Czechowicz
Karina Bonowicz „Józefa Czechowicza teatr widziadeł i snów. Studium psychoanalityczne twórczości poetyckiej”

– Co dzisiaj wiemy o Józefie Czechowiczu? – pyta Karina Bonowicz. – Tyle, ile usłyszeliśmy na lekcjach języka polskiego. Że według niego „siano pachnie snem”, a on sam zginął – jak przepowiedział – „bombą trafiony
w stallach”. I tyle. Tymczasem o Czechowiczu można powiedzieć o wiele, wiele więcej, a jego biografią można by obdzielić z powodzeniem kilka życiorysów. 

W książce „Józefa Czechowicza teatr widziadeł i snów. Studium psychoanalityczne twórczości poetyckiej” Karina Bonowicz zdradza nam fakty z życia poety, o których nie usłyszcie na lekcjach polskiego. Książka w całości poświęcona psychoanalitycznej interpretacji poezji Józefa Czechowicza przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na twórczość tego jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, ale także na niego samego jako osobę. Karina Bonowicz kładzie Józefa Czechowicza na kozetkę i przygląda się jego poezji z punktu widzenia freudyzmu (metody interpretacji literatury opracowanej przez ojca psychoanalizy Zygmunta Freuda). Równocześnie zaś przybliża te aspekty poezji Czechowicza, które dotychczas pozostawały w cieniu. Autorka odkrywa najciemniejsze zakamarki zarówno jego poezji, jak i biografii, podejmując tym samym przemilczane dotąd kwestie i tematy uznawane za tabu. 

Prof. PAN-u Szymon Wróbel napisał o książce torunianki: „Czyta się jak prawdziwą przygodę duchową. Chociaż o Józefie Czechowiczu powiedziano już wiele, nie do wszystkich obszarów jego poezji zdołano dotrzeć.
W dalszym ciągu istnieją takie, które czekały na odkrycie. Klinika Kariny Bonowicz to także znakomita hermeneutyka; jej psychoanaliza spróbowała odsłonić kulisy Czechowiczowskiego „teatru widziadeł i snów”. 


Kamila Mróz
www.pomorska.pl
Fot. Magdalena Wichrowska

Karina Bonowicz. Fot. Magdalena Wichrowska.
Karina Bonowicz. Fot. Magdalena Wichrowska.
Karina Bonowicz – dziennikarka (m.in. „Gazety Pomorskiej”, Radia GRA, TVN 24, „Dziennika Teatralnego”, „Teatru dla Was”, „Kulturalnego Torunia”, polonijnego portalu www.DobraPolskaSzkola.com) i polonistka. Prowadzi warsztaty dziennikarskie
i scenariuszowe. Jej debiutem książkowym były „Pierwsze koty robaczywki” wydane w 2013 roku.

Józefa Czechowicza teatr widziadeł i snów. Studium psychoanalityczne twórczości poetyckiej
Autor: Karina Bonowicz
Wydawnictwo: Universitas
Rok wydania: 2013
ISBN: 97883-242-2334-3
Liczba stron: 272
Format: A5 (140×205)
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Książkę można kupić w księgarniach internetowych:

http://www.gandalf.com.pl/b/jozefa-czechowicza-teatr-widziadel/
http://www.poczytaj.pl/278277
http://sklep.polskieksiegarnie.pl/ksiazka/126693/jozefa-czechowicza-teatr-widziadel-i-snow-studium-psychoanalityczne-tworczosci-poetyckiej
http://www.skapiec.pl/site/cat/1018/comp/1016847

Poprzedni artykuł“Śladami wielkich Polaków w Ameryce” – rejs kpt. Andrzeja Piotrowskiego. Cz. 2
Następny artykuł„Odciągać dziecko od agresji w Internecie i telewizji, uczyć szacunku do człowieka.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj