Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie zapełniona młodymi ludźmi. Wpatrują się
w obraz Maryi, szepczą słowa modlitwy. Włączają się do odmawianej cząstki Różańca, oraz do modlitwy „Pod Twoją Obronę”.

W telewizji „Trwam” oglądam codziennie Apel Jasnogórski z duchowej stolicy Polski, jaką jest Częstochowa. Cieszy mnie widok tak licznie uczestniczącej w tym nabożeństwie młodzieży. Są to głównie tegoroczni maturzyści. Przyjeżdżają do Częstochowy przed tron Maryi z całej Polski. Jedne grupy przyjeżdżają, inne odjeżdżają.

Tak jest każdego dnia. Piękna to tradycja. Proszą o wstawiennictwo, o lekkie pióro w pisaniu matury
z języka polskiego oraz o inne dary potrzebne młodym ludziom, zdającym egzamin dojrzałości. Na pewno przy maturze nie będą sami. Będzie z nimi ta, którą czcimy i kochamy.

Jakże piękny jest polski maj. Witamy wiosnę w rozkwicie. Kościoły i przydrożne kapliczki przystrojone
w girlandy i kwiaty. Maj to miesiąc poświęcony Maryi. Rozpoczęły się nabożeństwa majowe, podczas których śpiewana jest piękna Litania Loretańska sławiąca przymioty Matki Bożej.

W tym roku do tradycyjnych form oddawania czci Maryi, dołączyły uroczystości wielbiciela Niepokalanej, błogosławionego Jana Pawła II. I Maj upłynął w kraju na podziękowaniach za dar beatyfikacji Wielkiego Papieża w pierwszą rocznicę tego wydarzenia.

Centralne uroczystosci odbyły się Centrum Jana Pawła II, w niezwykłym, coraz bardziej znanym miejscu
w Krakowie – Łagiewnikach, w sąsiedztwie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Mszy Świętej przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowa. Na placu przed budującym się Centrum Jana Pawła II widniał portret zatroskanego papieża wpatrzonego w tłum przybyłych pielgrzymów. Unosił się las parasolek chroniących od słońca.

Centrum to nie tylko muzeum zachowujące pamiątki po Wielkim Papieżu, ale przede wszystkim dom formacyjny zajmujący się pogłębianiem dziedzictwa i realizowaniem zadań dla świata i Polski.
W Sanktuarium Jana Pawła II znajdują się relikwie krwi, która nie zastygła. Jest płyta nagrobna, jest duch Jana Pawła II.

I dzieją się cuda za Jego wstawiennictwem. Ludzie odzyskują wiarę, powracają do zdrowia.
„Każdego dnia lecę do tego miejsca jak na skrzydłach. Jest tu coś magicznego, czuje się atmosferę przenikającego ciepła, skupienia, modlitwy” – mówiła przed kamerami jedna ze stałych bywalczyń Sanktuarium.

W ostatnim czasie miejsce to odwiedziło 8 milionów pielgrzymów. Przyjeżdżają do Polski, żeby poznać kraj, który wydał takiego papieża. Ojciec Święty Jan Paweł II zmienił kierunek historii.

Czy da się zapomnieć, jak wyglądał 1 Maj przed 1989 rokiem? Pamiętamy tamte majowe pochody. W telewizji pokazywano ulice pierwszomajowe. Powiewały choragiewki, ludzie uśmiechali się do kamer. Tego zakłamania, w którym żyliśmy, nie da się wymazać z pamięci.

Dzisiaj mamy inną jakość życia. Niestety, nie pozbawioną wad i błędów. Świat pracy wyszedł na ulice, protestując przeciwko rosnącemu bezrobociu oraz zapowiedziom zmian i reform, nieakceptowanych przez większość.

Ciekawe, jakie słowa wygłosiłby do nas Wielki Rodak, Ojciec Święty gdyby żył? Pamiętamy słynne „Nie lękajcie się”. To papieskie zawołanie zawsze będzie potrzebne.

Następne majowe uroczystości odbyły się 3 Maja; rocznica Konstytucji 3 Maja. Kościół obchodził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Koscioła i Ojczyzny.

Tytuł Królowej Polski nadał Maryi król Jan Kazimierz po zwycieskiej obronie Jasnej Góry.
Tytułu Królowa Polski użył po raz pierwszy papież Pius X w 1904 roku, przemawiając do polskich pielgrzymów w czasie, gdy kraju naszego nie było na mapie świata. W roku 1924 papież Pius XI ustanowił święto Matki Bożej Królowej Polski na dzień 3 Maja i zatwierdził specjalny formularz mszalny.

Na Msze w intencji Ojczyzny z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyły poczty sztandarowe, władze lokalne, młodzież, harcerze, wierni ze wspólnot parafialnych. Dziękowali w tym dniu Bogu za odzyskaną wolność. Modląc sie na Różańcu prosili Maryję, aby wypraszała pokój na świecie.

Różańcową krucjatę za świat podjęli Filipińczycy. Codziennie odmawiają milion różańców w intencji pokoju na świecie. Krucjata rozpoczęła się 10 października 2011, a zakończy 30 maja 2012.

Za Polskę Filipińczycy modlili się 1 maja. .

Bozena Chojnacka

Poprzedni artykuł„Bardzo lubię moją szkołę” czyli wyniki konkursu na „Najlepszą Polonijną Szkołę”!
Następny artykuł„Cenny róg”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj