Agnieszka Stelmaszyk
Agnieszka Stelmaszyk. Fot. Aleksandra Sitarek

Każdy wyjazd do Polski, obok powodów rodzinnych i turystycznych, traktuję również jako szansę na ‘odkrycie’ mojej współczesnej polskiej pisarki lub pisarza dla dzieci i młodzieży. Szukam książek dla córek i dzieci w polonijnej szkole, które potrzebują słownika pojęć na końcu każdej publikacji. Moim tegorocznym ‘odkryciem’ są książki Agnieszki Stelmaszyk z serii „Już czytam” zaopatrzone nie tylko w słownik młodego czytelnika, ale również specjalne zadania. Jej książki są skierowane do dzieci powyżej 6 lat  w Polsce i cieszą się pozytywną opinią metodyków edukacji wczesnoszkolnej. W serii „Już czytam” znajdują się tytuły:

Michał i złoty puchar”, „Monia ratuje Faraona, „Krzys i gang Pelargonii”,  „Andzia i duch pana Baryłki”, „Fiord i zagubiony naszyjnik”,  „Tajemnica weneckiej maski”, „Zbawcy książek”, „Upiorne andrzejki”, „Gdzie jest Kunegunda?”, „Słoń w składzie porcelany”, „Koniec z wygłupami”, „Akcja Morze!”

Postanowiłam zapytać pisarkę o jej kontakty z polonijnymi dziećmi, z nadzieją, że zawita do USA.

*  *  *

Agnieszka Stelmaszyk, pisarka dla dzieci i młodzieży. Nauczycielka języka polskiego z wykształcenia. Córka nauczycielki. Podróżniczka, zakochana w Polsce. W Bydgoszczy mieszka od ponad 16 lat, gdzie lubi secesyjne kamienice i parki.  

Pisarka chętnie koresponduje z polskimi dziecmi z zagranicy. Dzieci z Finlandii piszą do niej:

„Szanowna Pani Agnieszko, Jesteśmy Pani wiernymi fanami. Spotkaliśmy się z Panią w zeszłym roku na poranku autorskim w Helsinkach. W tym roku przeczytaliśmy kolejne tomy Kronik Archeo pt. Szyfr Jazona i Klucz do Asgardu. Wzorując się na Pani książkach napisaliśmy Złoto Laponii, kolejny tom Kronik Archeo, którego akcja rozgrywa się w Finlandii. Mamy nadzieję, że się Pani spodoba i wykorzysta go Pani do własnej twórczości. Gorąco zapraszamy Panią ponownie do Finlandii i życzymy udanych wakacji!

ZosiaOlaPiotrNina

 

* * *

michal-i-zloty-puchar-b-iext43267174Gdzie podróżowała pani ze swoimi książkami na spotkania z polonijnymi dziećmi i młodzieżą? 

Mam duże grono przyjaciół wśród dzieci i młodzieży na Litwie, szczególnie w Wilnie. Jakiś czas temu odwiedziłam również młodych polskich czytelników w Helsinkach. Była to dla mnie bardzo inspirująca podróż, przy okazji mogłam chociaż odrobinę poznać Finlandię. Na spotkania przychodzą kilkuletnie dzieci i te nieco starsze, ponieważ właśnie do nich są adresowane moje książki, chociaż wiem, że czasem czytają je również dorośli.

Polonijne dzieci piszą do mnie także listy, dostaję je m.in. ze Szwecji i z Turcji. To bardzo miłe i dzięki tej korespondencji, mogę się od dzieci wiele dowiedzieć o krajach, w których mieszkają. Polecają mi zabytki, które warto obejrzeć, opowiadają o miejscowych legendach i przekazują różne inne ciekawostki.

Czy napisze pani książkę, której bohaterami są polonijne dzieci, a akcja toczy się w Nowym Jorku?

To świetny pomysł! Od razu wyobraziłam sobie bohaterów i teraz pewnie będę już o nich rozmyślać. Zanim, by jednak powstała taka książka, musiałabym lepiej poznać Nowy Jork i jego mieszkańców. Niestety jeszcze nie byłam w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory podróżowałam głównie po Polsce i Europie. Z każdej wyprawy, oprócz pamiątek, przywożę mnóstwo inspiracji i pomysłów na nowe książki. Podróż do USA to jedno z moich marzeń. Chciałabym m.in. zobaczyć Park Narodowy Yellowstone.

Już czytam to seria 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Książki uzyskały pozytywną opinię metodyka edukacji wczesnoszkolnej.
Już czytam to seria 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Książki uzyskały pozytywną opinię metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

Jakie jest pani ukochane miejsce na ziemi?

Lubię wyjeżdżać na wieś do krewnych. Obserwuję wtedy zwierzęta i rośliny i robię mnóstwo zdjęć. Latem siadam pod czereśnią i wymyślam nowe historie. Cenię ciszę i spokój, ponieważ na co dzień mieszkam przy ruchliwej ulicy. Marzy mi się własny ogródek.

Jak narodził się pomysł dołączenia zadań do książek z serii „Już czytam?”

Seria „Już czytam” składająca się z dwunastu książeczek tak naprawdę powstała kilka lat temu, w 2009 roku. Nakład został wyczerpany i wydawnictwo postanowiło wznowić serię w zupełnie nowej szacie graficznej ze słowniczkiem wyjaśniającym trudniejsze wyrazy i z zadaniami, które sprawdzają rozumienie tekstu. Jeśli czytelnik ma ochotę, może z nich skorzystać. Ważną rolę w tej serii pełnią również zabawne ilustracje świetnych polskich ilustratorów.

Co w najbliższych planach?

Pracuję obecnie nad kolejnym tomem „Odyseuszy” i zupełnie nową historią, którą zaczęłam rok temu w Nantes we Francji. Ale nie chcę jeszcze zdradzać za dużo szczegółów. Po krótkim urlopie, w czasie którego zwiedzałam Polskę południową i wschodnią, zabieram się z nowymi siłami i pomysłami do pracy.

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcie: Aleksandra Sitarek 

Poprzedni artykułDni Poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w USA. 4 – 6 pazdziernika
Następny artykułElastycznie myślące niemowlaki
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

1 KOMENTARZ

  1. Naszym skromnym rodzinnym zdaniem seria „Kroniki Archeo” była przystępniejsza niż „Odyseusze”. Ale po obie warto sięgnąć, szczególnie dzieciaki w wieku 8 lat i wyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj