Fot. iStock
Fot. iStock

Z portalu „DobraPolskaSzkola.com” dowiedzieliśmy się o konkursie „Wiosna z książką”. Postanowiliśmy skorzystać z propozycji, a także  podzielić się informacjami jak pracujemy z uczniami w naszej szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah NJ.

Otóż zadbaliśmy o uzupełnienie i uporządkowanie naszego szkolnego księgozbioru. Każdemu uczniowi założyliśmy kartę biblioteczną, w której odnotowujemy tytuły wypożyczonych ze szkolnej biblioteki  książek oraz karty na których uczniowie wypisują książki przeczytane z własnego księgozbioru lub wypożyczonych od przyjaciół.

Wśród książek, które w ostatnim czasie wzbogaciły nasze szkolne zasoby są takie, które uważamy za godne polecenia innym szkołom i uczniom.

Ciekawymi pozycjami są książki, które szybko rozwijają umiejętność samodzielnego czytania, rozbudzają zainteresowanie i zamiłowanie nie tylko do słuchania czytanych pozycji, ale przede wszystkim do częstego sięgania po nie i czytania. Najważniejszą rzeczą jest zainteresowanie ucznia czytaniem, uczynienie z tej czynności przygody intelektualnej.

Ciekawą propozycją  są książeczki z serii: „Czytam z mamą, czytam z tatą” wydawnictwa Wilga. Jedną z nich jest książka pt.”Jamnik”. Jej bohaterem jest mały jamnik o imieniu Franio. Franio zachęca dzieci do wielu pożytecznych działań kształtujących zarazem pozytywne cechy postępowania i zachowania. Przekonuje, że należy pomagać innym, że nie jest to takie trudne, podpowiada jak zdobyć przyjaciół, dlaczego warto ich mieć jak najwięcej, jak być samodzielnym i zdobyć uznanie dorosłych i przyjaciół.

Książeczki z tej serii nie tylko mają wydźwięk wychowawczy, ale także pomagają rodzicom zachęcić dzieci do słuchania, wdrożyć do nauki czytania poprzez współuczestnictwo samego dziecka w czytaniu. Tekst czytają dorośli, do momentu pojawienia się obrazka zastępującego dalszy wyraz, który dopowiadają dzieci nazywając to co przedstawia obrazek. Tak więc dzięki interaktywnej postawie dzieci- zostają one niejako „wciągnięte” do wspólnego czytania, mając poczucie satysfakcji ze współtworzenia logicznej ciągłości myśli zawartych w treści wspólnie czytanej książki.

Dzięki takiej strategii dziecko uczy się skupiać uwagę na czytaniu, współuczestniczy w czytaniu podając adekwatne do treści wyrazy zastąpione obrazkami, wdrażając się tym samym do póżniejszego samodzielnego czytania z dużo większym zaangażowaniem i zamiłowaniem.

Zachęcamy nauczycieli do wykorzystania również innych przyjaznych dla ucznia tytułów z tej serii.

 

Barbara Biskup

Polska Szkoła im. M. Kopernika w Mahwah, NJ

Poprzedni artykuł„Emocje są siłą napędową”
Następny artykułZ wizytą w kraju: Królewski Sandomierz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj