ARTonia, to niezależny, artystyczno – edukacyjny program o szerokim wachlarzu technik i działań plastycznych prowadzony w języku polskim i angielskim dla dzieci mieszkających w Maspeth, NY i okolicy. Jego pomysłodawczynią oraz prowadzącą zajęcia jest Krystyna Magaj – Pitula. Program obejmuje cotygodniowe warsztaty plastyczne oraz wycieczki do parków i muzeów, inscenizacje bajek, wierszy i piosenek, udział w dzielnicowych festynach, wystawy prac uczestników programu, współpracę z artystyczno – edukacyjnym programem w Polsce, a także spotkania z ciekawymi ludźmi. W ramach tych spotkań uczestnicy programu ARTonia mają możliwość poznać osoby, które wykonują na co dzień ciekawą prace, bądź pełnią ważną role w życiu kulturalnym i społecznym. Każde takie spotkanie jest pełne wrażeń, pobudza ciekawość i wyobraźnię twórczą oraz zapada na długo w pamięci młodych uczestników. Planuję nadal kontynuować ten cykl spotkań i mam nadzieję, że zapraszane osoby będą z entuzjazmem przyjmowały moją ofertę.

 

 

Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku. Odwiedziła nas wówczas malarka, Magdalena Zawadzka, absolwentka Wyższej Szkoly Sztuk Plastycznych w Gdańsku, mieszkająca i działająca od wielu lat w Nowym Jorku. Artystka przeczytała dzieciom wiersz o pluszowym misiu, który zapamiętała z dzieciństwa i do którego, specjalnie z okazji naszego spotkania, wykonała dwa piękne czarno białe obrazy. Wspólnie z dziećmi analizowała treść wiersza wskazując na elementy w swoich obrazach.

 

 

Magdalena Zawadzka, Krystyna Magaj-Pitula oraz uczestnicy zajęć artystycznych.

 

W drugiej części spotkania, dzieci zainspirowane treścią wiersza oraz obrazami pani Magdaleny wykonały własne ilustracje rysując i malując akwarelami. Pod czujnym okiem artystki powstały piękne prace, których bohaterem był pluszowy miś, tak jak w wierszu czytanym przez panią Magdalenę Zawadzka. Uczestnicy spotkania z wielką radością dzielili się swoimi pracami, a także własnymi pluszakami, które przynieśli specjalnie na to spotkanie.

 

 

 

 

 

W lutym, tego roku, tuż przed walentynkami odwiedziła nas skrzypaczka, Ewa Gindorowicz. Pani Ewa od wielu lat uczy w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Maspeth, prowadzi dziecięcy zespól Gaudete, udziela lekcji na skrzypcach, jest członkiem zespołu The Masters oraz kierownikiem muzycznym działań artystycznych w polskiej szkole. Na spotkanie z uczestnikami programu ARTonia przybyła ze swoim sprzętem muzycznym – skrzypcami dla siebie i dla dzieci. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pani Ewy o jej wielkiej miłości do muzyki, o nauce w Liceum Muzycznym w Białymstoku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Ewa Gindorowicz. Fot. Kasia Ziółkowska

 

Kiedy pani Ewa zaczęła grać na skrzypcach, zapadła całkowita cisza, a ze był to okres walentynkowy mieliśmy okazję słuchać utworów o miłości. O tej szczęśliwej i o tej tragicznej. Po koncercie, każdy z uczestników miał okazję potrzymać skrzypce a nawet spróbować na nich grać. Spotkanie zakończyliśmy wielkim malowaniem farbami. Rozbudzona wyobraźnia szalała. A ze nastrój był gorący i pełen miłości w pracach dominowały serca, w których przeważały czerwienie, róże i purpury posypywane brokatem. 

 

 

 

 

Trzecie spotkanie odbyło się w czerwcu, przed rozpoczęciem wakacji. Gościem specjalnym był artysta malarz i żeglarz, Wacław Oczeretko. Pan Wacek przyjechał do nas z Long Island, gdzie obecnie mieszka, tworzy i żegluje. Zdziwienie dzieci było ogromne, gdy wchodząc do naszego skromnego pomieszczenia, ujrzały galerię pięknych obrazów, z których tryskały fale oceanu, wyłaniały się wspaniale żaglowce, na dalekim horyzoncie kąpało się zachodzące słonce. Pomieszczenie zostało zmienione także w pracownie, ponieważ artysta przywiózł swoje farby, pędzle, szpachelki i płótna na których maluje.

 

 

 

Dzieci długo przyglądały się obrazom, zadawały pytania oraz słuchały ciekawych opowieści pana Wacka, który opowiadał, że żeglarstwo i malarstwo inspirowało go, kiedy był jeszcze małym chłopcem. Pan Wacek pochodzi ze Szczecina i ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Polsce. Do malowania farbami nie trzeba było nikogo namawiać. Słuchając instrukcji artysty, uczestnicy malowali tajemnicze żaglowce marząc na glos o wielkich podróżach i powtarzając z radością „Ahoj Przygodo!”.

 

 

 

 

Następne spotkanie z ciekawą osobą odbędzie się już wkrótce. Gościem specjalnym będzie Natalia Golubowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która przyjedzie specjalnie na spotkanie z uczestnikami programu ARTonia.

Oprócz tego spotkania przeprowadzimy wspólnie serię warsztatów w ramach programu „Wołów – Nowy Jork, New York – Wołów” na które już teraz zapraszamy wszystkie dzieci!

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Magaj-Pitula                                                                                                                                              Założycielka programu ARTonia (ART Polonia) działającego w Nowym Jorku.

 

Poprzedni artykułPDD 2018: Ćwicz swój język ojczysty, aby….nie zaginął!
Następny artykułBabcia Bożenka: Nie znał słowa „mama”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj