img_4856-copy

 

W ramach akcji „Cała Polonia czyta dzieciom”, uczniowie Szkoły im. M. Kopernika w Mahwah, NJ, mieli  okazję posłuchać wierszy Elizy Sarnackiej-Mahoney, czytanych przez samą ich autorkę, dyrektor Teresę Osadnik i dr Katarzynę Kowal.

Eliza Sarnacka-Mahoney, poetka, pisarka i dziennikarka uwielbia pisać o krasnoludkach i dlatego nie mogło zabraknąć wierszy o tych bajkowych istotach w Mahwah.

 

img_4857-copy
Teresa Osadnik, Katarzyna Kowal i Eliza Sarncka -Mahoney

 

„Ze wszystkich bohaterów obficie występujących w polskich bajkach i legendach, krasnoludki uważam za najbardziej sympatyczne, a jednocześnie zbliżone charakterem do dzieci” – mówi. „Są ciekawskie, wesołe, mają wyobraźnię, lubią pomagać bezinteresownie, ale też psocą, nawet czasem łobuzują. Bywają roztargnione i nieposłuszne. To postaci z tzw. ‘krwi i kości’, z wadami i zaletami, jak wszyscy z nas. Uwielbiam o nich pisać, bo można je opisywać jak żywych ludzi, a zwłaszcza dzieci. Mam nadzieję, która chyba się spełnia, że dzieci odnajdują w życiu i zachowaniu moich krasnali swoje własne problemy, radości, a nawet się z nimi identyfikują” – dodała.

W świecie  komputerów i iPhonów, rozmowa o krasnoludkach, okazała się nadzwyczaj stymulującym tematem dla młodych umysłów.

Są krasnoludki, czy ich nie ma?

„Nie ma!” – twierdzili jedni.

„Są! Wszystko zależy od tego, czy się w nie wierzy, czy nie!” – mówili drudzy.

„Są takie malutkie, że mogą wejść pod moje łóżko” – zapewniał 9-letni chłopiec.

„Przydałby się jeden krasnoludek, żeby pomagać mi w zadanich domowych” – wzdychał kolejny chłopiec.

 

img_4861-copy

 

W konkursie, towarzyszącym czytaniu wierszy, uczniowie otrzymali książki ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i Elizę Sarnacką–Mahoney.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły M. Kopernika

Poprzedni artykułJak uchronić się przed cukrzycą typu 2?
Następny artykułSpotkanie z Mikołajem w Polskiej Szkole w Boonton, NJ
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj