CAM00777
Serce raduje się, gdy dziecko w Ameryce mówi, że bardzo lubi czytać po polsku. A jeszcze bardziej raduje się, jeśli miłośników czytania jest wielu, tak jak w Szkole im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY, prowadzonej przy paulińskiej parafii św. Kazimierza Królewicza, gdzie został przeprowadzony Konkurs Pięknego Czytania.

„Celem konkursu było zachęcanie dzieci do czytania w języku polskim, budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania” – mówi dyrektor szkoły Alina Gauza. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy II – III i klasy IV- VII. Uczniowie czytali na głos przed komisją wylosowany fragment tekstu, pochodzący z podanych wcześniej utworów. Liczyła się płynność czytania, poprawność, tempo, intonacja i znaki przestankowe.

DSC_3106W kategorii uczniów klasy II i III pierwsze miejsce przypadło rodzeństu: Olivii i Gabrielowi Głogowskim. Drugie miejsce zajęli: Mateusz Fiedorczuk i Izabella Quito oraz na trzeciej pozycji uplasowali się następujący uczniowie: Kaya Dulik, Adam Grodecki, Victoria Jarocki i Julia Wójcik. W kategorii uczniów klasy IV – VII wyniki wyglądały następująco: pierwsze miejsce Piotr Astriab i Michelle Konrad. Drugie miejsce Mateusz Casey, Gabriela Chioccola i Victoria Konrad. Trzecie miejsce: Alexandra Beckford, Kathleen Quito i Filip Grodecki. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali wysoki poziom przygotowania i otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Zwycięzczyni pierwszego miejsca, Michelle Konrad, uczennica klasy IV, opowiada: „Moja mama była moją 'Audience’ (czyli tzw. „widownią”). Kiedy zrobiłam błąd,  musiałam wracać do początku tekstu i zaczynać jeszcze raz”. Michelle mówi, że trudno wyliczyć, ile czasu poświęcała na czytanie, ale robiła to zwykle co drugi dzień, w porze wieczornej. Przygotowywanie się do konkursu nie było dla niej jakimś wielkim wyzwaniem, a było wręcz „fajne,” gdyż stopień trudności tekstów był wyrównany i jak twierdzi, nie było tekstów ani zbyt łatwych, ani przesadnie trudnych.

Gabryś Głogowski, uczeń klasy trzeciej mówi: „Mama pomagała mi przygotować się do konkursu. Przez trzy tygodnie ćwiczyłem głośne czytanie. Codziennie czytałem jedną czytankę. Największy problem miałem z opowiadaniem pt. ‘Wigilia w domu Lolka’, bo były tam trudne wyrazy. Na początku nie miałem chęci do przygotowywania się do konkursu. Po kilku dniach byłem zadowolony, że biorę udział w konkursie szkolnym.”

DSC_3102Olivia Głogowski, uczennica klasy drugiej, zajęła pierwsze miejsce z bratem Gabrysiem w kategorii klas młodszych. Olivia stwierdza, że najpierw mama czytała, a potem ona po mamie czytała ponownie. Każdy tekst czytała trzy razy. „Bardzo lubię czytać po polsku i czytanie nie sprawia mi trudności. ” – dodaje Olivia. Na pytanie, czy dużo także czyta książek w języku angielski – odpowiada: „Nie tak dużo jak po polsku.”

„Uczniowie klasy siódmej mieli do przygotowania trzy długie teksty – relacjonuje nauczycielka Zuzanna Golec. – „Pracowali nad nimi samodzielnie, w domu, czytając dla swoich rodziców. Musieli opanować czytanie dat historycznych i danych liczbowych, imiona średniowiecznych królów polskich i nazwy bitew i miejscowości. Uczniowie cieszyli się na myśl, że będą mogli pokazać swoje umiejętności czytania po polsku przed szerszą publicznością. Te, i inne konkursy uświadamiają nam, dorosłym, jak bardzo kompetetywni są nasi uczniowie i jak bardzo potrzebne im są takie żywe, pełne emocji wydarzenia w szkole”.

Ojciec Michał Czyżewski skierował słowa podziękowania do rodziców, którzy pomagali dzieciom przygotować się do konkursu, zachęcając ich do samodzielnego czytania. „Rodzice zdają sobie sprawę, że miłości do książek trzeba dziecko nauczyć w domu. Nasza szkoła na swój sposób stara się propagować akcję „Cała Polonia Czyta Dzieciom”.

Ojciec Michał, który przewodniczył komisji w konkursie, przeczytał fragment książki pt. „Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem”. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały rozdziału o tym jak Karolek zadawał mnóstwo pytań.

CAM00790 CAM00742

 

„Moje dzieci uczęszczają do Polskiej Sobotniej Szkoły od dwóch lat” – mówi Beata Głogowska. – „Ulubioną pracą domową naszej córki jest wpisywanie i wykonywanie ilustracji do przeczytanych książek, w prowadzonym przez każdego ucznia zeszycie lektur, który systematycznie sprawdzany jest przez wychowawczynię klasy. Uczniowie czytający najwięcej zostają nagrodzeni, co jest w pewnym rodzaju chwytem mobilizującym do częstszego sięgania po książkę. Nauczyciele oczywiście dopingują uczniów do czytania. Z wielką radością i dumą przyznać mogę, że Olivia i Gabryś znaleźli się wśród dzieci, biorących udział w konkursie”.

W tym konkursie nie było przegranych. Wszyscy byli zwycięzcami.

 

O. Michał Czyżewski OSPPE
Danuta Świątek

Foto: Archiwum Szkoły Polskiej im. M. Konopnickiejw Yonkers

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Leśni” bohaterowie
Następny artykuł„Chodzi o to, by tworzyć wspólne dzieło sztuki” – rozmowa z Marią Bielską

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj