20160430_100619-copy

Do obchodów Dnia Dwujęzyczności dołączyli w tym roku nasi polonijni sąsiedzi w Kanadzie, gdzie obchody święta zorganizowano w Hamilton, w Szkole Polskiej Grupy 2 Związku Polaków w Kanadzie. Placówka z różnych względów, zorganizowała wydarzenie w sobotę, 22 października  2016 r.

Helen Detwiler School, 320 Brigade Dr. Hamilton, godz.10:00 do 12:30

* Rozpoczęcie uroczystości – kierownik szkoły Ewa Iwanicka

Powitanie dzieci, rodziców i zaproszonych gości – koordynator obchodów PDD w Kanadzie, prezes ZNPwK p. Iwona Malinowski

*Prezentacja Multimedialna „Dwujęzyczność„- Marta Pona

* Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę” –  Ola Urbanek

* Gry przy stolikach „5 sekund”, „Poznaj Polskę” Znani Polacy” – Grażyna Książek

* Ślubowanie klas I – Marta Pona

POCZĘSTUNEK – PIZZA, NAPOJE

* Wystawa i pokaz zdjęć z okazji 80-lecia Szkoły .

* Część artystyczna:

– Nelly Wiśniewska i Adam Przyjemski piosenka „ Jesteśmy Polką i Polakiem”

– Patryk Kopacz wiersz „ Miłość podzielona”

– Adam Przyjemski piosenka „Wielcy Polacy”

– Michelle Międzybrodzki „Biały Orzeł”

– Hymn Szkoły (nasza piosenka o dwujęzyczności) „ Można w kraju żyć swobodnie”

* Nauka hymnu PDD „Trzy słowa” – instruktor muzyki Wiesław Kut.

* PREZENTACJA prof. Jana Miodka o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności.

Godzina 13:00

Dalsza część obchodów PDD w Kanadzie w Związku Polaków w Kanadzie, Grupa 2 w Hamilton 1015 Barton St. E. Hamilton, ON L8L 3C8

*Wykład „Dlaczego w naszych domach powinniśmy rozmawiać po polsku” –  Magdalena Burgess

* Występ zespołu tanecznego „Polonez”

* Konkursy i quizy językowe dla dzieci i dorosłych

* Zakończenie – wspólne odśpiewanie hymnu PDD

* KAWA, CIASTO

Po południu:

DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI w Grupie 95 ZWIĄZKU POLAKÓW W KANADZIE

Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, 4300 Cawhthra Rd., Mississauga

Godz.15:00 do 18:00

PROGRAM:

* Rozpoczęcie uroczystości – prezes Grupy 95 Teresa Szramek

Powitanie członków Grupy, ich dzieci i wnuków oraz zaproszonych gości

* Wystąpienie Małgorzaty Bonikowskiej i Tomasza Kniata, dziennikarzy, twórców   unikalnego programu internetowego Polcast na temat Polski, adresowanego głównie do anglojęzycznych odbiorców.

* Dyskusja na temat, dlaczego warto mówić w dwóch językach na podstawie konkretnych przykładów (w dyskusji wezmą udział zaproszeni małżonkowie tworzący mieszane związki, posługujący się różnymi językami).

*  Prezentacja materiałów związanych ze znanymi Kanadyjczykami polskiego pochodzenia, którzy na trwałe wpisali się w historię Kanady, a nie są znani w Polonii tak jak np. Kazimierz Gzowski, Stan Krzeszowski czy chociażby Janusz Żurakowski.

* Pierwsi polscy emigranci w Kanadzie – krótki wykład Teresy Szramek.

* Wspólne śpiewanie polskich piosenek z akompaniamentem Teresy Mazurek (akordeon). Nauka piosenki o dwujęzyczności „Trzy słowa”

* Degustacja polskich wypieków – członkinie Grupy 95

godlo_senat z podpisem 1Projekt Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przygotowany został przez Fundację Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundację Edukacja dla Demokracji z Warszawy i współfinansowany przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

Poprzedni artykułŚwięto polskiego języka w Szkole Polskiej w Katarze
Następny artykułPrzedstawienie „Pchła Szachrajka” Polskiego Instytutu Teatralnego