Dziś, idąc z duchem czasu, na warsztat biorę aplikacje wspomagające rozwój dzieci dwujęzycznych.
Już jakiś czas temu obiecywałam uaktualnić zakładkę W SIECI o coraz bardziej popularne aplikacje na smartfony i tablety – appy, ale teraz zastanawiam się, czy nie należałoby im stworzyć odrębnej kategorii? Jakby nie było tablety i smartfony to nowy nośnik informacji, o wiele bardziej przyjazny dziecku niż komputer stacjonarny czy laptop. Rozwój w tej dziedzinie jest tak szybki, że tablety powoli zaczynają wypierać laptopy ze szkół brytyjskich! Nie wypada mi się nie odnieść do tego zjawiska. Podobnie jak inne “ekrany”, tablety mogą być naszym wielkim sprzymierzeńcem we wspomaganiu rozwoju naszego dziecka
w domu, a także na zajęciach logopedycznych. Pamiętamy jednak o przestrzeganiu podstawowych zasad:

wprowadzajmy zabawę z wykorzystaniem elektronicznych gadżetów u dzieci powyżej 3 roku życia bawmy się wspólnie, nie zostawiajmy dziecka samego z urządzeniem, ale wspierajmy go, zachęcając do samodzielnego wykonywania ćwiczeń sprawujmy kontrolę nad doborem gier oraz ilością czasu spędzanego na tej zabawie.

Wszystkie aplikacje, które polecam są całkowicie lub częściowo darmowe. Niektóre są w języku polskim,
a niektóre w angielskim, a jeszcze inne ajęzykowe, czyli można z nich korzystać w każdym języku.

iCzytam

Aplikacja iCzytam zawiera zbiór ożywionych książek w języku polskim dla dzieci. Każdą książkę można
w sposób tradycyjny czytać, słuchać jak audiobook albo oglądać animację opartą na treści książki. Nasze ulubione, bezpłatne książki z tej serii to: Kropelka, Słoniątko i Miś Zdrówko.

skoolbo

Aplikacja Skoolbo rozwija podstawowe umiejętności szkolne w języku angielskim u dzieci w wieku od 4 do 10 lat: czytanie, dodawanie, odejmowanie i mnożenie. W bardzo atrakcyjnej graficznie grze chodzi
o szybkość, dlatego świetnie sprawdza się w nauce zautomatyzowanego czytania, kiedy chcemy przejść od głoskowania czy sylabizowania do błyskawicznego rozpoznawania całego wyrazu. Dzięki tej grze Pynio znacznie upłynnił swoje czytanie po angielsku, a Talkusia utrwaliła tabliczkę mnożenia. Marzy mi się taka aplikacja w języku polskim.

MakingPizza

Aplikacja w języku angielskim Making Pizza rozwija wykonywanie poleceń i jest świetna dla młodszych dzieci, choć my wszyscy ją bardzo lubimy ze względu na przeuroczy włoski akcent lektora, no i oczywiście smaczną pizzę! Tiny Tap to firma, która wyprodukowała ten app, warto sprawdzić inne ciekawe produkty tej firmy.

matematyka w dzialaniu

Podstawowe umiejętności matematyczne w języku polskim można ćwiczyć wykorzystując aplikację Matematyka w działaniu. Tropiciele przygotowaną przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Bardzo wartościowa i rzetelnie przygotowana zabawa, w której kształtujemy porządkowanie, dodawanie, odejmowanie i przekształcanie.

Moji zegar edukacyjny

Moji Zegar Edukacyjny poprzez zabawę uczy jak działa zegar mechaniczny. Dzieci poznają jak określać czas w języku polskim, dzięki prostej, a zarazem skutecznej metodzie wykorzystującej zachęcające obrazy
i dźwięk. Wprost idealna zabawa dla mojej Talkusi, u której precyzyjne określanie czasu w obu językach wciąż kuleje. Z applikacji korzysta już też Pynio. Bawi się na najniższym poziomie ustawiając pełne godziny. Oprócz samej umiejętności odczytywania godziny na zegarze analogowym, zabawa ta kształtuje koncentrację na bodźcach słuchowych i wykonywanie poleceń. Ta gra może stanowić prawdziwe wyzwanie dla dzieci, u których język polski jest językiem słabszym, bo wymaga koncentracji na komunikacie
i poprawnego zrozumienia go, od czego zależy, czy poprawnie wykonają zadania. U dzieci, które mają trudności z koncentracją uwagi polecam stosowanie słuchawek, które eliminują bodźce rozpraszające
i pomagają skupić się wyłącznie na poleceniu. Znacznie poprawia się wtedy rozumienie.

Jako logopeda zawsze poszukuję zabaw, które kształcą percepcję słuchową. Niestety większość dostępnych aplikacji koncentruje się na bodźcach wzrokowych. Są na szczęście wyjątki, ale o nich już następnym razem Będzie także o aplikacjach do wykorzystania w gabinecie logopedycznym.

Zachęcam do opisywania Waszych ulubionych aplikacji w komentarzu.

Aneta Nott-Bower
Zapraszamy na blog autorki www.bilingualhouse.com

Poprzedni artykuł„Odyseja metafizyczna”
Następny artykuł„Trubadurzy Nowego Jorku”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj