Barbara Biskup
Barbara Biskup
Jesteśmy szkołą z ponad 20-letnią tradycją. Na co dzień wspieramy kampanię propagowaną przez Portal Dobra Polska Szkoła ”Cała Polonia czyta dzieciom” i marzy nam się, by po krótkim czasie rodzice czytający swoim pociechom polskie książeczki, przekazali tę umiejętność dzieciom, by mogły nauczyć się i czytać samodzielnie.

Uważam, że najskuteczniejszą metodą nauczenia dzieci czytania jest czytanie sylabami, a nie głoskowanie czyli odczytywanie kolejnych liter. Nauka czytania sylabami jest bardzo efektywna zwłaszcza dla dzieci w szkołach polonijnych, które stawiają pierwsze kroki w czytaniu tekstów polskich. Dzieci szybciej opanowują umiejętność czytania, gdy na początku dajemy im do czytania wyrazy krótkie, złożone najpierw z dwóch, potem z trzech i więcej sylab tzw. otwartych, a potem w identyczny sposób ćwiczymy czytanie wyrazów z sylabami zamkniętymi.

Czytanie sylabami czyli tzw. sylabizowanie eliminuje głoskowanie i prowadzi do płynności czytania.

Przykłady:
Wyrazy zawierające 2 i 3 sylaby otwarte: mama, tata, mapa, kula, woda, robota, sobota, rodzina, itd.
Wyrazy zawierające 2 i 3 sylaby zamknięte: wulkan, sandał, kufer, skuter, itd.

trzy-kroki-do-czytania-sylaba-wyraz,pd,233055W szkole korzystamy z serii książeczek „Trzy kroki do czytania” wydawnictwa Zielona Sowa. Seria zawiera książki dla różnych poziomów edukacyjnych uczniów od 5 do 8 lat. Pozwalają one na ćwiczenie techniki sylabicznego czytania w wesołej i atrakcyjnej formie. Bardzo ważne, by czytanie było przyjemnością i dobrą zabawą dla ucznia. Zamieszczone w książkach naklejki, krzyżówki, zgadywanki, przysłowia, rymowanki, kolorowanki oraz bardzo pouczająca gra w sylaby, stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci.

W książkach znajdziemy wiele ciekawych zadań dla ucznia. Np. dziecko ma połączyć odpowiednie sylaby porozrzucane na obrazkach, utworzyć z nich sensowne wyrazy, ułożyć w odpowiedniej kolejności i odczytać treść znanego polskiego przysłowia oraz zinterpretować go własnymi słowami lub doklejać naklejki z sylabami, kolorować, szukać rymowanek (szyba-ryba, taca-maca) itd. Zamieszczona w książeczce gra w sylaby może być wykorzystana w rekapitulacji czyli podsumowaniu lekcji.

Jako zadanie domowe możemy zaproponować uczniom wykonanie zakładki do książki. Możemy zasugerować, by w zakładce znalazły się sylaby z których można zbudować wyrazy, które zapisane w odpowiedniej kolejności dadzą treść znanego przysłowia lub rymowanki, czy jakiejś sentencji. Zakładki mogą także zawierać jako główny motyw graficzny jakiś najciekawszy lub najważniejszy epizod z przeczytanej przez ucznia książki. Zakładki wezmą udział w konkursie ogłoszonym w szkole dla uczniów wszystkich klas.

Barbara Biskup
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika
Mahwah, NJ

Poprzedni artykułObóz Żeglarski „Szkoła Życia” dla dzieci i młodzieży
Następny artykułNoworodki płaczą z akcentem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj