W czwartek, 26 kwietnia nauczyciele
z różnych stron swiata uczestniczyć będą w Ostródzie w czterodniowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych. Mam tę przyjemność i obowiązek pisania
o zjeździe na łamach naszego portalu. Cieszę się, bo będzie to moje pierwsze tego typu doświadczenie. Ciekawi mnie, jakimi problemami żyją polscy nauczyciele z różnych stron świata. Na zjeździe ubiegłego roku nauczyciele przybyli z 19 państw. Interesujące, ile krajów będzie reprezentowanych w tym roku?

Zrozumiałe, że czuję dreszczyk emocji. Chodzi przecież o bardzo ważką sprawę. Jak zachęcić dzieci
i młodzież do chodzenia na sobotnie lekcje i naukę niełatwej polskiej wymowy. Jak zainspirować, żeby chciały czytać w domu po polsku, żeby się nie zniechęcały nauką liter i trudnościami z ich składaniem? Jak radzą sobie z tymi sprawami na przykład nauczyciele z Czech czy Norwegii? Na jakie pomysły „wpadają” pedagodzy z Niemiec czy Litwy?

Tak się składa, że przez krótki czas sama byłam nauczycielką polonijną. W zastępstwie prowadziłam klasę pierwszą. Pamiętam, że z każdej lekcji wychodziłam spocona i mocno zmęczona. Ale ileż miałam satysfakcji, gdy na koniec roku moje maluchy recytowały wierszyki. Nieudolnie co prawda, ale najważniejsze, że próbowały sił.

A więc jadę do Ostródy pełna różnych myśli. Wierzę, że uczestniczyć będę w czymś wielkim, że poznam nowych ludzi, ich poglądy, a także skorzystam z ich wiedzy i doświadczenia. Jest to bezcenne w dziennikarskiej profesji. O wszystkim co mnie poruszy i zaciekawi będę dzielić się z czytelnikami portalu.

Zaglądam do informatorów. Miasto położone w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego słynące
z czystych jezior, świeżego powietrza oraz gęstych lasów, bogatych w liczne  gatunki roślin i zwierząt, nazywane jest „Perłą Mazur”. Goście zjazdu zakwaterowani zostaną w Ostródzkim Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym „Sarmatia”, zwanym też Domem Polonii. Placówka charakteryzuje się doskonałą lokalizacją.

Już po kilkuminutowym spacerze znajdziecie się Państwo nad pięknym bulwarem, otaczającym zatokę Jeziora Drwęckiego, gdzie w sezonie letnim odbywają się liczne imprezy plenerowe. Znajduje się tu również przystań żeglugi śródlądowej, z której rozpoczynają się rejsy po Kanale Ostródzko-Elbląskim, plaża miejska, zamek krzyżacki, a także jeden z najdłuższych w kraju wyciągów nart wodnych.

Dowiaduję się także, że pomimo bliskości do centrum Ostródy, położenie Domu Polonii przy bocznej ulicy pozwala uniknąć miejskiego zgiełku i hałasu. Niewielka odległość od stacji kolejowej i dworca autobusowego jest dodatkowym atutem lokalizacji ostródzkiej „Sarmatii”.

Akademia Polskości

Głównym celem spotkania jest przedstawienie propozycji doskonalenia wiedzy i umiejętności pedagogicznych nauczycieli polonijnych. Nazwano ten program Akademią Polskości. O języku polskim, literaturze, historii polskiej, o Polsce we współczesnym świecie mówić będą profesorowie, specjaliści, uznane autorytety w świecie nauki. Będą podawane informacje o kierunkach prac prowadzonych przez instytucje rządowe i pozarządowe służące wspieraniu oświaty polonijnej. Jednym z punktów programu zjazdu będzie temat najbliższy naszym czytelnikom. Chodzi o przedstawienie sytuacji szkół polonijnych
w USA.Słów kilka o placówce, która jest organizatorem tak dużego i ważnego przedsięwzięcia. Jej gospodarzem jest Dariusz Piotr Bonisławski, wiceprezes Stowarzyszenia”Wspólnota Polska”. Historia Domu Polonii nie jest zbyt długa, ale przez więzi łączące  teraźniejszość z przeszłością  podkreśla swoją  patriotyczną tożsamość.

Centrum rozpoczęło działalność cztery lata temu, wykorzystując bazę i doświadczenie istniejącego od kilku lat Biura Szkoleń Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Międzynarodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego UWM w Olsztynie.

Zgodnie z misją „Wspólnoty Polskiej” Dom Polonii  wychodzi z propozycją różnych form współpracy  z   rodakami mieszkającymi poza granicami Polski. Służą temu organizowane międzynarodowe konferencje naukowe i warsztaty metodyczne, spotkania integracyjne, konkursy tematyczne, pobyty edukacyjne oraz imprezy artystyczne z udziałem polskich zespołów  z zagranicy.

W członie nazwy ostródzkiej placówki znajduje się słowo”Sarmatia”. Wywodzi się ona od Korporacji Akademickiej założonej na początku XX wieku w Petersburgu przez studentów polskich. „Pracować dla dobra Polski  i Narodu Polskiego”, taki był cel petersburskiej korporacji z 1908 roku. I do tych wartości zawsze ważnych i aktualnych odwołuje się  Dom Polonii, który przez swoją działalność pragnie kontynuować dzieło poprzednich pokoleń rodaków zatroskanych o propagowanie poza granicami Polski kultury, języka i historii kraju nad Wisłą.

Ktokolwiek zetknął się z pracą szkół polonijnych, ktokolwiek śledzi wysiłki środowisk polonijnych w zachęcaniu dzieci i młodzieży do nauki języka przodków, do kultywowania tradycji, do poznawania historii, ten nie ma wątpliwości, że placówkom tym należy się wsparcie i pomoc.

Dom Polonii w Ostródzie stara się wychodzić tym potrzebom na przeciw. Dwa lata temu odbyła się Miedzynarodowa Konferencja Naukowa pt: „Polskość poza granicami Rzeczpospolitej” Rok szkolny 2009/1010 był rokiem przełomowym dla polskiej szkoły, ponieważ zaczęła funkcjonować reforma programowa obejmująca dzieci i młodzież w kraju,a także żyjące na obczyźnie.

W obradach głos zabierali autorzy nowej reformy z Ministerstwa Edukacji Narodowej, badacze różnych dyscyplin naukowych, metodycy oraz nauczyciele z różnych stron świata. Debatowano na temat tworzenia programów nauczania dla uczniów szkół polonijnych, opracowywania dla nich podręczników i pomocy dydaktycznych (równiez sieciowych) oraz szukania rozwiązań metodycznych dostosowanych do możliwości i indywidualnych uwarunkowań poszczególnych placówek. Trzydniowej konferencji towarzyszyły panele ekspertów oraz warsztaty metodyczne dla nauczycieli.

Międzynarodową konferencję zorganizowało Stowarzyszenie”Wspólnota Polska”, Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie, Katedra Dydaktyki, Literatury i Jezyka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza i wspomniane wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Międzynarodowa konferencja sprzed dwóch lat zachęciła organizatorów do poszerzenia formuły działań niosących pomoc polonijnym placówkom.

Zafascynowanie człowiekem

W ubiegłym roku zorganizowano Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, który zatytułowano „Wschód, Zachód-Łączy nas Polska”. W spotkaniu wzięło udział 140 pedagogów z 19 krajów. Mówiono o jakości nauczania, dyskutowano nad ofertą programową instytucji wspierających oświatę polonijną. Mninisterstwo Edukacji Narodowej oraz zespół ekspertów pracujących nad pomocami do nauki zaprezentowali koncepcję nauczania języka polskiego przy pomocy podręcznika elektronicznego.

Nie zabrakło na zjeździe znanych osobistości ze świata nauki m.in. prof. Jerzego Bralczyka,  językoznawcy, zajmującego się językiem mediów, reklamy i polityki. Jako ciekawostkę warto podać, że hobby profesora to zbieranie wydań „Pana Tadeusza” i oraz wyszukiwanie podręczników dobrego zachowania i mówienia.

Bez fascynacji i zainteresowania człowiekiem, również tym małym, jakim jest uczeń szkoły polonijnej, trudno liczyć na wymierne efekty nauczania. Chyba, że się tej fascynacji nie ma i odsyła się z zajęć ucznia stwarzającego problemy i zamyka mu się drogę  do nauki języka polskiego.

Na szczęście takich nauczycieli nie jest zbyt wielu, taką mam nadzieję.

Bożena Chojnacka      

Poprzedni artykuł“Piękna muzyka i piękny cel”
Następny artykuł„Pstrokaty na drodze”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj