„Zaw­sze, ilek­roć uśmie­chasz się do swo­jego bra­ta i wy­ciągasz do niego ręce, jest Boże Na­rodze­nie. Zaw­sze, kiedy mil­kniesz, aby wysłuchać, jest Boże Na­rodze­nie. Zaw­sze, kiedy re­zyg­nu­jesz z za­sad, które jak żelaz­na obręcz ucis­kają ludzi w ich sa­mot­ności, jest Boże Na­rodze­nie”. To słowa Matki Teresy z Kalkuty, które usłyszałam podczas adwentowych rekolekcji, a za których przytoczenie jestem wdzięczna misjonarzowi z zakonu Klaretynów. W odpowiedzi na nie można postawić pytanie: czy jest we mnie Boże Narodzenie? 

Do tych pięknych świąt pozostało już niewiele dni. Można jeszcze nadrobić stracony czas i wejrzeć w siebie, zapytać swojego serca, jakim jestem człowiekiem? Co muszę zmienić, nad czym pracować, aby zagościły we mnie pokój i dobro?

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo – ziemi, niebu – ziemia,
wszyscy – wszystkim ślą życzenia,
drzewa – ptakom, ptaki – drzewom,
tchnienie wiatru – płatkom śniegu.”

Tak śpiewał  popularny niegdyś zespół „Czerwone Gitary”. Piosenka powstała w 1966 roku i do dzisiaj nie straciła ze swojej aktualności. Na kilka dni przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia nucimy tę melodię podczas świątecznych porządków.

Na polskim wigilijnym stole często gości świąteczna świeca Caritas, która jest nieodłącznym elementem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Przez cały Adwent w polskich kościołach można kupować świece Caritas, a dochód z ich sprzedaży zostaje przekazany na rzecz dzieci.– Zachęcamy do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom. Ta akcja umacnia w nas poczucie wspólnoty, podobnie jak wtedy, gdy wywieszaliśmy biało-czerwone flagi i śpiewaliśmy hymn państwowy – apelowała Para Prezydencka. – Okazywanie serdecznych uczuć i udzielanie praktycznego wsparcia osobom będącym w potrzebie to także wyraz naszego patriotyzmu i solidarności. Niech zatem ciepło i blask świec Caritasu wypełnią nasze domy i serca. Bądźmy solidarni. Cieszmy się razem wolną ojczyzną i błogosławieństwem Bożego Dziecięcia” .

Z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom współgra kolejna przedświąteczna akcja. Już od 28 lat harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Światło przekazywane jest na świecach Caritas. Betlejemskie Światło Pokoju oraz świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień – symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.Przytaczając historię o uzdrowionym paralityku, papież Franciszek wskazał na ludzi, którzy nie przelękli się tłumu, ale weszli na dach, aby przez otwór spuścić na dół łóżko ze sparaliżowanym człowiekiem, z nadzieją, że Jezus go uzdrowi. Papież odwołał się także do Ewangelii św. Jana, gdzie poznajemy historię niewidomego od urodzenia. Jego wiara sprawiła, że w Jezusie rozpoznaje on Mesjasza. Ojciec Święty podkreślił rolę tym samym rolę wiary, która dodaje odwagi i jest drogą Jezusa, który jest drogą, prawdą i życiem.

„To będzie dobra rzecz na dziś, na jutro, na cały tydzień, wziąć ten IX rozdział Ewangelii św. Jana i czytać tę piękną historię o chłopcu ślepym od urodzenia – zachęcił Ojciec Święty. – I skończyć  w sercu: Wierzę Panie, zaradź memu niedowiarstwu. Obroń mą wiarę”.

I na koniec, żeby wejść atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, powróćmy raz jeszcze do piosenki „Czerwonych Gitar”: „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku”…

Radosnych, pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia.


Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułJak ugryźć Wielkie Jabłko, czyli niepraktyczny przewodnik po Nowym Jorku: Times Square
Następny artykułPiernikowa tradycja w Plainfield, NJ
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj