W najgorętszych dniach nic tak nie orzeźwi jak chłodna, domowa lemoniada! Przepisów na lemoniadę jest mnóstwo, nasza jest bardzo prosta. Można ją zrobić w kilka minut. Najlepiej w dużych ilościach.
Do dużego pojemnika wyciskamy cytryny i lemonki, wrzucamy je również pokrojone w plasterki do środka, dodajemy mięty, dużo lodu
i cukier (ilość cukru zależy od tego, jak słodką lemoniadę chcemy mieć). Nie polecamy go jednak w zbyt dużych ilościach.

Lemoniadę możemy robić w różnych wersjach – i tu proponujemy popuścić wodze fantazji!
Można na przykład dodać do lemoniady mrożonych lub świeżych malin
i odrobinę soku malinowego. Doskonałym dodatkiem mogą być również truskawki pokrojone w plasterki i odrobina soku truskawowego.

„Cooler” z melona i limonki. Jeden duży słodki i miękki melon kroimy na podłużne kawałki
i umieszczamy na godzinę w zamrażarce. Zamrażamy również czerwone winogrona (mniej więcej jedna szklanka). Po godzinie miksujemy melon i winogrona w blenderze, dodając do nich pół szklanki soku z limonki, pół szklanki miodu oraz dwie szklanki wody mineralnej.

Chłodna, zielona herbata jest kolejną naszą propozycją na upalne dni. Jest prosta i szybka w przygotowaniu. Zalewamy gorącą wodą trzy expressowe torebki zielonej herbaty i odstawiamy do ochłodnięcia. Po schłodzeniu wlewamy herbatę do dzbanka, dodajemy zimnej wody, mięty, pokrojoną w plasterki limonkę lub cytrynę oraz dużo lodu. Jeżeli ktoś lubi wersję słodką, dodajemy miodu lub cukru. Dla smakoszy: zamiast mięty sugerujemy dodanie kilku płatków korzenia gingera.

„Cooler” ogórkowy – oryginalny i smaczny napój. Obrane ze skórki dwa duże ogórki, 1/3 szklanki miodu, sok wyciśnięty z jednej limonki, pół szklanki wody i kostki lodu wrzucamy do blendera. Po zmieszaniu możemy odpowiednio według naszego smaku dodać więcej soku
z limonki.

Napój z arbuza jest idealny na największe temperatury. Soczysty
i słodki arbuz ma dużo potrzebnej wody i witamin, nie zawiera tłuszczów ani cholesterolu. Do blendera wrzucamy 1/4 dużego arbuza bezpestkowego (oczywiście obranego ze skóry), dodajemy kilka łyżek miodu, kilka listków świeżej mięty, szklankę cytrynowego jogurtu i odrobinę cynamonu. Mieszamy wszystko bardzo krótko.

Lekka, pyszna zupa jagodowo-truskawkowa to doskonała propozycja na obiad w upalne dni. Do jej przygotowania potrzebujemy: 1/2 kg jagód, 1 kg truskawek, 1 łyżeczka soku
z cytryny, 4 łyżki cukru, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i ok. 4 szklanek wody. Jagody i truskawki zasypujemy cukrem i odstawiamy na co najmniej pół godziny. Zalewamy jagody z cukrem zimną wodą, dodajemy cytrynę i gotujemy na wolnym ogniu przez około 40 minut. Na koniec zwiększamy ogień, tak aby zupę się zagotowała.
Mąkę mieszamy z połową szklanki zimnej wody. Zagotowaną zupę zdejmujemy z ognia, dodajemy rozprowadzoną mąkę i dokładnie mieszamy, zagotowujemy ponownie po czym rozkładamy zupę na talerze i podajemy!

W trakcie upałów mamy zwykle mniejszy apetyt niz zazwyczaj. Dużo natomiast pijemy. Woda stanowi ważny element regulujący temperaturę ciała: kiedy paruje w postaci potu, odprowadza nadmiar ciepła
z organizmu. W czasie upałów nasze gruczoły potowe uaktywniają się i tracimy więcej wody niż zwykle. Aby schłodzić ciało, powinniśmy wypijać dużo płynów, które – ewakuując się – poprawią nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jednak zamiast picia dużej ilości wody, możemy spożywać warzywa
i owoce zawierające jej dużą ilość.

Marta Kustek


Poprzedni artykuł„Ile kosztuje lato?”
Następny artykuł„Pies na zdrowie!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj