O koncercie pt. „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek” na Felician University w Lodi w stanie New Jersey, zorganizowanym przez Polską Szkołę im. Stanisława Kostki w Wallington i jej dyrektor panią Agnieszkę Kasprzak, można powiedzieć, że była to niespodziewana i wielowątkowa lekcja historii dla każdego, a szczególnie dla polonijnych dzieci i młodzieży. 16 piosenek, m. in. „Wojenko, wojenko”, „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Serce w plecaku”. Narracja historyczna prowadzona przez dyrektor Kasprzak. Krótkie filmy wideo z wypowiedziami byłych powstańców warszawskich. Wystawa fotografii ze zbiorów sybiraczki, pani Heleny Knapczyk. Wielu uczestników wspólnego śpiewania. Duże przedsięwzięcie.

Szczególna uwaga należy się uczniom z różnych szkół na terenie New Jersey, którzy stworzyli zgrany chór w czasie prób podczas wakacji.

.

.

Chór wystąpił  w składzie:

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington:

Juliana Jarosz, Mathew Kaczmarek, Filip Kaszuba, Magdalena Kasica, Nadia Kwiatkowski, Antoni Lyzwa, Milena Malec, Natalia Wesołowski, Mia Zalewski, Amy Zalewski, Nicole Zgoda

Uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. bł. Jerzego Popiełuszki w Passaic:

Hanna Górski, Anna Myszkowski, Julia Myszkowski, Natalia Wasilczuk

Uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Michała w Lyndhurst:

Khloe Banach i Weronika Chudzik

Uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden:

Amelia Hajduk i Kaja Hajduk

Uczniowie ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield:

Emma Nowobilska, Alicja Wyczawski, Łukasz  Wyczawski, Weronika Wyczawski

Chór wzmocnili rodzice śpiewających dzieci:

Anna Biedroń, Monika Figatowska, Ewa Malec, Maria Nowobilska, Kamil Sadło, Joanna Wasilczuk, Paweł Wyczawski.

Dyrektorem muzycznym programu był ks. dr Tadeusz Mierzwa, również odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie chóru. Aranżację piosenek przygotowali, oprócz ks. dr. Tadeusza Mierzwy, Jarek Kaczyński i Adam Czajkowski. Na fortepianie grał Jarek Kaczyński, na flecie Anna Góra, na skrzypcach Barbara Laksa, na trąbce Samuel Hontz, na gitarze basowej Robert Bury i na perkusji John Brzezinski. Solo utwory wykonali Wojciech Bonarowski, Julia Citkowski, Zuza Ducka i Ewa Malec. Za nagłośnienie odpowiedzialny był Karol Rainko, a oprawą techniczną zajął się Sławomir Łyżwa.

Program wzbogaciły nagrania filmowe ze wzruszającymi wypowiedziami powstańców warszawskich. „Życzenia złożyli nam Jan Rybak, Krysia Markowska, Zbyszek Dab, Eugenia Skrobska” – powiedziała dyrektor Kasprzak. „O defiladzie opowiadał Jan Ryszard Sempka, o kanałach Romuald Jankowski.  Wypowiedzi nagrał  Michał Palarczyk, opiekun-wolontariusz powstańców warszawskich, który prowadzi profil FB 365 dni z Powstańcami” – dodała.

Towarzyszącą koncertowi wystawę fotografii przygotowała Aneta Pieróg-Sudoł, włascicielka Rustic Square Art Studio.

„Pani Helena Knapczyk przekazała dyrektor Kasprzak 13 cennych fotografii. Kupiłam ramy i sztalugi. Część ram pożyczyłam na ten dzień z mojej pracowni. Kolejność zdjęć jest według mojego pomysłu, ale próbowałam utrzymać je w kolejności chronologicznej. Prezentacja w tej formie spodobała się pani Helenie i innym. Wystawa będzie teraz podróżowała w ramach, z czego bardzo się cieszę” – powiedziała Pieróg – Sudoł.

.

Wystawa fotografii ze zbiorów Pani Heleny Knapczyk

Wspólne śpiewanie obejrzeli goście honorowi: sybiraczka Helena Knapczyk i Fryderyk Dammont, również sybirak i weteran II wojny światowej. Byli obecni konsul Jan Końsko z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, prof. Robert Schwartz, Konsul Honorowy RP, biskup Manuel Cruz, Edmund Janniger, wicedyrektor biura marszałka A. Macierowicza, Tadeusz Antoniak, komendant naczelny SWAP w USA. Prezes CPSD dr Dorota Andraka, prezes terenowy na NJ i PA, Anna Tracz i Paulina Surowiec prezes terenowy na stan Nowy Jork.

A co o koncercie powiedzieli widzowie?

„Jak to mówią 'czapki z głów’ dla wszystkich, którzy dołożyli przysłowiową cegiełkę, by wzbudzić u oglądających ciekawość, zdumienie, że można tak coś fajnie przekazać” – stwierdziła zastępca dyrektora Polskiej Szkoły im. św. Michała w Lyndhurst, NJ, Małgorzata Gadomska. „Wzruszyłam się, a nie chcę nawet myśleć, jak czuli się weterani zaproszeni na tę uroczystość, którzy na własnej skórze przeżyli wojenne rozterki. To dla nich ten koncert jest hołdem za ciężki wojenny los. Aula w Felician University powinna kipieć od nadmiaru ludzi, nas Polaków, a chór złożony z polonijnych dzieci, gdzie szkół polskich mamy tu w okolicy bardzo dużo, powinien liczebnością  pokonać chór Piotra Rubika. Obecni uczniowie poradzili sobie doskonale” – dodała. 

16-letni Benjamin Ruffin ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ,  powiedział: „Spodziewałem się tylko koncertu, a były też różne wstawki i zrobiła się niespodziewana lekcja historii. Niektóre piosenki znałem z polskiej szkoły”.

Elżbieta Laskowska, jedna z założycielek wspomnianej szkoły, ze wzruszeniem wyznała, że „Te piosenki to moje życie. Ważne, wojenne losy mojej rodziny”.

„Bardzo fajnie było i chcę znowu zaśpiewać” – stwierdziła, Emma Nowobilska, uczennica 7 klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanislawa Kostki w Garfield.

Dla dyrektor Kasprzak, pomysłodawczyni i głównej organizatorki wspólnego śpiewania, było to wielkie wydarzenie i udany debiut na międzyszkolnej arenie. „Uważam, że było pięknie, trudno mi oceniać ponieważ cały czas byłam zestresowana i skupiona na następnym wystąpieniu, ale z relacji wiem, że osiągnęłam to co zaplanowałam. Zaskoczyłam wysokim poziomem koncertu i wzruszyłam oraz to, że sala śpiewała razem z nami. Dzieci spisały się na 6, były skupione, pięknie śpiewały i podziwiałam, że tak pięknie stały przez cały koncert. Myślę, że muzycznie było to bardzo dobrze przygotowane” – powiedziała.

Czy będzie kontynuacja w przyszłym roku?

„Nie wiem, bardzo bym chciała, ale wszystko kręci się wokół pieniądza” – wyznała dyrektor Kasprzak, która wykazała się dużymi umiejętnościami w pozyskiwaniu sponsorów i wsparcia mediów.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Aneta Pieróg – Sudoł

Poprzedni artykuł“Razem przez życie”
Następny artykuł„Trzeba dzielić się sercem”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj