum, zatrzymała się i po chwili rozpoznała go, był to szum morza. Tola wydawała się być oczarowana odgłosem fal, które wolno i spokojnie uderzały o brzeg morza. Podążając za tą melodią, dotarła na pustą plażę. Złote słońce świeciło już na niebieskim niebie, które w oddali spotykało się z linią horyzontu. Tola zamknęła oczy i zanurzyła stopy w lodowatej i przezroczystej jak szkło, wodzie. Przez chwilę poczuła się jak pochłonięta przez morze.

Łagodna bryza morska głaskała jej gładką twarz i zostawiała delikatne, słone pocałunki na jej rumianych policzkach. W tym momencie słodkie wspomnienia z dzieciństwa przebiegły przed jej oczami jak stado dzikich koni. Przypomniała sobie, jak przyjeżdżała na wakacje do dziadków nad inne, polskie morze i razem z nimi chodziła codziennie na plażę. Pływała, budowała zamki z piasku i zbierała bursztyn. Wspomnienia te wywołały uśmiech na jej twarzy, lecz nie na długo. Zaraz potem pojawiły się nieskończone łzy, które jak deszcz cicho wpadły do słonego morza. Jakkolwiek nie zostały one spowodowane tylko miłymi wspomnieniami z przeszłości…

Tola opłakiwała także świat, w którym żyła i jego liczne wady i niedoskonałości. Serce jej pękało na widok całego tego cierpienia i tej rozpaczy, którą znajdowała na twarzach ludzi. Tola marzyła o innym świecie, takim bez nienawiści, złości, zawiści, zachłanności, brutalności… Marzyła o takim świecie, gdzie nie istnieje ani rywalizacja, ani korupcja, lecz tylko braterstwo i sprawiedliwość między ludźmi. Marzyła o takim świecie, zaludnionym przez zjednoczone, spójne społeczeństwo w którym rządzi różnorodność, szacunek, równość. Marzyła o takim świecie bez granic lub limitów, niepotrzebnie narzuconych przez człowieka. Marzyła o jednym jedynym świecie pełnym miłości, radości, spokoju i empatii.

Simona Szypcio, 18 lat                                                                      

Szkoła Polska Przy Ambasadzie RP z siedzibą w Ostii