Advent-Wreath-3

Adwent, który rozpoczął się w minioną niedzielę, 30 listopada, jest czasem radosnego czuwania
i oczekiwania. Jest też czasem przemiany serc, okresem przypomnienia tego, co jest najważniejsze
w naszym życiu. To oczekiwanie na zjednoczenie się rodziny, na pojednanie skłóconego rodzeństwa czy sąsiadów. To oczekiwanie i praca nad rodziną, by ją bardziej uduchowić.

Boże Narodzenie to nie jedynie magia, nie dźwięk dzwoneczków, błyskotliwość światełek czy zapach igliwia. Przyczyną świąt jest Jezus. Do takiego przeżywania nadchodzących świąt ma nas przygotować trwający
w kościele katolickim Adwent.

Tegoroczne jego hasło brzmi” Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W poniedziałkowych rozważaniach przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w pięknych rozważaniach ojciec paulin powiedział, że w naszym życiu ciągle na coś lub kogoś czekamy.

W Adwencie, czekając na Pana, czekamy na miłość. Bóg kolejny raz chce wyprowadzić nas z ciemności grzechu i pragnie doprowadzić nas do bożego światła. Bóg chce skierować nasze kroki na drogę pokoju.

„Adwent trwać będzie zaledwie cztery tygodnie. Jest krótki, można go przespać”- przestrzegał ojciec paulin. Trzeba patrzeć na Maryję, wpatrywać się w nią jak pełna miłości czekała na syna, który jest najważniejszą wartością. Paulin zakończył swoje adwentowe refleksje fragmentem pieśni: „Czekam na Ciebie dobry Boże” oraz dodał „znajdź nas Panie w naszych ciemnościach, wprowadź do światła”. Prosił też o wstawiennictwo Madonny Adwentowej, aby uczyła nas otwierać serca na Bożą miłość.

Roraty, nabożeństwo poranne odprawiane w Adwencie właśnie ku czci matki Jezusa, Najświętszej Maryi, ma nam pomóc w odkrywaniu miłości Boga. W tym modlitewnym spotkaniu dużo jest symboliki.

Pasterz naszej parafii, ks. proboszcz Jan Świerad zachęcał, aby nie wstydzić się tej symboliki i przynosić ze sobą każdego poranka świece i różnego rodzaju lampiony. Zapalając je i trzymając w dłoniach, wyrażamy nasza wiarę, że Eucharystia roratnia otwiera nas na boże światło.
„Pragnieniem naszym winno być, aby w chwili naszej śmierci ktoś bliski dał nam do ręki zapaloną świecę, abyśmy przy jej blasku przechodzili na drugą stronę, prosto w ramiona miłującego Boga.”

Już od świtu z kościoła p.w. Zbawiciela Świata w Ostrołęce rozlega się śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Witaj Pani Świata, niebieska królowa
Witaj, Panno nad panny, gwiazdo porankowa

Po ich odśpiewaniu, po krótkiej chwili rozpoczyna się poranna Eucharystia. W Adwencie nazywana „roratami” od pierwszego słowa łacińskiej pieśni rozpoczynającej Mszę Świętą „Rorate coeli” niebiosa spuście rosę. Nabożeństwo Rorat rozpoczyna się w tonącym w ciemności kościele, palą się tylko przyniesione przez wiernych świece oraz latarka przy ołtarzu, pomagająca księdzu w czytaniu.

Przed ołtarzem umieszczona jest biała świeca z białą kokardą, symbolizującą Maryję, nazwana „Roratką”, jest wieniec z czterema udekorowanymi świecami o kolorze fioletu. W tej chwili, w pierwszym tygodniu Adwentu, pali się tylko jedna świeca. W następnych, dojdą kolejne.

W naszym kościele w dekoracji adwentowej znajduje się także figura Matki Bożej i sianko przykryte białą serwetą, oczekujące na narodzonego Jezusa. Ksiądz proboszcz w pierwszy dzień nabożeństwa Rorat prosił, aby każda rodzina chociaż jeden raz przyszła na to nabożeństwo.

Prorocy pełni natchnienia
Zwiastują Bożą nowinę:
Już wkrótce Chrystus nadejdzie
Zbawienie niosąc ludzkości
Dlatego światło poranka
Przenika serca weselem
A przyszłej chwały zapowiedź
Już dźwięczy w hymnie radosnym

Ten fragment zaczerpnęłam z Jutrzni, liturgicznej modlitwy dnia. Do odmawiania tej modlitwy oraz Nieszporów i Komplety zachęciła mnie przyjaciółka ze Śląska. Oprócz zachęty, podarowała także Brewiarz dla świeckich. Rano i wieczorem nie możemy wspólnie odmawiać modlitw porannych i popołudniowych, bo koleżanka pracuje, ale wieczorem, przed zaśnięciem, wykonuje do mnie telefon i na zakończenie dnia razem odmawiamy „Kompletę”.

Taka wspólna modlitwa bardzo cieszy moje serce. Cieszy także, gdy otwierając komputer, znajdują podziękowanie za nadsyłanie codziennych komentarzy „Kilka słów o Słowie”, w których zakonnik pauliński dzieli się słowem Bożym. Rozważaniom adwentowym z o. Michałem Leganem towarzyszy św. Jan Paweł II, obecny wśród słuchaczy video komentarzy w relikwiach. Codzienne rozważania wnoszą w nasze życie nadzieje i pocieszenie.

W szturmie do nieba wielką rolę odgrywa ustawiczna modlitwa zgromadzeń zakonnych, męskich
i żeńskich. Z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 do 2 lutego 2016 w całym Kościele trwać będzie Rok Życia Konsekrowanego przeżywany pod hasłem: Ewangelia, proroctwo, nadzieja życia konsekrowanego w Kościele dzisiaj. W Polsce jest 35 tysięcy osób konsekrowanych, w całym świecie jest ich około miliona.

Radosnego Adwentu!

Bożena Chojnacka

Poprzedni artykuł“Pisarz dla dzieci też może być gwiazdą”
Następny artykuł„Używajmy jak najczęściej światła dzienniego” – warsztaty fotograficzne w bibliotece na Ridgewood

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj