Kimberly Pienkawa, Danuta Świątek i dyrektor Beata Benewiat

W czasie akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” chodzi głównie o zachęcanie dorosłych do czytania dzieciom po polsku, a dzieci do słuchania polskich utworów literackich z nadzieją, że same też będą częściej sięgać po polskie książki. Tym razem w Szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, pojawił się nowy element w ramach czytania dzieciom, zachęcania ich również do pisania dzienników i opowiadań po polsku. 14-letnia Kimberly Pienkawa, uczennica the Academy of the Holy Angels, czytała fragmenty swoich książek, napisanych z mamą, Danutą Świątek.

 

 

Książeczka pt. „Kimberly jedzie do Polski” powstała po jej pierwszej podróży nad Wisłę, gdy miała 4 lata. Pierwszy raz nie tylko spotkała się z kuzynkami, ciociami i wujkami, ale również odwiedziła miejsca, które są ważną częścią historii tego kraju. „Zawsze będę pamiętać Mysią Wieżę w Kruszwicy, którą zobaczyłam o północy. Przez długi czas wierzyłam, że złych ludzi mogą zjeść myszy” – powiedziała Kimberly. „Nigdy nie zapomnę smaku katarzynek, które jadłam z moją siostrą, gdy siedziałyśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika w Toruniu” – dodała. Pomysł książeczki narodził się już w czasie wakacji w Polsce, bo Kimberly lubiła rysować. Rysowała myszy z Kruszwicy przez nią wymyślone, kolejkę w Biskupinie, Zamek Królewski i wiele innych miejsc. Kilkuzdaniowe, proste opisy do prostych rysunków, zapisane przez mamę Danusię, złożyły się na książeczkę, napisaną 10 lat temu.  „Kimberly uśmiechała się od ucha do ucha, gdy ponownie czytała książeczkę i wtedy pomyślałam, że przecież każdy rodzic może ze swoim dzieckiem napisać swoją książkę i potraktować ją jako rodzinną pamiątkę, a także przyjemną lekcję polskiego” – powiedziała Danuta Świątek. „Teraz w czasach, gdy w Internecie jest mnóstwo ofert drukowania książek, nawet w kilku egzemplarzach, każdy może być pisarzem, byle była pasja do pisania po polsku” – dodała.

 

 

 

„Pomysł z czytaniem książeczek, napisanych przez Kimberly i jej mamę bardzo spodobał się naszym uczniom, bo niektórzy z nich zapowiedzieli, że też będą pisać swoje książki. A tydzień po spotkaniu z Kimberly, uczniowie mnie pytali, kiedy znowu przyjdzie ta dziewczynka. To było wyjątkowe dla nich wydarzenie” – powiedziała dyrektor szkoły Beata Benewiat.

W ramach akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w Plainfield był również konkurs wiedzy o Polsce, a nagrody książkowe sponsorował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

 

Marta Kustek

Zdjęcia: K. Pienkawa

Poprzedni artykuł„Marie Curie: The Courage of Knowledge” – chemia wg Noëlle
Następny artykułMorsowanie jest dobre na szczęście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj