Z dumą po raz trzeci Polska Szkoła im. Jana Pawła II w East Stroudsburg w stanie Pennsylvania  wzięła udział w obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Uroczystą przemową Pani dyrektor Hanny Czumy, a także odśpiewaniem hymnu dwujęzyczności rozpoczęły się uroczystości. Nie brakowało emocji, wzruszeń, radości i uśmiechów dzięki programowi przygotowanemu przez uczniów, rodziców, grono pedagogiczne a także dzięki przybyciu i czynnym uczestnictwie w obchodach naszych zacnych gości. Atrakcji nie było końca.

„Dwujęzyczność to kraina, gdzie przygoda się zaczyna”.

Najmłodsi uczniowie rozpoczynający tę przygodę, zaprezentowali swą dwujęzyczność w odśpiewanej w piękny sposób piosence „The wheels on the bus”- „Koła autobusu kręcą się”.

 

 

W magiczną krainę wierszy przenieśli nas nieco starsi uczniowie recytując wiersze Jana Brzechwy.

Dwujęzyczność to narzędzie, drzwi otworzy Tobie wszędzie”.

 

 

Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego ogromny podziw wzbudzili najstarsi uczniowie szkoły – studenci języka polskiego z programu PSL (Polish Second Language), którzy wraz z uczniami kl.IV przedstawili wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”.

 

Fot. Ula Kuban- Bajek

 

Dzięki uczniowi klasy trzeciej Adrianowi Szyszko, mogliśmy na chwilę przenieść się do Polski. Laureat nagrody publiczności w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Polska w obiektywie polonijnego dziecka” zaprezentował swoje konkursowe prace fotograficzne wzbogacając je opowiadaniem o Polsce, jaką ujrzał podczas wakacyjnego pobytu.

 

 

Tego dnia nie brakowało również muzyki i tańca. Gościem honorowym był Don Dal Maso – założyciel grupy L’ARCHET, muzyk, wiolonczelista grający z takimi sławami jak Pavarotti czy Bocelli. Don Dal Maso zahipnotyzował wszystkich opowiadaniem o polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie. Przeniósł nas również w zadumę, prezentując swoje umiejętności w popisowej grze na skrzypcach.

 

 

 

Będąc w duchu liryki wysłuchaliśmy również występu sióstr Bernatowicz – Darii i Kariny, utalentowanych skrzypaczek, uczennic naszej szkoły.

 

 

Nie zabrakło również elementu tanecznego. Pod przewodnictwem pani Angeliki Bienias – Mazur, rodowitej góralki pielęgnującej tradycje, uczniowie szkoły zaprezentowali taniec góralski. Braw i zachwytu nie było końca.

 

 

Gościliśmy również przedstawicieli klubu motocyklowego IRON SLAV MC z Nowego Jorku. Uczniowie, rodzice, nauczyciele I goście mogli podziwiać piękne motocykle, wysłuchać opowiadań prezydenta klubu i na tej podstawie przekonać się, że klub motocyklowy to nie tylko wspólna pasja i miłość do motocykli ale również szeroko pojętą charytatywność, niesienie pomocy i udział w akcjach na rzecz biednych, chorych czy potrzebujących wsparcia.

 

 

 

Szalenie ważną osobistością, która zaszczyciła nas swoją obecnością był Pan Sławomir Platta – Marszałek 80-tej Parady Pułaskiego z Nowego Jorku. Serdecznie dziękujemy!

 

 

W podziękowaniu za serce wkładane w pracę z naszymi uczniami, Michael Wodz wraz z cała szkolną bracią zaśpiewał z dedykacją dla nauczycieli piosenkę „Share the Love”.

 

 

Nasze świętowanie zakończyły konkursy zarówno wiedzy polonijnej, jak również konkursy kulinarne pod przewodnictwem pani Anety Pieróg – Sudoł, w których uczniowie wszystkich klas bardzo ochoczo brali udział.

 

 

 

Dzień pełen wrażeń, emocji, uśmiechu został uwieczniony dzięki panu Andrzejowi Cierkoszowi – prezesowi Fundacji Dobra Polska Szkoła, który zaszczycił nas swoją obecnością i zarejestrował ten dzień w formie filmu, którego wzmiankę mogli obejrzeć wszyscy nasi rodacy na całym świecie za pośrednictwem TV POLONIA. To dla nas ogromna pamiątka – dziękujemy!

 

 

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny Dzień Dwujęzyczności, pamiętając, że

„dwujęzyczność drzwi otwiera – szczęście, praca i kariera” (B.Podobinski),

„nie żałuj dziecku dwujęzyczności, ona otwiera drogę do mądrości”(J.Bajek).

 

Tekst: Agnieszka Nowak

Zdjęcia: Beata Podobinski


Poprzedni artykuł“Polska szkoła, polska klasa Polska mowa nie wygasa” czyli Dzień Dwujęzyczności w Dallas, TX
Następny artykułDzień Dwujęzyczności na farmie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj