Zbliżająca się 18 maja b.r. 100-rocznica urodzin papieża św. Jana Pawła II  na nowo pobudza do wspomnień  o tym Biskupie Rzymu, wspaniałym kapłanie, a przede wszystkim niezwykłym człowieku.

Jana Pawła II pięknie jest wspominać w sposób prosty – podkreślał papież Franciszek. Przypominał, że piętnaście lat od jego śmierci, to długi czas dla wielu młodych ludzi, którzy go nie znali lub mają o nim jedynie mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Stąd Franciszek zachęca młodzież do sięgnięcia po wyjątkową książkę, „100 lat. Słowa i obrazy” wydanej przez Watykańską Księgarnię Wydawniczą z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa św. Stanisława. Książka zawiera wybór najważniejszych tekstów z nauczania Papieża-Polaka i jego modlitw. W swym wspomnieniu Ojciec Święty podkreśla, że w czasie swego kapłańskiego i biskupiego życia niejednokrotnie patrzył na Jana Pawła II, modląc się, by być wiernym Ewangelii tak jak on.

Przywołujemy postać śp. papieża, oglądając filmy dokumentarne, czytając artykuły zamieszczone w sieci. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska zaplanowały szereg propozycji, z powodu pandemii większość z nich odbędzie się w trybie online. Od czterech lat do tych obchodów przygotowywało się rodzinne miasto Papieża, Wadowice. To, co zaplanowano na maj, może uda się przenieść na październik, pocieszają się mieszkańcy i organizatorzy wydarzeń.

Rok 2020 został ogłoszony w Polsce rokiem św. Jana Pawła II. W ten sposób Sejm uczcił pamięć Jana PawłaII.

Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka. Zajmuje On szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski – czytamy m. in. w uchwale Izby.

                                  #ThankYuoJohnPaul2

Przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki zachęcił do udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2 o charakterze ogólnoświatowym. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II 

Poprzez tę akcję możemy wyrazić naszą wdzięczność papieżowi Polakowi za to, co wniósł i wnosi do naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego. Za wszystkie spotkania z nim, w których mieliśmy okazję uczestniczyć, za jego słowa, które najbardziej pamiętamy, za inspiracje, które w nas wzbudzał i wzbudza. Możemy również publikować wspomnienia z nim związane – czytamy w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP. Abp Gądecki zwraca uwagę, że akcja jest także szansą opowiedzenia o św. Janie Pawle II młodemu pokoleniu, które nie miało okazji poznać bliżej papieża Polaka, a jest bardzo obecne w mediach społecznościowych.

                                   Takim Go pamiętamy

Od Poniedziałku Wielkanocnego parafia w Niegowici na stronie internetowej  wwww.parafia.niegowic.pl prezentuje cykl Niegowić ON. Są to nagrania wideo opowiadające historię ponad rocznego pobytu ks. Karola Wojtyły na swojej pierwszej parafii. Przewodnikiem po miejscach związanych z późniejszym papieżem jest ks. prałat Paweł Sukiennik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici.

W zapowiedzi cyklu ks. Paweł Sukiennik prezentuje dokument z 8 lipca 1948 r. podpisany przez kard. Adama Stefana Sapiehę, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Jest to zawiadomienie, że z dniem 28 lipca 1948 r. wikariuszem w parafii w Niegowici będzie ks. Karol Wojtyła. Co ciekawe, nazwisko późniejszego papieża zapisano z błędem – „Wojdyła”. – To znaczy, że jeszcze nie za bardzo był znany w środowisku kurialnym – wyjaśnia ks. Sukiennik, który zapowiada, że w cyklu „Niegowić ON” zaprezentuje więcej tego typu pamiątek po ponad rocznym pobycie ks. Karola Wojtyły w wiejskiej parafii niedaleko Gdowa.

W pierwszym odcinku ks. Sukiennik przywołuje dzień przybycia ks. Karola Wojtyły do Niegowici. Młody kapłan dojechał z Krakowa do Gdowa. Jakiś gospodarz wozem drabiniastym podwiózł go do wsi Marszowice. To tu, przy przydrożnej kapliczce ks. Karol Wojtyła uklęknął i ucałował ziemię – znamy ten gest z jego papieskich pielgrzymek po całym świecie. Przy kościele parafialnym w Niegowici stoi najprawdopodobniej jedyny w Polsce pomnik przedstawiający ks. Karola Wojtyłę jako wikarego. Zbudowany z granitu i brązu pomnik autorstwa włoskiego rzeźbiarza prof. Romano Pelloniego ma 3,8 m wysokości.

O niezwykłym duszpasterstwie prowadzonym przez ks. Karola Wojtyłę w krakowskiej parafii św. Floriana opowiadają członkowie papieskiej „Rodzinki” w cyklach spotkań „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II. Dzięki opowieściom można było zobaczyć przyszłego Papieża z mało znanej strony i dowiedzieć się, jakim był człowiekiem krótko po swoich święceniach. Nie zabrakło barwnie opowiadanych anegdot oraz opowieści o „indywidualnym duszpasterstwie” prowadzonym przez ks. Wojtyłę w czasie wypraw kajakowych.

                            Okna dla Jana Pawła II

Kiedy odwołano imprezy publiczne, a koncert z okazji urodzin Świętego Jana Pawła II nie może dojść do skutku, nie wszyscy załamali ręce. Wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego postanowili zorganizować akcję#oknodlaJP2 – Udekoruj swoje okno! z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyła – św. Jana Pawła II. Jej uczestnikiem może stać się każdy, kto samodzielnie udekoruje w maju (a szczególnie w dniu urodzin Karola Wojtyły – 18 maja) swoje okno w ozdoby nawiązujące do postaci świętego papieża.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wirtualny spacer po ekspozycji stałej, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła. Premiera spaceru nastąpiła 8 maja, o godzinie 10:00 poprzez stronę http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/

Od 8 maja  muzeum udostępni całość ekspozycji on-line.

Wielu z Państwa zaplanowało swoją obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i wszystkim tym w szczególności chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca – zachęcają organizatorzy.

Nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919 – 1938. Można w nim zobaczyć ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego. Przechodząc przez 16 stref Muzeum poznajemy Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór.

Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa. Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 X 1978 roku. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 roku, widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

Przez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny wkraczamy w przesłanie jego nauczania, którego symbolem stały się słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Zwiedzanie kończymy swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe. Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedza rocznie przez ok. 250 tysięcy zwiedzających z całego świata. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce.

                             Papież we wspomnieniach

Kard. Stanisław Dziwisz

Przez wiele lat doświadczałem jak wiele łask ludzie otrzymywali poprzez modlitwę wstawienniczą Jana Pawła II. Tak jest i dzisiaj, więc mamy bardzo skutecznego orędownika i pośrednika u Pana Boga.

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

Ojciec Święty Jan Paweł II powracał do Krakowa przy każdej sposobności, zawsze dając do zrozumienia, że wraca do swojego domu. Każde z tych spotkań było wielkim przeżyciem duchowym i intelektualnym. Każde miało ogromne znaczenie dla naszego miasta i dla mnie osobiście.

Prof. Ryszard Legutko

Pontyfikat Jana Pawła II przypadł na bardzo trudny okres. Papież wpłynął zasadniczo na zmiany w świecie. Mówię o upadku imperium sowieckiego, w który to upadek papież był zaangażowany. Nie tylko jako przywódca świata chrześcijańskiego, ale także jako polityk.

O. Leon Knabit

Na wszystkich szczeblach Wojtyła okazał się całością imponującą, gigantyczną. Przez świat z całą pewnością przeszedł jako mocarz, nawet wtedy, kiedy był już słaby.

Aleksander Kwaśniewski

U Jana Pawła II bardzo ceniłem i szanowałem postawę otwarcia na drugiego człowieka, na inny punkt widzenia, bez akcentowania, że prawda jest po jego stronie, że jest obdarowany szczególną siłą wynikająca z pozycji papieża.

Andrzej Duda, Prezydent RP

W związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły – w Polsce będzie obchodzony jako Rok Świętego Jana Pawła II. Będzie to sposobność, aby powrócić myślami do niezwykłych dokonań naszego najwybitniejszego Rodaka oraz do ponadczasowych prawd, które zawarł w swoim nauczaniu.

Witold Kozłowski, Marszałek WM

Jan Paweł II jest najwybitniejszym Małopolaninem i bez wątpienia najważniejszym dla świata Polakiem w historii. Na zawsze pozostanie dla nas wzorem patriotyzmu i człowieczeństwa zakorzenionego w świecie chrześcijańskich wartości.

Abp Marek Jędraszewski

Jan Paweł II Wielki był światłem dla świata. Był takim „miastem położonym na górze”, które każdy musiał zauważyć. Był solą dla tego świata – solą mądrości, nie ludzkiej, lecz Chrystusowej. Dlatego mamy prawo nazywać go wielkim.

Kard. Stanisław Ryłko

Mogę powiedzieć, że dla mnie Jan Paweł II to jest duchowy Ojciec, i w tym słowie „Ojciec” mieści się wszystko.

Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!” – nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat. Sam lęk nam nie pomoże. Pomoże nam nadzieja złożona w Bogu.

Pomoże nam spokój serca, które zaufało miłosiernemu Bogu – mówił  kard Dziwisz, były papieski sekretarz, zachęcając do brania przykładu z Jana Pawła II. – On wszystkich szanował, nikogo nie poniżał, z nikim nie walczył, o nikim źle nie mówił. Czy stać nas na taką samą, dalekowzroczną postawę? – pytał kardynał.

Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy Bogu za tego niezłomnego świadka wiary. Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy za tego mądrego pasterza Kościoła i duchowego przywódcę współczesnego świata, który wprowadził nas w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy za Świętego, do którego z ufną modlitwą zwracają się dziś rzesze chrześcijan na całym świecie, prosząc o jego orędownictwo w niebie.

Dziś czynimy to tym bardziej ufnie, tym bardziej usilnie – mówił kard. Dziwisz kończąc wezwaniami „Święty Janie Pawle II – wspieraj nas. Święty Janie Pawle II – módl się za nami!”.

.

Zebrała: Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułCzarujące Piermont
Następny artykuł„Moje najciekawsze spotkanie z Polską online” konkurs dla dzieci i młodzieży polonijnej
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj