80976195

 

Przekroczyłam „Bramę Miłosierdzia”. Nie musiałam pielgrzymować do Rzymu. Doświadczyłam tego daru we własnym mieście w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, w kościele od zawsze nazywanym klasztorem.

8 grudnia papież Franciszek ogłosił nadzwyczajny Rok Święty poświęcony miłosierdziu Boga i otworzył Drzwi Święte bazyliki watykańskiej. Za jego przykładem przez Drzwi Święte przechodzili tego dnia wierni  na całym świecie. Według teologów i liturgistów Drzwi Święte symbolizują Chrystusa, gdyż „jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa.

Przeszłam przez  Bramę Miłosierdzia umieszczoną przy głównym wejściu do ostrołęckiego klasztoru. „Na Bramie” zapisano  fragmenty z Pisma Świętego mówiące o bożym miłosierdziu.

Przechodziłam razem z Tereską, która od kilku dni szukała informacji o inauguracji Roku Świętego w naszym mieście. Chciała znać wszystkie szczegóły. Okazała się bardzo pomocna.

„Teraz modlimy się o to, żeby  wyprosić łaski na ten piękny jubileusz. Módlmy się o nasze rodziny, nasze miasto i nasz kraj” – podpowiadała wzruszona. – „Bóg jest miłosierny, wybacza nam nasze nieprawości, upadki, liczne słabości, ale jest także sprawiedliwy. Nie można szafować tym bożym miłosierdziem i go nadużywać” – próbowała streszczać główne wątki homilii wygłoszonej do wiernych przez pasterza diecezji, na które zwróciła uwagę.

8 grudnia tego roku był wyjątkowym dniem w kalendarzu wydarzeń katolickich. Każdego roku w tym dniu obchodzimy święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku właśnie w to święto przypada 50 rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, najważniejszego wydarzenia w najnowszej historii kościoła. Dlatego właśnie w ten maryjny dzień rozpoczął się nadzwyczajny Rok Święty, charakteryzujący się głęboką duchową symboliką.

Otwarcie Świętych Drzwi ma symbolizować zerwanie z grzechem, odejście od życia bez Boga do życia w łasce Bożej. Patrząc na to, co dzieje się wokół nas, na piętrzące się  podziały i waśnie trwające w rodzinach, społeczeństwach, toczące się wojny,  na zagrożenia atakami terrorystycznymi  trudno nie szukać pomocy i ratunku u Stwórcy. Z Watykanu słyszymy krzepiące słowa. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia stanowi właściwą odpowiedź na terror, aby znaleźć pojednanie.

Sięgnijmy do historii. Pierwszy Rok Święty w Kościele odbył się w 1300 r. z inicjatywy papieża Bonifacego VIII, który zdecydował, że ogłaszany będzie co stulecie. Jednak w 1475 roku postanowiono, że aby zapewnić każdemu pokoleniu przeżycie takiego wydarzenia, taki jubileusz będzie co ćwierćwiecze.

Tradycja otwierania Drzwi Świętych na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sięga roku 1499, kiedy to po raz pierwszy uczynił tak na Boże Narodzenie papież Aleksander VI. 66 lat temu ordynariusz Bazylei i Lugano, bp. Franz Von Streng wraz z wiernymi opłacił wykonanie obecnych Drzwi Świętych, które są w bazylice św. Piotra. Ta donacja miała być podziękowaniem Bogu za zachowanie Szwajcarii od zniszczeń wojennych. Rzeźbiarz Vica Consortii,  który wygrał konkurs ogłoszony przed Rokiem Świętym 1950 roku, pracował nad swoim dziełem 11 miesięcy. Po raz pierwszy drzwi zostały otwarte w grudniu 1949 roku.

Dotychczas Rok Święty obchodzono 28 razy. Ostatnio był to rok 2000. Symboliczny gest otwarcia Drzwi Świętych dokonał papież Jan Paweł II.

W tym roku po raz pierwszy w historii lat jubileuszowych każdy miał okazję przejść przez Drzwi Święte. Decyzją Papieża Franciszka zostały one otwarte we wszystkich kościołach katedralnych na świecie, a także w wytypowanych sanktuariach.

Papież Franciszek, zapowiadając przed rokiem ogłoszenie tego wydarzenia wyjaśniał: „Wszyscy jesteśmy wezwani  do dawania pociechy każdemu człowiekowi naszych czasów. Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i, że Bóg przebacza zawsze. Nie męczmy się nigdy proszeniem o przebaczenie.  Już teraz powierzamy ten Rok Matce Miłosierdzia, by zwróciła na nas swoje spojrzenie i czuwała nad naszą drogą: naszą drogę nawrócenia, naszą drogę z otwartym sercem, by w tym roku otrzymać przebaczenie Boga, otrzymać Boże miłosierdzie”.

Ks. Marcin Walicki, wykładowca w seminarium Duchownym w Ołtarzewie, na prośbę portalu podzielił się refleksjami na temat bożego miłosierdzia

„Miłosierdzie Boże na nowo odkryte.

Pismo święte w sposób doskonały objawia Boga jako Ojca miłosiernego. Wydaje się jednak, że w czasach przed Soborem Watykańskim II trochę zapomniano o tym. Także w nauczaniu kościoła podkreślano bardziej Bożą sprawiedliwość niż miłosierdzie. Dlatego to w objawieniach siostry Faustyny Kowalskiej Jezus mówi do niej: „Powiedz, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła Moich rąk są ukoronowane miłosierdziem” (Dz. 301).

Faustyna Kowalska urodziła się w 1905 r. Zmarła w 1938 mając 33 lata, tyle ile umierający na krzyżu Zbawiciel. Ostatni okres swojego życia spędziła w Krakowie. Tu w Krakowskich Łagiewnikach kończyła pisanie dzienniczka, tu zmarła i tu spoczywa jej ciało. Z Krakowem większą część swojego życia związał Karol Wojtyła, przyszły papież. Poznał objawienia siostry Faustyny, i wszystkie perypetie z tym związane, z bliska, od środka. Z Krakowa został powołany na Stolicę Apostolską. W dwa lata po tym, w 1980 r., pisze encyklikę o Bożym Miłosierdziu. W 1993 r. ogłasza siostrę Faustynę Kowalską błogosławioną. W 1995 r. na prośbę polskich biskupów ustanawia dla polskich diecezji święto Miłosierdzia Bożego na drugą niedzielę wielkanocną. W tę właśnie niedzielę (drugą wielkanocną), 30 kwietnia 2000 r. ogłasza  Faustynę Kowalską świętą, jednocześnie ustanawiając, w tym dniu,  Święto Miłosierdzia Bożego w Kościele Powszechnym czyli w całym świecie. Ojciec Święty Jan Paweł II umiera 2 kwietnia 2005 r., w sobotę,  w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, a właściwie, ściśle rzecz biorąc, w samo święto, bo w tradycji i liturgii Kościoła każda niedziela i każda uroczystość zaczyna się od nieszporów (od zachodu słońca) poprzedniego dnia.  Jego następca Benedykt XVI ogłasza go błogosławionym w 2011 r. w drugą niedzielę wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego.  Franciszek kanonizuje go w 2014 r. także w drugą niedzielę wielkanocną czyli w Święto Miłosierdzia Bożego.

Kto myśli niech puentę sobie dopowie.

Święty Rok Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia 2015 i zakończy się 20 listopada 2016 roku. Towarzyszyć mu będą różne wydarzenia. Dni od 19. do 21. stycznia przyszłego roku dedykowane będą wszystkim, którzy działają w ruchu pielgrzymkowym. Watykan zachęca wiernych do tego, by część drogi do Drzwi Świętych pokonali pieszo.

3 kwietnia 2016 roku w Watykanie odbędzie się uroczystość liturgiczna z udziałem ruchów, stowarzyszeń i instytutów religijnych związanych z duchowością miłosierdzia. Z kolei świat wolontariatu dobroczynnego zaproszono do Watykanu na 4 września. Wśród wielkich uroczystości są także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku.
Na Święty Rok Miłosierdzia zaplanowano także szereg jubileuszy. Odbędą się  Jubileusz Kapłanów (29 maja 2016 roku), Jubileusz katechetów i katechetek (25 września), spotkanie chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów (12 czerwca), Jubileusz Więźniów (6 listopada ).

Miłosierdzie ma także konkretny wymiar. Chodzi o to, aby w jedności z Ojcem Świętym  docierać do osób potrzebujących troski z konkretną formą wsparcia.

Jest tu także możliwość dla każdego z nas.

 

Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułMistrz scrabble nie rozumie słów, które układa!
Następny artykułKlub Młodych Literatów: „Pożegnanie z Florydą” Radek Dziedzic
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj