14-letni Piotr Pogorzelski z hrabstwa Rockland zajął 3 miejsce w konkursie matematycznym Kangur 2012 w swojej grupie wiekowej w stanie New Jersey.

Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca na całym świecie. Bierze w nim udział ponad 6 milionów uczniów od 1 do 12 klasy. W Stanach Zjednoczonych do konkursu przystąpiło w ubiegłym roku około 10 tys. uczniów.

Piotr do Ameryki przyjechał z Wrocławia jako 2-letnie dziecko. Uczeń Clarkstown South High School i Polskiej Szkoły przy Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku.

Trzecie miejsce to duże osiągnięcie. Gratuluję. Ile razy brałeś udział w konkursie?

Dziękuję. To był mój drugi raz i najlepszy wynik.

Czy dużo czasu przeznaczyłeś na przygotowania?

Bardzo lubię matematykę i dużo pomogły mi zajęcia w każdą niedzielę w Bergen County Academies w Hackensack, New Jersey. Zajęcia odbywały się od 10 rano do 2 po południu. Pracowaliśmy w grupach
i rozwiązywaliśmy dużo zadań.

Dlaczego, twoim zdaniem, wielu uczniów nie lubi matematyki i w szkole boi się tego przedmiotu?

Matematykę trzeba zrozumieć, żeby polubić. Bardzo ważni są nauczyciele. A ja miałem szczęście do bardzo dobrych nauczycieli w polskiej szkole.

Czy z matematyką wiążesz swoją zawodową przyszłość?

Na pewno matematyka będzie odgrywała ważną rolę w wyborze kierunku studiów, ale teraz jeszcze nie wiem, co będę studiować.

Czy zastanawiałeś się nad tym, by pomagać młodszym dzieciom, które mają problemy z matematyką?

Chciałbym pomagać innym, chociaż nie mam za dużo czasu. Ale chętnie niektórym wytłumaczę zadanie domowe. Może podam mój adres e-mailowy: March25.math@yahoo.com dla tych, ktorzy chcieliby pomocy.

Co robisz poza szkołą i matematyką? Jak spędzasz wolny czas?

Tego czasu zawsze jest mało, bo interesuję się też historią, składam modele samolotów i statków z II wojny światowej. Lubię grać na trąbce. A moją wielką pasją jest piłka nożna, w którą gram od 6 roku życia. Zdałem egzamin na sędziego sportowego i razem z moim kuzynem pomagamy sędziować w różnych męczach.

O czym marzysz?

Bardzo chciałbym pojechać na specjalny program wakacyjny „NASA Youth Summer Program”. A także znowu wybrać się na letni program John Hopkins Summer Program. 2 lata temu byłem na takim 3-tygodniowym obozie matematycznym i nie tylko, że dużo się nauczyłem, ale także zawiązałem wiele przyjaźni.

Czy już zarejestrowałeś się na następny konkurs Kangura?

Oczywiście i zachęcam swoich rówieśników do konkursu.

Powodzenia i dziękuję za rozmowę!

Danuta Świątek

Pomocne portale:

NASA – www.nasa.gov/home/hqnews/2004/jul/HQ_04212_high_school.html

John Hopkins Center for Talented Youth – www.cty.jhu.edu/summer/

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Zaproszenie do Koronki”
Następny artykułSukces Polaków w 24. Konkursie Prac Młodych Naukowców UE

1 KOMENTARZ

  1. Gratuluję Piotrusiowi i jego Rodzicom a takze Nauczycielom, bo to dzięki nim wrastają takie talenty!!!I Piotrusiowi życzę spełnienia pragnień, bo chcieć to móc.

    MartaBJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj