Wczesny grudniowy poranek. Jeszcze nie zaczęło świtać. Kościół  także tonie w mroku. Rozpraszają go jedynie świece i lampiony. Dopiero gdy zabrzmi śpiew Chwała na wysokości zapalane jest światło.Weszliśmy w drugi tydzień Adwentu. Jest okres liturgiczny poprzedzający święto narodzin Jezusa, Boże Narodzenie.                                        

Udział w porannej mszy podczas adwentu był moim wieloletnim zwyczajem. Uważałam, że oddając hołd Matce Jezusa bardziej przygotuję swoje serce na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Roraty, czy też Msza Roratnia, to codzienna poranna liturgia adwentowa. Nazwa jej  pochodzi od pierwszych słów łacińskiej pieśni Rorate coeli desuper (pol. Niebiosa rosę…).

Najbardziej znanym obrzędem związanym z roratami jest zapalanie dodatkowej świecy (roratki), która jest symbolem Maryi wyprzedzającej przyjście światła, którym jest Jezus Chrystus. Niekiedy świeca ta jest przyozdobiona białą wstążką, oznaczającą niepokalane poczęcie. Tradycja nabożeństw roratnich sięga XIII wieku, kiedy to w katedrze na Wawelu św. Kinga wprowadziła zwyczaj liturgii roratniej. Według Abrahama Bzowskiego, dziejopisarza, teologa i kaznodziei, roraty miał wprowadzić do Polski jako pierwszy książę wielkopolski Przemysław I, a w Krakowie na prośbę bł. Kingi – Bolesław Wstydliwy. Z kolei król Zygmunt I Stary wprowadził fundację przy Kaplicy Zygmuntowskiej w katedrze na Wawelu dla kapeli śpiewaczej, do której należało codzienne śpiewanie na głosy w czasie Mszy św. roratniej. Członkowie tego zespołu nosili nawet nazwę „rorantystów”. Kapela istniała aż do 1872 r.

Roraty szczególnie lubiane są przez dzieci, które przychodzą z lampionami. Adwent to zwyczajowo czas wyciszenia i skupienia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. W okresie tym nie powinno urządzać się hucznych zabaw. Należy zakończyć je w ostatni dzień przed Adwentem, podczas tzw. ostatków adwentowych. Czy to wystarczy, aby okres oczekiwania na narodziny Bożej Dzieciny, był dla nas czasem ubogacającym w wartości duchowe?


Adwent w Kościołach chrześcijańskich skupia się przede wszystkim na oczekiwaniu i otwartości na Boga. W tym czasie chrześcijanie odbywają tzw. radosną pokutę i przypominają sobie o narodzinach Chrystusa. To szczególny czas dla wierzących, który trwa przez cztery niedziele. Do najważniejszych i zarazem najbardziej znanych symboli adwentu zalicza się wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, lampion adwentowy oraz świecę roratną zwaną roratką. Wieniec adwentowy składa się z gałązek choinki ułożonych w formie okręgu. Umieszcza się na nim cztery świecie symbolizujące wspominane wyżej cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę.

8 grudnia, w najbliższą środę świętować będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zapamiętać, że w tym dniu, przez jedną godzinę, od 12 do 13 w południe, niebo staje dla nas otworem. Maryja w prywatnym objawieniu z grudnia 1947 roku wyraziła życzenie, aby ta godzina była godziną łaski dla całego świata. Jest okazja, aby wyprosić u Boga za pośrednictwem Maryi to, czego najbardziej potrzebujemy, za czym najmocniej tęsknimy.

Przeżywamy trudne chwile nieustępującej epidemii śmiercionośnego wirusa. Z drugiej strony życie nasze jest zbyt przesycone materialnymi sprawami. Gonimy, śpieszymy się, ledwie łapiemy oddech, a gdy podsumujemy bilans tych zabiegów okazuje się, że jesteśmy niezadowoleni, sfrustrowani, rozdrażnieni, niespokojni. Czego nam zatem brakuje? Każdy może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Jako podpowiedź przypomnę to, co mówi Sobór Watykański II:„Stworzenie bez Stwórcy zanika, ginie, zamiera”.

Ojciec Święty Benedykt XVI ostrzegał przed podstawowym problemem naszych czasów, którym jest wykluczenie Boga z życia społeczeństw. A zatem warto postawić sobie pytanie: Kim jest Bóg dla mnie? Gdzie Go umieściłem? W centrum swego życia czy też na peryferiach?

Jest jeszcze czas na wiele przemyśleń i przewartościowań. Przed nami trzecia niedziela Adwentu, zwana jest także Gaudete (radujcie się). Różowy kolor szat liturgicznych zapowiada bliskość Bożego Narodzenia. Ostatnia, czwarta niedziela, skupia uwagę na osobie Maryi, Matki Boga. Adwent kończy się wieczorem 24 grudnia i rozpoczyna się okres Narodzenia Pańskiego. A zatem życzę dobrze przeżytego Adwentu oraz radosnych, pełnych szczęścia świąt Bożego Narodzenia.

.

Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułPolski Program na You Tube w Hunter College
Następny artykułOdwiedziny Mikołaja w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Palos Heights, IL
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj