39446315.04eefed803fe55.4Jan Paweł II – Patron Rodziny. Pod takim hasłem 11 października obchodzony był jubileuszowy – XV Dzień Papieski. Hasło to jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbywają się  w dniach 4-25 października 2015 r. w Rzymie.

Jana Pawła II nazywa się „papieżem rodziny”. Nasz polski święty w pełni zasłużył na to miano. Gdy był młodym księdzem, przyjaźnił się z rodzinami, był blisko ludzi młodych planujących zawrzeć związek małżeński. Potem pisał teologiczne traktaty, jak choćby „Miłość i odpowiedzialność”. A podczas długiego pontyfikatu – liczne przemówienia, homilie, których tematem była rodzina. Jest także autorem adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny w świecie współczesnym. „Familiaris consortio” – tak brzmi tytuł tej adhortacji, którą papież skierował do biskupów, kapłanów i wiernych.

W Dzień Papieski tradycyjnie w całej Polsce i poza jej granicami, organizowana była zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Stypendystów jest już blisko 2,5 tys. Gdyby nie Fundacja, wielu z nich nie mogłoby studiować. Często i słusznie nazywani są „Żywym Pomnikiem” św. Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych a także już ponad 1000 studentów z 60 uczelni, także zagranicznych. Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen – minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa.

Za otrzymane dobro stypendyści próbują odwdzięczyć się, pomagając na co dzień jako wolontariusze w hospicjach, domach opieki czy świetlicach dla dzieci.

Prawdopodobnie, gdyby nie powołanie tej fundacji, pamięć o tym wielkim i świętym papieżu powoli zanikałaby, odświeżana jedynie wspomnieniem papieskich kremówek lub okazjonalną pielgrzymką do Wadowic, miejsca urodzin papieża.

Idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i inspirowanie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Do głównych celów Fundacji należy wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce. Kolejny, dotyczy podnoszenia szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, przyznaje Nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym i studentów, organizuje Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka.

Papież Jan Paweł II wyraził swoja opinię o tej inicjatywie, mówiąc: „Rzeczywiście, jest to dzieło, ,które należy wspierać wspólnymi siłami.”

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Nagrody TOTUS wręczane są corocznie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w przeddzień Dnia Papieskiego. Nagroda jest docenieniem dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślania wartości wpisanych w człowieka, będących istotną treścią nauczania Jana Pawła II.

Koncert Dnia Papieskiego jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym Dnia Papieskiego. Podczas Dnia Papieskiego organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji.

Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.

Fundacja wraz z dwiema uczelniami wyższymi od 2002 r. organizuje Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka. Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także od 2005 roku Instytut Polityki Społecznej UW i od 2008 r. Instytut Nauk Politycznych UW, przeznaczają drogą konkursu dla maturzystów z małych miejscowości 13 indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych.

Kolejny, XV Dzień Papieski obchodzony był na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. W Warszawie zorganizowane zostało Rodzinne Miasteczko na Placu Zamkowym.  Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego był Koncert Galowy  na placu przed kościołem akademickim św. Anny, któremu towarzyszył  Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – „Tylko Ty”.

Duchowy wymiar uzupełniła przygotowana przez stypendystów Fundacji platforma modlitewna „Rodziny za rodziny”, umożliwiająca modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl). Pod tym adresem rodziny mogą się  za siebie modlić. Jeśli akcja chwyci, przedłużona zostanie także poza październik. Będzie to także szansa do zawarcia bliższej znajomości przez modlące się za siebie rodziny.

Program stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS o treści ,,POMOC” pod numer 74 265 (4,92 zł z VAT) lub wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o nr 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dzielo.pl.

 

Bozena Chojnacka

Poprzedni artykułZ wizytą u Ani z Zielonego Wzgórza
Następny artykuł„Uczeń aktywny i zaangażowany na lekcjach języka polskiego” – webinar Magdy Bogusławskiej
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj