DSC_0087

Wszyscy rodzice wiedzą, że pasje sportowe trzeba rozwijać u dzieci.  Inwestują w nie swój czas i pieniądze. Pasję do czytania też trzeba kształtować.

Akcja „Cała Polonia czyta dzieciom”, prowadzona przez nasz portal od 3 lat, koncentruje wysiłki na promowaniu pasji  rodziców do czytania dzieciom. Jako, że wzór idzie z góry, promowanie pasji do czytania u dzieci jest  zatem zadaniem rodziców.

Akcja „Cała Polonia czyta dzieciom”, która trafiła do Polskiej Fundacji Kulturalnej i Polskiej Szkoły w Clark, przyciągnęła do czytania  dzieciom konsula Szymona  Pękalę z Konsulau Generalnego RP w Nowym Jorku,  managera oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Linden, NJ, Barbarę Zawłocką, dyrektora szkoły Eugenię Anisko, aktora Andrzeja Młynarczyka, prezesa Polskiej Fundacji Kulturalnej Tomasza Szybowskiego i przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego szkoły Wojciecha Baranowskiego. Magdalena Paździor, absolwentka szkoły i również nauczycielka na zastępstwa, włączyła się do czytania z aktorem  fragmentu z „Zemsty” A. Fredry  i wiersza „Żuraw i Czapla” J. Brzechwy.

DSC_0055-2

W piątkowy wieczór odbyły się dwa spotkania z 300 uczniami szkoły. Motywem przewodnim pierwszego czytania  dla klas 5-7 były zabawne historie o zwierzętach w poezji. Drugie spotkanie dla klas starszych poświęcone było miłości. Temat zawsze obecny w literaturze każdego kraju. W programie znalazł się nawet list króla Jana III Sobieskiego do ukochanej Marysieńki, by słuchacze mogli zapoznać się z XVII-wiecznym językiem polskim. Taniec Natalie Sokolnicki z Kamilem Falkowskim do utworu Cohena „Dance Me to the End od Love” urozmaicił atmosferę  spotkania, bo młodzi tancerze zaprosili do tańca również gości.

DSC_0165
Natalia Sokolnicki

Goście nie tylko czytali, ale również odpowiadali na pytania uczniów. Andrzej Młynarczyk, popularny aktor z serialu m. in. „M jak miłość” inspirował publiczność do mówienia z poprawną dykcją, do odważnego wysławiania się. Radził, gdzie pojechać na warsztaty teatralne do Polski. Potwierdził, że jeździ w kasku na motocyklu. Cierpliwie pozował do zdjęć swoim wielbicielkom.

DSC_0251

Uczniowie w czasie konkursu zmierzyli się, jak sią okazało, z trudnymi pytaniami, jak np. co to są zaloty i swaty. Teraz już wiedzą. Poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe zostały nagrodzone książkami, koszulkami, torbami i układankami.

Spotkanie czytelnicze zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem przeboju „Czerwonych Gitar” – „Kto za tobą w klasie ganiał”.

Głównym sponsorem  „Cała Polonia czyta dzieciom” w Clark jest mecenas Sławomir Platta. Książki ufundował Polski Konsulat Gneralny RP w Nowym Jorku i  Maria Paździor-Marchwiński, nauczycielka szkoły. Dodatkowymi sponsorami są Polonia Construction i Inglot. Wyrazy podziękowania za pomoc w znakomitym przygotowaniu spotkania należą się też Komitetowi Rodzicielskiemu szkoły i jej dyrekcji oraz rodzicom, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, Marii Paździor-Marchwińskiej, Barbarze Szenk, Ewie i Robertowi Fałdzie, Wiesławowi Moczulskiemu i  Marzenie Szawińskiej.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

DSC_0025
Spotkanie prowadziła Danuta Świątek, dziennikarka portalu DobraPolskaSzkola.com