Piermont to pełne uroku miasteczko w Hrabstwie Rockland nad rzeką Hudson, oddalone tylko 20 mil od Manhattanu. Większość domów w Piermont to budynki z XVIII i XIX wieku. Wiele z nich położonych jest nad samą rzeką Hudson, z niezwykłym widokiem na wodę i most Tappan, oddalony od miejscowości o 11 mil.
Sam ten widok na rzekę kosztuje potencjalnego kupca domu w tych okolicach, dodatkowych od 15,000 do 50,000 dolarów.

Samo miasteczko jest maleńkie (według statystyk z 2011 roku zamieszkuje go jedynie 2 538 osób) i można go zwiedzić dosłownie w pół godziny. Jednak krajobraz, jaki tu spotykamy sprawia, że pół godziny może rozciągnąć się na cały dzień, poprzez samo delektowanie się widokami na rzekę Hudson, piękne domy położone na górskich wzniesieniach lub przy wodzie.

Jedną z większych atrakcji Piermont jest spacer na Pier – kawałku lądu, który wdziera się w rzekę Hudson.
Jest to ulubione miejsce do spacerów o wschodzie lub o zachodzie słońca dla mieszkańców Rockland. Chętnie tu też wędkują okoliczni mieszkańcy, jak również pojawiają się obserwatorzy ptaków.

Piermont znane jest nie tylko z bajkowego położenia, galerii, eleganckich butików i klimatycznej kafejki, ale i fascynującej historii. To tu w 1783 roku generał Jerzy Waszyngton spotkał lorda Carletona, by omówić warunki brytyjskiej kapitulacji podczas wojny o niepodległość.

Stąd wyruszali amerykańscy żołnierze na europejski front podczas II wojny światowej i tu po wojnie wracali do domu. Miejsce to nazywane bylo „Ostatnim przystankiem w USA” („the last stop in USA”), wypłynęło stąd do Europy, głównie do Francji, ponad 40 000 żołnierzy.

Piermont jest idealnym punktem docelowym dla rowerowych wyjazdów poza miasto. Zresztą co tydzień, w soboty i niedziele, pasjonaci rowerowych wycieczek z Nowego Jorku, zbierają się wczesnym rankiem na moście Georga Washingtona by wspólnie wyruszyć trasą Route 9 do Piermont i Nyack, NY. W trakcie postoju w Piermont mają okazję wypić dobrą kawę w klimatycznej Bunbury’s Coffee Shop lub zjeść w restauracjach, których w miasteczku jest duży wybór.

hjjhkkl

W Piermont Woody Allen nakręcił swój słynny film „Purpurowa róża z Kairu”, dzięki któremu miejsce stało się mekką znanych aktorów, pisarzy i artystów. Swoje domy mają tu m.in. Bill Murray, Rosie O’Donnell, Toni Morrison, Jonathan Demme czy Michail Barysznikow.

Tekst i zdjęcia: Marta Kustek

Poprzedni artykułKonkurs „Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii”
Następny artykułBabcia Bożenka: W 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj