Marta Wesolowska, zalozycielka Kids Academy
Marta Wesolowska, zalozycielka Kids Academy

Rozmowa z Martą Wesołowską, założycielką Kids Academy Day Care, która mówi o sobie, że ciągle poszukuje nowych wyzwań w życiu. Matka dwóch synów; 10-letniego Kevina i 9-letniego Ryana. Od 8 lat pracuje w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Herberta w Copiague, NY. Tworząc Kids Academy kierowała się przekonaniem, że dziecku należy zapewnić właściwe warunki rozwoju już od najmłodszych lat. Jej Kids Academy ma być solidnym fundamentem i dobrym początkiem w procesie edukacji małego człowieka. Marta jest magistrem pedagogiki opiekuńczej. Skończyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Ma również studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie. Uczestniczyła w wielu różnych kursach dokształcających.

Jak narodził się pomysł Kids Academy Day Care?

Pomysł dojrzewał we mnie od momentu przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ze względu na to, że moi synowie potrzebowali mamy na cały etat, odłożyłam ten projekt na przyszłość. Od zawsze lubiłam pracę z dziećmi. 10 lat temu założyłam Szkołę Tańca dla dzieci i od 8 lat pracuję w Polskiej Szkole Dokształcającej w Copiague na Long Island. Sama kiedyś szukałam przedszkola dla moich dzieci i pamiętam jak ciężo było mi znaleźć całodzienną opiekę, zapewniającą dziecku prawidłowy rozwój psycho – fizyczny, zdrowe wyżywienie, itp. Stąd pomysł stworzenia kompleksowej placówki dla dzieci w wieku 3 – 5 lat, która zapewnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, nowoczesne programy nauczania, codzienne zajęcia z rytmiki, tańca, jogę, naukę w dwóch językach i wiele innych ciekawych zajęć dla dzieci.

Na czym polega program inteligencji wielorakich, na którym opiera się działalność przedszkola?

Nasz program oparty jest na teorii inteligencji wielorakich, gdzie łączymy różne sposoby uczenia w taki sposób, aby dziecko mogło rozwijać się wszechstronnie. Skupiamy uwagę zarówno na prawidłowym rozwoju psychicznym, jak i fizycznym. Naszym wychowankom zapewniamy codzienne zajęcia taneczne, gimnastyczne oraz zajęcia edukacyjne. Howard Gardner – twórca teorii inteligencji wielorakich uważa, że każdy człowiek posiada 8 rodzajów inteligencji i każdą z tych inteligencji można rozwinąć nawet u najmłodszych dzieci. W ciągu pierwszych pięciu lat życia rozwija się ok. 50 % zdolności do uczenia się. Następne 30% rozwija się do 8 roku życia. Dziecko rodzi się z liczbą komórek mózgowych, która jest wystarczająca do osiągania sukcesów. Ale nie liczba komórek decyduje o inteligencji, a liczba połączeń stworzonych pomiędzy tymi komórkami. Połączenia te tworzą się w wyniku doświadczeń zdobywanych we wczesnym dzieciństwie. Im bogatsze i bardziej stymulujące środowisko, tym pełniejszy rozwój dziecka.

Co kryje się za profilaktyką logopedyczną, którą proponujecie dzieciom?

Profilaktyka logopedyczna to codzienne 15-minutowe zajęcia kształcące słuch fonemowy i fonematyczny oraz zwiększające możliwość poprawnego i twórczego opanowania języka przez dziecko. Do tego rodzaju ćwiczeń wykorzystujemy formy zabawowe, np. gimnastyka buzi i języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych, wierszyki artykulacyjne, bajeczki ortofoniczne, itp. Poprzez stosowanie różnorodnych form zabawowych dzieci chętniej biorą udział w ćwiczeniach logopedycznych, czują się swobodnie, radośnie, mają poczucie satysfakcji i sukcesu.

Kids Academy czeka na swoich pierwszych przedszkolakow
Kids Academy czeka na swoich pierwszych przedszkolakow
Czego będą mogły nauczyć się dzieci w ramach Klubu Małego Naukowca?

W ramach Klubu Małego Naukowca dzieci będą brały udział w warsztatach przyrodniczych. Będą miały okazję poznać prawa rządzące przyrodą oraz obserwować zmiany w niej zachodzące. W naszym przedszkolu posiadamy swój ogródek, więc maluchy samodzielnie będą sadzić i pielęgnować rośliny, warzywka i owoce. Będziemy wspólnie obserwować proces ich dojrzewania, uczyć się troski o środowisko, kształtować świadomość ekologiczną. Proponowane przez nas eksperymenty oraz zajęcia to: obserwacja cyklu rozwoju motyli, jak powstają kolory, życie mrówek, sposób na duże bańki mydlane, pisanki na miękko, silnik cieplny, samopompujące baloniki, niewidzialny płyn, mleczna plastelina i wiele innych ciekawych doświadczeń. Warsztaty, które odbywają się w naszym przedszkolu są pełne ciekawych pomocy naukowych, co motywuje dzieci do samodzielnego odkrywania świata i rządzących nim zjawisk.

Proponujecie kilka różnych kącików zajęć, które mają potrwać 15 minut w ciągu dnia. Jakie to kąciki?

Kącik Małego Kucharza, gdzie dziecko będzie miało okazję przygotować swoją ulubioną kanapkę, upiec ciasto lub babeczkę, dowiedzieć się z czego robi się chleb, poznać różne smaki, przyprawy. W przedszkolu wyznaczony jest specjalny kącik z książkami, poduszeczkami, gdzie dzieci swobodnie mogą sięgać po ulubioną książeczkę, przeglądać obrazki, dzielić się wrażeniami z rówieśnikami. Ponadto w naszym Kąciku Czytelnika codzienne zajęcia z książką przygotowuje nauczyciel. Dzieci słuchają bajek, wierszy, opowiadań, itp. Następnie nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną, przygotowuje ćwiczenia do wysłuchanego tekstu, projekt, taniec, zabawę, itp.

Czy dzieci, które skonczą Kids Academy, będą gotowe intelektualnie i psychicznie, by pójść do zerówki?

Na pewno. Gwarantujemy wszechstronny rozwój dzieci, zwracając szczególną uwagę na indywidualne możliwości każdego z nich. W grupie dzieci uczą się łatwiej, mają silniejszą motywację, podążają za nauczycielem i rówieśnikami. Poznają również podstawy norm społecznych, uczą się dobrych manier, ale też asertywności i umiejętności współpracy.

Czy zajęcia będą wyłącznie po polsku?

Językiem wykładowym w naszym przedszkolu, które pracuje od 7.30 do 17.30, jest język polski, ale codziennie odbywają się również zajęcia edukacyjne w języku angielskim (przygotowanie do Kindergarten). Od października wprowadzamy również zajęcia, gdzie dzieci będą miały możliwość poznać podstawy języka hiszpańskiego. Możemy przyjąć 16 dzieci do przedszkola.

Jakie plany na obecny rok szkolny?

Bierzemy udział w programie „Czytające Przedszkole” więc przez cały rok zaplanowane są zajęcia czytelnicze. Wspieramy różne akcje charytatywne i społeczne, będziemy organizować świąteczną akcję „Zostań Świętym Mikołajem”. Planujemy cykl spotkań dla rodziców – szkolenie z coachingu rodzicielskiego.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Rozmawiała: Danuta Świątek

Kids Academy
www.kidsacademy.us
info@kidsacademy.us
tel. 631-774-7790

Poprzedni artykuł“Co robi wrażenie na dzieciach w ONZ? ”
Następny artykułZwiedzamy Nowy Jork: Lincoln Center for the Performing Arts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj