Teresa Osadnik
XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Korespondencja własna.

Walizka spakowana. Książka do czytania w samolocie w torebce (Bernadette McDonald – „Freedom Climbers”), komputer w torbie podróżnej.

Czas wychodzić z domu, aby zdążyć na samolot do Chicago. Jedziemy na XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, który będzie obradował w dniach 25 – 28 maja w Chicago. Zjazdy nauczycieli polonijnych organizowane są co dwa lata w czasie „długiego majowego weekendu” – Memorial Day Weekend. Długi, letni weekend, oficjalne otwarcie sezonu letniego, wolne od pracy zawodowej dni, wszystko to sprzyja organizacji nauczycielskiego spotkania.

Myślami wracam do roku 1997. Wtedy, po raz pierwszy uczestniczyłam
w V Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Nowym Yorku. Zjazd odbył się na Uniwersytecie Columbia i do dzisiaj pozostaje
w mojej pamięci. Tak się niefortunnie złożyło, że nie moglam uczestniczyć
w kolejnych Zjazdach, chociaż z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika
w Mahwah, NJ wysyłaliśmy delegacje nauczycieli na Zjazdy.

Kolejne Zjazdy Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich odbyły się:

VI Zjazd , w 2000 roku w Los Angeles,
VII Zjazd, w 2002 roku w Las Vegas,
VIII Zjazd,w 2004 roku w Niagara Falls,
IX Zjazd, w 2006 roku w Houston, Texas,
X Zjazd, w 2008 roku w Bostonie,
XI Zjazd, w 2010 roku w San Francisco.

Spotkania zjazdowe mają na celu podnosić kwalifikacje nauczycieli polonijnych, zapoznając nas, nauczycieli, z nowymi osiągnięciami w dziedzinie pedagogiki i metodyki nauczania języka polskiego, jako języka obcego oraz historii, geografii i kultury polskiej.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że znajomości i przyjaźnie, które nawiązujemy na takich spotkaniach pozostają z nami na długie lata. Cieszę sie bardzo na spotkania z nauczycielami z innych szkół polonijnych. Już od wielu tygodni w wysyłanych emailach mówimy do siebie: „Do zobaczenia na zjeździe!”

Będzie okazja zapytać, jak pracują w innych szkołach, jakie mają pomysły, aby prowadzone lekcje były jeszcze ciekawsze, w jakich warunkach pracują, ile mają uczniów w szkole, z jakich podręczników korzystają, jak radzą sobie ze zdobywaniem funduszy na prowadzenie szkoły. Mnóstwo pytań, na które mam nadzieję otrzymać odpowiedź, ale także chcę opowiedzieć o tym, co dzieje sie w Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. Mamy się przecież czym pochwalić.

Nie mogę się również doczekać spotkania „Kangurowych Szkół” pod przewodnictwem pani Marii Omelańczuk, pomysłodawczyni i organizatorki matematycznego Kangura.

Będzie to moja pierwsza wizyta w „wietrznym mieście.” Ale zdaję sobie sprawę z tego, że czasu na zwiedzanie miasta nie będzie wiele. Wykłady zaczynają się w piątek po południu i w sobotę.

Niedziela będzie trochę „wolniejsza”. Organizatorzy Zjazdu zaplanowali dla uczestników sporo atrakcji. Będziemy wspólnie zwiedzać miasto. W planie mamy wycieczkę autokarową oraz przejażdżkę statkiem spacerowym. Planowana jest także wizyta i kolacja w Muzeum Polskim.

Znajomi, którzy wiedzą o moim wyjeździe do Chicago mówią do mnie, że muszę koniecznie zobaczyć Muzeum of Science and Industry (http://www.msichicago.org/). Planuję pójść do muzeum w poniedziałek przed odlotem.

Zjazd zapowiada się bardzo ciekawie. Na spotkaniach, wykładach, warsztatach i ćwiczeniach będziemy poruszali wiele interesujących tematów, między innymi:

Doświadczenia nauczania w skupiskach polskich na obczyźnie,
Nauka słownictwa dzieci w wieku 3 – 7 lat,
Nauka wczesnego czytania i pisania.

Rzuca mi się w oczy kolejny punkt programu: „Głos młodzieży- tworzenie nowych elit polonijnych.”
„Co myślisz o tym punkcie programu? – pytam swojego syna, który towarzyszy mi w podróży.
„Nareszcie ktoś myśli poważnie o polonijnej młodzieży” – odpowiada Tomek.- „Czy wiesz, że należę do 1% najbardziej wykształconych ludzi w USA? Należę do elity umysłowej Ameryki.”
„Nie musisz mi tego przypominać” – kontynuuję.- „Przypominają mi o tym comiesięczne rachunki za pożyczki studenckie, twoje i moje. Ale wiem, że było warto inwestować w siebie i swoją naukę.
Warto też uczestniczyć w spotkaniach, zjazdach, warsztatach nauczycielskich, aby doskonalić swoją wiedzę.”

Teresa Osadnik
Dyrektor Polskiej Szkoły im. M. Kopernika w Mahwah, NJ.


Poprzedni artykułKonkurs „Rodzina” – prace plastyczne.
Następny artykułMaluchy w nowojorskich ogrodach zoologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj