Jeszcze 50 lat temu była tu pustynia, zamieszkana przez blisko 6 tys. ludzi parających się głównie rybołówstwem i poławianiem pereł….Dziś w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rosną palmy, trawniki, parki, mnóstwo kwiatów, a wszystko to w 40-stopniowym upale, przy jednej, dwóch ulewach rocznie. Tuż pod powierzchnią przyszłych trawników i ogrodów zakłada się gęsto ułożone nawadniające rurki. Tam, gdzie cokolwiek rośnie, ciągnie się wodna sieć. Źródłem (odsalanej) wody jest ocean.

Dubaj to bardzo nowoczesne i stosunkowo młode miasto, którego nowoczesne budowle, sztuczne wyspy i nowatorskie, oryginalne projekty, z pewnością zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym.

U wybrzeży Dubaju znajduje się wyspa Jumeira, największa na świecie sztucznie usypana wyspa. Zaczęto usypywać ją w 2001 roku, zakończono pięć lat później. Zaplanowane są trzy takie wyspy. Każda z nich ma kształt palmy z falochronem dookoła. Wyspy mają charakter ekskluzywny, kompleks będzie mieścił ok. 2000 willi, 40 luksusowych hoteli, kina, mieszkania i wiele innych obiektów. Zamieszkiwać tam będzie ponad 500 000 osób.

Wyspa Jumeira, pierwsza z usypywanych trzech sztucznych wysp, ukończona w 2006 roku (AP Photo/Nakheel Development, HO).

Powstaje także The World Island Earth, archipelag składający się z około trzystu sztucznych wysp usypywanych na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju. Wyspy widziane z lotu ptaka tworzą widok mapy świata. Na wyspach znajdować się będą domy, obiekty handlowe i inne obiekty. Przewiduje się, że będzie na nich zamieszkiwać ponad 670 000 osób. Cały kompleks obejmuje obszar 9 km długości i 6 km szerokości. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi wyspami będzie możliwa jedynie drogą wodną.
Koszt budowy projektu wynosi około 25-30 miliardów dolarów.

The World Island Earth, kompleks 300 sztucznych wysp u wybrzeżu Dubaju.


Kolejną turystyczną atrakcją jest Burj Khalifa, wieżowiec w Dubaju, który jest najwyższym budynkiem na świecie i jednocześnie najwyższą konstrukcją lądową w ogóle, jaką kiedykolwiek zbudowano. Jego wysokość wynosi, wliczając iglicę na samym wierzchołku – 829,84 m. Wieżowiec posiada 160 pięter nadających się do zamieszkania plus 46 pięter służących do konserwacji. W budynku jest 57 wind i 8 ruchomych klatek schodowych. Całkowity koszt budowy to około 1,5 miliarda dolarów.

Burj Khalifa w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Restauracja Atmosphere w Burj Khalifa.

W budynku na 122. piętrze znajduje się m.in. najwyżej położona restauracja na świecie – Atmosphere.
Wjechanie na piętro, na którym się znajduje, zajmuje dokładnie 57 sekund.

Wieżowiec posiada jeszcze wiele innych rekordów w tym np. najwyżej położony basen na 76 piętrze, najwyżej położony klub nocny na 144 piętrze, najwyżej położony meczet na 158 piętrze, najwyżej położony taras widokowy na 124 piętrze (452 m). Znajduje się też w nim najszybsza winda na świecie,
a jej prędkość wynosi 64 km/h.

Również w Dubaju, na sztucznej wyspie na morzu, znajduje się wieżowiec przypominający kształtem żagiel. Jest to Burdj al-Arab – najwyższy na świecie hotel, jeden z nielicznych posiadających siedem gwiazdek. Średnia cena za dobę w tym hotelu to około 7 tys. dolarów.

Burdj al-Arab najwyższy hotel na świecie.

Dubaj jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i jednym z ważniejszych światowych centrów biznesu

Opracowanie: Marta Kustek
Źródła: http://www.burjkhalifa.ae | http://en.wikipedia.org

Poprzedni artykuł„Jak trafić do Księgi Guinnessa?”
Następny artykuł„Coś na uspokojenie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj