DSC_0163 copy
Zdjęcie grupowe

 

XI Konkurs Recytatorski  w Polskiej Szkole przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, wyróżnia placówkę dużą liczbą uczestników, zaangażowaniem nauczycieli i rodziców oraz długą tradycją. Prawie 60 uczniów ze szkoły, w której uczy się 175 osób, wystąpiło na scenie w sobotni wieczór marcowy. Konkurs prowadziły dwie uczennice, Olivia Szela i Olivia Zebrowska.

Przed licznymi słuchaczami pojawiły się dzieci w przemyślanych i dowcipnych strojach. Paradowały ślimaki, krowa, mucha i inne stworzenia, dzięki którym było jeszcze weselej w szkole.

 

DSC_0210
Natalia Krzemińska otrzymała wyróżnienie za „Krowę”

 

Chwilami było też patriotycznie za sprawą wierszy Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jury miało trudności  z wyborem najlepszych recytatorów, bo poziom był wyrównany wśród dzieci. Dyrektor Aleksandra Urban życzyła  „połamania języka”, które rozśmieszyło dzieci. Okazało się, że dosłownie żadnego łamania nie było, chociaż język musiał się nagimnastykować. Ale uczniowie dali sobie wyśmienicie radę z wierszami takimi jak np.  „Chrząszcz” Jana Brzechwy, czy „Kwoka”  również Brzechwy. Wybór wierszy był różnorodny za sprawą Agnieszki Majchrzak, która sprawowała pieczę organizacyjną nad konkursem.

 

DSC_0185
Max Borkowski i wiersz „Eskimosek”

 

Jury, w którym zasiedli: Maria Marchwińska, prezes okręgowy na New Jersey i Pensylwanię z Centrali Polskich Szkół Dokształcających, nauczycielki Janina Chaberek, Celina Serafin, Beata Stouffer i Danuta Świątek z Fundacji Dobra Polska Szkoła, kierowało się stopniem opanowania tekstu, tempem i siłą głosu, dykcją, poprawnym akcentowaniem i ogólnym wyrazem artystycznym dzieci przy ustalaniu nagród.

 

Paulina Michalska i mama Sabiną
Paulina Michalska i mama Sabiną

 

W kategorii pierwszej dla dzieci od zerówki do 1 klasy przynano: 1 miejsce Emilii Guździoł za „Złapaną myszkę” W. Bełzy, 2 miejsce Zuzannie  Szymkiewiczowi za „Przyjęcie” D. Gellner, 

3 miejsce Victorii Różańskiej za „Kotka” J. Tuwima. Wyróżnienia otrzymały: Zuzanna  Dudzińska za „Bajeczkę o osiołku” A. Fredry i Paulina  Parafińska za „Kropelki” W. Fabera.

 

DSC_0195 copy

 

W kategorii drugiej dla dzieci od klasy 2 do 4 przyznano: 1 miejsce dwóm osobom: Jakubowi Momotowi za „Chrząszcza” J. Brzechwy i  Julii  Mrozik za „Świńkę Klementynkę” R. Nadobnik,

2 miejsce Julii Guździoł za „Kwokę” J. Brzechwy, 3 miejsce  Olivii Szymkiewicz za „Sposób na laleczkę” M. Konopnickiej. Wyróźnienie otrzymały Natalia Krzemińska za „Krowę” K. Szyngiery  i Emilia Wróblewska za „Bąka” H. Niewiadomskiej.

 

IMG_5159
Chrząszcz

 

W kategorii trzeciej dla dzieci od klasy 5 do liceum przyznano: 1 miejsce Paulinie Michalskiej za „Kronikę olsztyńską” K.I. Gałczyńskiego, recytowaną przy gitarze, na której grała Teresa Ciepluch, 2 miejsce Zuzannie Kutyłowskiej za „Stefka Burczymuchę” M. Konopnickiej, 3 miejsce Julii Doliwie za „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej W. Szymborskiej. Wyróżnienie przypadło Nicole Bartnikowskiej za „Nad wodą wielką i czystą” A. Mickiewicza.

Nagrodę publiczności przyznano  Julii Guździoł, nagrodę za kostium ślimaka dostała Daria Wróblewska i nagrodę specjalną Nicole Gawryś za interpretację „Książeczka czeka” H. Łochockiej.

 

IMG_5162 copy
Daria Wróblewska otrzymała nagrodę za kostium ślimaka

 

Nagrody  i wyróżnienia miały formę pieniężną. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Część środków  pochodziła z budżetu szkoły, drobne kwoty dołożyli anonimowo rodzice i nauczycielka oraz  Galeria Ryszarda Drucha.

Fundacja Dobra Polska Szkoła przyznała nagrody książkowe Maxowi Borkowskiemu za „Eskimoska” S. Raczyńskiego i Paulinie Michalskiej za „Kronikę olsztyńską” K.I. Gałczyńskiego.

Gałczyńskiego podpowiedziała mi nauczycielka, bo nigdy wcześniej nie czytałam jego wierszy” – powiedziała Paulina. „Kronika bardzo mi się spodobała, bo tak pięknie opowiada o przyrodzie” – dodała.

 

DSC_0153
Dyrektorki: Aleksandra Urban i Ewa Doliwa

 

Konkurs recytatorski poprzedziły różnorodne obchodzy z okazji 10-lecia biblioteki szkoły, która obecnie liczy ponad 1700 książek i opiekę nad nią sprawuje Celina Serafin. Dekadę temu Felicja Kosecka podarowała około 700 książek, dzięki którym Maria Kosakowska, przy życzliwości i pomocy ks. proboszcza Jacka Łabińskiego, założyła bibliotekę.

 

IMG_1312

 

IMG_1300
10 lat temu. Maria Kosakowska, Felicja Kosecka i uczniowie w dniu otwarcia biblioteki.

 

Wszystkie dzieci uczestniczyły w konkursach, quizach, pisały w klasach swoje książki. Odbyło się również głosowanie na ukochaną książkę z dzieciństwa rodziców, dziadków i nauczycieli. Okazała się nią „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

 

IMG_0960
Jak powstaje książka

 

IMG_1143
Uczniowie tworzyli własne książki

 

Dzieci już czekają na następny konkurs recytatorski.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły, K.Pienkawa

Poprzedni artykułSZUFLADA stawia na inność
Następny artykułWspółczesny nauczyciel sobotniej szkoły
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj