13181062_907930829333207_638855226_n

 

Czy wiesz, że…

… aż 63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki?

Czy wiesz, że…

… to oznacza, że te same 63 proc. nie przeczytało ani jednej POLSKIEJ książki?

A co z Polakami za granicą? 

Ilu z nich (dorośli, młodzież, dzieci) przeczytało w ubiegłym roku CHOCIAŻ JEDNĄ polską książkę? Ilu jest w stanie wymienić CHOCIAŻ KILKU współczesnych polskich autorów? 

Takich statystyk NIE MA. 

Nie ma również akcji zachęcających do czytania polskich książek, które byłyby skierowane również do Polaków za granicą, i to nie tylko do dzieci i młodzieży, ale i do dorosłych, w tym także do rodziców dwujęzycznych dzieci, dla których polski jest drugim językiem.

 

Muniek Staszczyk przyłapany z "Maskarą" Krzysztofa Vargi!
Muniek Staszczyk przyłapany z „Maskarą” Krzysztofa Vargi!

Czas to zmienić!

 

PRZYŁAPANI Z POLSKĄ KSIĄŻKĄ – pod takim właśnie hasłem Książka MADE IN POLAND na nowojorskim portalu polonijnym www.DobraPolskaSzkola.com inicjuje FOTOAKCJĘ, która ma na celu zachęcenie KAŻDEGO Polaka, tego za granicą, ale i tego w Polsce też, do sięgnięcia po polską książkę, zwłaszcza po polską literaturę współczesną. 

 

O co nam chodzi?

 

  • o zmobilizowanie wszystkich Polaków, zarówno tych rozsianych po świecie, jak i tych w kraju, do sięgnięcia po polską książkę,
  • o przybliżenie polonijnym rodzicom i ich dzieciom zarówno nowości polskiego rynku wydawniczego, jak i samych autorów, a tym samym zmotywowanie do nauki i podtrzymywania języka polskiego w rodzinach dwujęzycznych,
  • o rozwijanie pasji czytania,
  • o dobrą zabawę z książką w roli głównej.

 

Michał Rusinek przyłapany z książką "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej" Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. Fot. Kuba Ociepa
Michał Rusinek przyłapany z książką „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. Fot. Kuba Ociepa

MICHAŁ RUSINEK, krytyk literacki i autor książek dla dzieci o spadającym w Polsce czytelnictwie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży:

W książce Katarzyny Tubylewicz „Szwecja czyta. Polska czyta” spodobał mi się genialnie prosty pomysł Szwedów, którzy do promocji czytelnictwa zaprzęgnęli trenerów sportowych, dla wielu dzieciaków – półbogów. Bo najważniejsze to ustalić, kto u dziecka ma posłuch. Gdy Otylia Jędrzejczak u szczytu swej popularności powiedziała, że czyta „Oskara i panią Różę”, wydawnictwo nie nadążało z dodrukami. (…). Trzeba iść tam, gdzie autorytet. (źródło: http://wyborcza.pl/1,75475,19767438,dramatyczne-wyniki-badan-czytelnictwa-dlaczego-czytamy-coraz.html#ixzz44l79gOg4)

Poszliśmy za radą tak Michała Rusinka, jak i pomysłowych Szwedów i zaprosiliśmy do współpracy znanych Polaków, ludzi kultury, sztuki, nauki i sportu, którzy dali się przyłapać z polską książką. Do naszej fotoakcji włączyli się już: Michał Rusinek, Muniek Staszczyk, Ania Rusowicz, Anna Jurksztowicz, Krystyna Mazurówna, Monika Pyrek i Anja Rubik.

 

Anja Rubik przyłapana z opowiadaniami Marka Hłaski!
Anja Rubik przyłapana z opowiadaniami Marka Hłaski!

 

Fotografowie i fotoreporterzy zapewniają, że JEDNO ZDJĘCIE WYRAŻA WIĘCEJ NIŻ TYSIĄC SŁÓW.

NIECH JEDNO ZDJĘCIE POMOŻE ZACHĘCIĆ DO TYSIĄCA (I WIĘCEJ!) POLSKICH SŁÓW!

 

INSTRUKCJA włączenia się do naszej akcji jest bardzo prosta:

  1. Sięgnij po polską książkę.
  2. Zrób sobie z nią zdjęcie jako „przyłapana/przyłapany z polską książką”, podpisz (imię i/lub nazwisko, zawód, miejscowość/kraj) i prześlij do nas na adres: karinabonowicz@dobrapolskaszkola.com albo w wiadomości prywatnej na profilu akcji na FB. Zdjęcie otrzyma pieczątkę akcji i dołączy do zdjęć innych „przyłapanych z polską książką” na profilu PRZYŁAPANI Z POLSKĄ KSIĄŻKĄ na Facebooku https://www.facebook.com/przylapanizpolskaksiazka/info/?tab=page_info.
  3. Gotowe! Właśnie dołączyłaś/dołączyłeś do grona „Przyłapanych z polską książką”! PS Nie zapomnij przeczytać książki, z którą się fotografujesz  

POLAKU (nie tylko) za granicą, daj się przyłapać na gorącym uczynku!

Daj się przyłapać na czytaniu POLSKIEJ książki!

I zobacz, że z POLSKĄ książką jest ci do twarzy!

 

Patronat:  

13236160_913101015482855_1592645103_n.png 

13523818_933556053437351_359003348_o

Poprzedni artykułPolish Your Polish czyli jak mówimy po polsku w USA
Następny artykułProgram ESL (English as a second language): Jak go ugryźć, jak nie zostać przez niego pokąsanym

2 KOMENTARZE

  1. Witam,
    East Midlands po Polsku (EMpP) to gazeta polonijna ukazująca się w rejonie East Midlands w Anglii. Chetnie przyłączymy się do promowania akcji „Przyłapani z polską książką”. Czy akcja trwa bezterminowo? Czxy moglibyście przysłać nam kilka zdjęć dobrej jakości abyśmy mogli je wydrukować w najnowszym (wrześniowym) numerze EMpP? Dodatkowo, jak długo trwa zwrot fotografii opatrzonej pieczątką?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj