W jednym z programów religijnych usłyszałam o modlitwie pielgrzyma, który interweniował u Maryi po tym, jak nie otrzymał spełnienia swojej prośby. Poskarżę się Maryi, miał powiedzieć ów pielgrzym. I tak zrobił, prośba jego została wysłuchana.

Maryja jest skuteczną pośredniczką u Boga. Przekonują się o tym pielgrzymi odwiedzający znane sanktuaria Maryjne.

„Jestem na Górze Objawień w Medjugorie. Dokładnie w tym miejscu, w którym 24 czerwca Maryja po raz pierwszy ukazała się dzieciom. Upamiętnia to wydarzenie figura Matki Bożej” – dzielę się przeżyciami z pielgrzymki do Medjugorie, jaką odbyłam kilka lat temu do miejsca znanego z licznych nawróceń, zwanych konfesjonałem świata. Wprawdzie kościół katolicki nie zatwierdził dotąd objawień Maryi, ale niezależnie od tego, to miejsce pozostawia w sercu niezapomniane przeżycia. Jest to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywają tu miliony pielgrzymów. Jego główny punkt stanowi kościół pw. św. Jakuba, zaś w pobliżu sąsiednich wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Križevac). W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Križevac – stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże. W Medziugorie, leżącym w Bośni i Hercegowinie, w południowej jej części, funkcjonuje dom wspólnoty osób uzależnionych – Wspólnota Cenacolo, w którym mieszczą się domy różnych wspólnot (Wspólnoty Błogosławieństw, Oazy Pokoju i innych). 

Pieliśmy się w górę po skalistych kamieniach, odprawiając tajemnice Różańca Świętego, powierzając Maryi swoje sprawy. Z ust wydobywały się słowa próśb i skarg. Atmosferę modlitwy podsycają piękne widoki. W dole widzimy białe zabudowania domostw z czerwonymi dachówkami. Z kościołów dochodzi dźwięk dzwonów, wokół szum skrzydeł latających pszczół i bąków zapylających kwiaty i różnorodną roślinność wyrastającą ze skał. Wykorzystuje w tym materiale zaledwie skrawki moich wspomnień. Medjugorie zasługuje na oddzielną publikację.                                 

Fatima receptą na życie

Taką opinię usłyszałam od jednego z uczestników programu przypominającego objawienia w Fatimie w Portugalii. Miały one miejsce w 1917 roku, czyli 105 lat temu. Maryja ukazywała się dzieciom od 13 maja do 13 października. Przed nami 13 lipca.

Z dalekiej Fatimy

Donośnie brzmi dzwon

Zjawienie Maryi

Ogłasza nam on 

Ave, Ave, Maryja   

W koronie Maryi w Sanktuarium w portugalskiej Fatimie znajduje się kula, od której miał zginąć nasz święty rodak, papież Jan Paweł II. Nie zginął, bo rękę wytrawnego strzelca prowadziła Maryja, ratując życie papieżowi. W 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi. Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się 13 maja 1917 r. Cudowna Pani powiedziała dzieciom: „Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”. 

Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była więcej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i prośbę odmawiania Różańca. Następnego objawienia 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. Piąte objawienie 13 września było ponowieniem prośby o odmawianie Różańca. Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie zgromadziło się 70 tys. ludzi oczekujących na cud. Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała dzieciom, że jest Matka bożą Różańcową i prosiła o zbudowanie kaplicy ku jej czci w miejscu objawień „Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy”.

Po tym objawieniu wszyscy obecni byli świadkami cudu obiecanego podczas wcześniejszych spotkań z dziećmi. Słońce, na które można było z łatwością patrzeć podobne do ognistej, srebrnej tarczy zaczęło się odrywać od firmamentu i spadać ku ziemi. Łucja, już jako siostra Zgromadzenia św. Doroty, miała ponowne objawienia 10 grudnia 1925 roku, 15 lutego 1926 roku oraz w nocy z 13 i 14 czerwca 1929 roku, podczas których Matka Najświętsza prosiła o Nabożeństwa Pięciu Pierwszych Sobót, odmawianie różańca, rozmyślanie tajemnic różańcowych, spowiedź i komunie świętą jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi, a także o poświecenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Ta prośba została wypowiedziana w czasie objawienia w lipcu 1917 rok jako pierwsza tajemnica Fatimska.


Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu, ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że właśnie opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie życia podczas zamachu dokonanego na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r.                           

Apostolat Fatimski

Światowy Apostolat Fatimski jest organizacją katolicką, posiadającą aprobatę Stolicy Apostolskiej. Jej celem jest propagowanie orędzia z Fatimy i podejmowanie wszelkich możliwych inicjatyw, by świat wypełnił prośby przekazane podczas fatimskich objawień. Organizacja powstała w 1947 roku w USA. Jej założycielem byli ksiądz Harold Colgan oraz pisarz John Haffert. Ich inicjatywa szybko przekształciła się w apostolat międzynarodowy, a w jej szeregach pod koniec lat 80. znajdowało się 10 milionów osób. Obecnie działa w 110 krajach. Światowy Apostolat Fatimski istniał początkowo jako Błękitna Armia Maryi, która powstała w USA w czasach, kiedy orędzie Matki Bożej Fatimskiej było mało znane w Stanach Zjednoczonych. Jej inicjatorem był ksiądz Harold V. Colgan, który zafascynowany tematyką objawień fatimskich w swym kościele parafialnym w Painfield, w stanie New Jersey, zaczął opowiadać o obietnicach i ostrzeżeniach z Fatimy. Ksiądz był przekonany że swoje uzdrowienie po ciężkiej chorobie w 1946 roku, zawdzięczał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej, dlatego postanowił poświęcić się szerzeniu jej kultu.

Ojciec Święty zatwierdził Światowy Apostolat Fatimski w dniu 7 października 2005 roku, w uroczystość Matki Bożej Różańcowej, jako międzynarodowe, publiczne stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim dla Kościoła Powszechnego. W dniu 3 lutego 2006 r., miała miejsce publiczna uroczystość w Watykanie, aby podkreślić ten nowy krok w dziejach organizacji, jak również odbył się kongres międzynarodowy z udziałem wielu osobistości związanych z organizacją i z Fatimą. Zarząd Międzynarodowy tego ruchu ma od tamtego czasu pierwszego świeckiego prezesa, profesora Américo López-Ortiz. Centrum organizacji znajduje się w Waszyngtonie, w stanie New Jersey w USA. Stany Zjednoczone podzielone są na poszczególne oddziały (jest ich ponad 80), zaś w krajach, w których działa Armia istnieją narodowe ośrodki Błękitnej Armii koordynujące działalność ruchu. Niektórzy członkowie organizują się w “komórki modlitwy”, by wspólną modlitwą przybliżać zapowiedziany w Fatimie triumf Niepokalanego Serca Maryi.         

xxx


W kościele Zbawiciela Świata w Ostrołęce w nabożeństwach fatimskich bierze udział liczna grupa wiernych. Nabożeństwa trwają od 13 maja przez kolejne sześć miesięcy do 13 października. Podczas refrenu Ave,  Ave Maryja unosi się w górę las białych chusteczek i tym, którzy mieli szczęście uczestniczyć w procesjach ze świecami w Sanktuarium w Fatimie, robi się ciepło na sercu.

Mamy też w naszej parafii grotę, przypominającą tą z objawień w Lourdes. Z 11 lutego 1858 roku. Jest piękna Maryja i klęcząca przed Nią Bernadetta Soubirous. Często, zaraz po porannej Mszy Świętej o godzinie 7 rano, przed tą grotą spotykają się wierni, w grupkach i w pojedynkę  pozdrawiają Maryję, prosząc o wstawiennictwo na nowy dzień.

„Tylko tam gdzie jest Bóg, naprawdę zaczyna się życie. Nie ma nic piękniejszego jak poznać Go i podzielić się Jego przyjaźnią z innymi.” Są to słowa papieża seniora Benedykta XVI. Do życia z Bogiem zachęca, namawia, mobilizuje Niepokalana Maryja. Można się jej zawierzać, można się skarżyć na codziennej modlitwie, a także podczas pielgrzymek do licznych sanktuariów. Mamy w Polsce swoje ulubione miejsce spotkań z Maryją. Jest nim Jasna Góra. Wkrótce wiele pielgrzymek wyruszy na szlak. Dziękujmy Bogu, że możemy dołączyć do pątników i przeżywać rekolekcje w drodze, które stają się cennym drogowskazem na życie dla niejednego z nas. 

.

Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułCzy fizyka może iść w parze z wierszami?
Następny artykułCzas na wyjazd pod namioty!
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj