Każdy wyjazd do Polski, obok powodów rodzinnych i turystycznych, traktuję również jako szansę na ‘odkrycie’ mojej współczesnej polskiej pisarki lub pisarza dla dzieci i młodzieży. Szukam książek dla córek i dzieci w polonijnej szkole, które potrzebują słownika pojęć na końcu każdej publikacji. Moim tegorocznym ‘odkryciem’ są książki Agnieszki Stelmaszyk z serii „Już czytam” zaopatrzone nie tylko w słownik młodego czytelnika, ale również specjalne zadania. Jej książki są skierowane do dzieci powyżej 6 lat w Polsce i cieszą się pozytywną opinią metodyków edukacji wczesnoszkolnej. W serii „Już czytam” znajdują się tytuły:
„Michał i złoty puchar”, „Monia ratuje Faraona, „Krzys i gang Pelargonii”, „Andzia i duch pana Baryłki”, „Fiord i zagubiony naszyjnik”, „Tajemnica weneckiej maski”, „Zbawcy książek”, „Upiorne andrzejki”, „Gdzie jest Kunegunda?”, „Słoń w składzie porcelany”, „Koniec z wygłupami”, „Akcja Morze!”
Postanowiłam zapytać pisarkę o jej kontakty z polonijnymi dziećmi, z nadzieją, że zawita do USA.
* * *
Agnieszka Stelmaszyk, pisarka dla dzieci i młodzieży. Nauczycielka języka polskiego z wykształcenia. Córka nauczycielki. Podróżniczka, zakochana w Polsce. W Bydgoszczy mieszka od ponad 16 lat, gdzie lubi secesyjne kamienice i parki.
Pisarka chętnie koresponduje z polskimi dziecmi z zagranicy. Dzieci z Finlandii piszą do niej:
„Szanowna Pani Agnieszko, Jesteśmy Pani wiernymi fanami. Spotkaliśmy się z Panią w zeszłym roku na poranku autorskim w Helsinkach. W tym roku przeczytaliśmy kolejne tomy Kronik Archeo pt. Szyfr Jazona i Klucz do Asgardu. Wzorując się na Pani książkach napisaliśmy Złoto Laponii, kolejny tom Kronik Archeo, którego akcja rozgrywa się w Finlandii. Mamy nadzieję, że się Pani spodoba i wykorzysta go Pani do własnej twórczości. Gorąco zapraszamy Panią ponownie do Finlandii i życzymy udanych wakacji!
Zosia, Ola, Piotr, Nina
* * *
Gdzie podróżowała pani ze swoimi książkami na spotkania z polonijnymi dziećmi i młodzieżą?
Mam duże grono przyjaciół wśród dzieci i młodzieży na Litwie, szczególnie w Wilnie. Jakiś czas temu odwiedziłam również młodych polskich czytelników w Helsinkach. Była to dla mnie bardzo inspirująca podróż, przy okazji mogłam chociaż odrobinę poznać Finlandię. Na spotkania przychodzą kilkuletnie dzieci i te nieco starsze, ponieważ właśnie do nich są adresowane moje książki, chociaż wiem, że czasem czytają je również dorośli.
Polonijne dzieci piszą do mnie także listy, dostaję je m.in. ze Szwecji i z Turcji. To bardzo miłe i dzięki tej korespondencji, mogę się od dzieci wiele dowiedzieć o krajach, w których mieszkają. Polecają mi zabytki, które warto obejrzeć, opowiadają o miejscowych legendach i przekazują różne inne ciekawostki.
Czy napisze pani książkę, której bohaterami są polonijne dzieci, a akcja toczy się w Nowym Jorku?
To świetny pomysł! Od razu wyobraziłam sobie bohaterów i teraz pewnie będę już o nich rozmyślać. Zanim, by jednak powstała taka książka, musiałabym lepiej poznać Nowy Jork i jego mieszkańców. Niestety jeszcze nie byłam w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory podróżowałam głównie po Polsce i Europie. Z każdej wyprawy, oprócz pamiątek, przywożę mnóstwo inspiracji i pomysłów na nowe książki. Podróż do USA to jedno z moich marzeń. Chciałabym m.in. zobaczyć Park Narodowy Yellowstone.
Jakie jest pani ukochane miejsce na ziemi?
Lubię wyjeżdżać na wieś do krewnych. Obserwuję wtedy zwierzęta i rośliny i robię mnóstwo zdjęć. Latem siadam pod czereśnią i wymyślam nowe historie. Cenię ciszę i spokój, ponieważ na co dzień mieszkam przy ruchliwej ulicy. Marzy mi się własny ogródek.
Jak narodził się pomysł dołączenia zadań do książek z serii „Już czytam?”
Seria „Już czytam” składająca się z dwunastu książeczek tak naprawdę powstała kilka lat temu, w 2009 roku. Nakład został wyczerpany i wydawnictwo postanowiło wznowić serię w zupełnie nowej szacie graficznej ze słowniczkiem wyjaśniającym trudniejsze wyrazy i z zadaniami, które sprawdzają rozumienie tekstu. Jeśli czytelnik ma ochotę, może z nich skorzystać. Ważną rolę w tej serii pełnią również zabawne ilustracje świetnych polskich ilustratorów.
Co w najbliższych planach?
Pracuję obecnie nad kolejnym tomem „Odyseuszy” i zupełnie nową historią, którą zaczęłam rok temu w Nantes we Francji. Ale nie chcę jeszcze zdradzać za dużo szczegółów. Po krótkim urlopie, w czasie którego zwiedzałam Polskę południową i wschodnią, zabieram się z nowymi siłami i pomysłami do pracy.
Rozmawiała: Danuta Świątek
Zdjęcie: Aleksandra Sitarek
Naszym skromnym rodzinnym zdaniem seria „Kroniki Archeo” była przystępniejsza niż „Odyseusze”. Ale po obie warto sięgnąć, szczególnie dzieciaki w wieku 8 lat i wyżej.