Na zaproszenie dyrektor Moniki Lewkowicz pojawiła się w Polskiej Szkole Dokształcającej w Clifton, NJ,  Renata Martin, która przeprowadziła prezentację na temat egzaminu STAMP4s na Global Seal of Biliteracy/Pieczęć Dwujęzyczności. Prezentacji przysłuchiwali się rodzice i uczniowie klas 8 i 9, a także nauczyciele.

„Nie ma żadnych przeciwskazań, by uczniowie klas 8 i 9 również podeszli do egzaminu, który głównie proponuje się uczniom klas 3 i 4 liceum” – powiedziała Martin, koordynatorka Seal of Biliteracy na wschodnim wybrzeżu.

Pani Martin zorganizuje egzamin STAMP4s dla uczniów szkoły w Clifton na początku lutego 2021 r.

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4S przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com

xxx

Dlaczego warto uczestniczyć w programie stanowym Seal of Biliteracy, który jest w wielu szkołach publicznych w 40 stanach (a pozostałe pracują nad jego wprowadzeniem), czy w programie Global Seal of Biliteracy, który można zorganizować w szkołach etnicznych?

Marzena Owinski: Oba programy zostały stworzone z myślą o dobru uczących się języków obcych w Stanach Zjednoczonych. Celem obu programów jest przede wszystkim wzmocnienie pozycji języków obcych w amerykańskiej edukacji i uhonorowanie certyfikatem tych, którzy osiągają wysoki poziom kompetencji językowej przynajmniej w dwóch językach. Na całym świecie nauka języków obcych stanowi ważną część edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Normą jest bycie przynajmniej dwujęzycznym. Tacy uczniowie mają łatwiejszą drogę w karierze zawodowej, wykorzystują swoją kompetencję w życiu prywatnym i zawodowym. Znajomość języków, a co z tym również jest związane, kultury związanej z danym językiem, przyczynia się do wzmacniania zrozumienia innych nacji i większej tolerancji wobec nich. Czyni ludzi również bardziej otwartymi na świat i pokazuje im go z innej perspektywy. Chciałoby się wręcz powiedzieć, czyni ludzi lepszymi. Przez wiele lat uczniowie szkół polonijnych nie mieli takiej szansy na skalę krajową, aby otrzymać oficjalny dokument, wydawany przez amerykańską oświatę, czy renomowaną instytucję edukacyjną i który mogliby przedstawić dla potencjalnych uczelni, czy pracodawców. Teraz, od dwóch lat, taka możliwość została nam stworzona. A tylko od nas zależy, czy z niej  będą chcieli skorzystać polscy uczniowie dla ich własnej korzyści i w celu zaprezentowania obecności i wzmocnienia pozycji języka polskiego na ziemi amerykańskiej.

Test  STAMP4S używany jest na wielu wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych jako ich placement test lub w celu zaliczenia języka obcego i przyznania kredytów. Sprawdź link poniżej do uczelni: https://dobraszkolanowyjork.com/program-seal-of-biliteracy-oferowany-przez-stanowy-departament-edukacji-dla-uczniow-jezyka-polskiego-w-new-jersey/

xxx

Zapraszamy wszystkich chętnych w klasach licealnych do wzięcia udziału w egzaminie STAMP4s 16 stycznia 2021 roku w Szkole K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ. Opłata za egzamin i materiały pomocnicze od jednej osoby wynosi $50. Zapisy należy zgłaszać na adres e-mailowy: renia.martin@yahoo.com.

Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum szkoły w Clifton

Poprzedni artykułO pewnej stacji kolejowej
Następny artykułTeatr Baj: spektakl „Pinokio” online dla przedszkoli i szkół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj