Korespondencja własna z Chicago.

Hanna Walas, dyrektor szkoły im. Jana Matejki w McHenry, IL podczas wykładu.

Pani Hanna Walas, dyrektor szkoły im. Jana Matejki w McHenry, IL, przedstawiła prezentację pt. „Umiejętność zrozumienia i posługiwania się językiem polskim na podstawie tekstu literackiego poprzez słowa – klucze.”

Pani Hanna na co dzień pracuje jako nauczyciel English as a Second Language (ESL) oraz historii Stanów Zjednoczonych w publicznej szkole. Mówi, że doskonalenie zawodowe ze szkoły amerykańskiej przenosi do polskiej szkoły, którą kieruje. Pani Hanna przygotowała wiele przykładów jak uczniowie poznają znaczenie i zapamiętują nowe wyrazy.

Uczniowie czytają nowy tekst. Następnie zaczynają pracę w grupach. Nauczycielka przygotowuje następującą tablicę – graf, którą uczniowie wypełniają.

Tablica zawiera:
Wyraz, którego nie rozumiem.
Zdanie z tekstu, które zawiera wyraz.
Jaka to część mowy.
Znaczenie wyrazu.
Ułożyć własne zdanie z poznanym wyrazem.

Więcej przykładów można znaleźć na stronie internetowej szkoły www.Matejkopolishschool.com (link: lekcje pokazowe).

Metoda warta rozpowszechnienia w każdej polskiej szkole.

Alicja Nawara (z prawej) w towarzystwie pani Doroty Ezlakowskiej i Benedykta Ezlakowskiego.

Benedykt Elzakowski przedstawił na zjeździe prezentację pt. „Jaki wpływ na architekturę Warszawy miały zmieniające się władze w Polsce”. Benedykt jest w 10 klasie High School i chodzi do polskiej szkoły. Zdawał maturę z geografii i swoją pracę przedstawił na zjeździe. Pani Dorota, mama Benedykta ma 10 dzieci. Wszyscy chodzą lub chodzili do polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago.
Mama uczy w tej szkole języka polskiego i historii. Z wykształcenia jest logopedą. Pracowała w Polsce 16 lat. Jest autorką artykułu, który ukazał się w „Głosie Nauczyciela” – „Niech Ci Pan Bóg w dzieciach wynagrodzi”.

Pani Maria Omelańczuk i nauczyciele organizujący Kangura Matematycznego w swoich szkołach.

Testy. Dr Elżbieta Lipińska, Uniwersytet Jagielloński.

Profesorowie Włodzimierz Gruszczyński i Jerzy Bralczyk.

Przedstawienie Panowie Szlachta przygotowane przez nauczycieli z Chicago.

Zdjęcia i tekst: Teresa Osadnik
Dyrektor Polskiej Szkoły w Mahwah, NJ

Poprzedni artykułChicago 2012 : „Obraduje XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich”
Następny artykuł“Nasz portal na festiwalu w Tappan”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj