Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego Polaka. Pamiętała o tym Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington. W dniu 13 listopada b.r. odbyła się tam uroczysta akademia, która była dedykowana wszystkim męczennikom i ofiarom krwawych zmagań o niepodległość.

.

„Pamiętajmy, że niepodległość nie była dana naszej Ojczyźnie za darmo. Trzeba była za nią zapłacić cierpieniem i męczeństwem milionów istnień ludzkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Naszą obecnością chcemy oddać hołd wszystkim, którzy o tę wolność walczyli” – czytamy w scenariuszu opracowanym przez panią Annę Krepę.

Dla tej wolności cierpiał i o nią zabiegał  jeden z zaproszonych do szkoły gości, dr Fryderyk Dammont, 98-letni żołnierz, Sybirak, więzień.

.

Przybyli również przedstawiciele ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – placówka 100,  którzy odczytali Apel Poległych. W akademii wziął również udział pan Adam Stępień – uczestnik życia polonijnego.

W części artystycznej można było usłyszeć wiersze przepojone miłością do Ojczyzny, które były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznym, oraz lirycznymi utworami znanych wokalistów. Na koniec akademii wszyscy wspólnie zaśpiewali „Boże, coś Polskę”.

.

Delegacja uczniów wręczyła gościom akademii bukiet biało – czerwonych kwiatów, a następnie dzieci  z poszczególnych klas składały na ręce pana Fryderyka podziękowanie w formie laurek. Pan Dammont był głęboko wzruszony ciepłem i serdecznością uczniów i nauczycieli. We wpisie do kroniki szkolnej, napisał:

„Dziś była jedna z najbardziej wzruszających chwil mojego życia. Dziękuję, dziękuję”. Fryderyk Dammont.

Wszyscy zgromadzeni w auli szkolnej z wielkim zainteresowaniem słuchali bolesnych wspomnień wojennych i powojennych naszego bohatera i wielkiego patrioty.

Za krew przelaną na frontach wojennych,

za męstwo – przykład dla potomnych,

za Golgotę drogi, by dom budować,

zawsze będziemy Żołnierzom – bohaterom dziękować

i hołd po wiek wieków oddawać

– obiecali uczniowie i nauczyciele polskiej szkoły w Wallington.

Piękne i chwytające za serce życzenia oraz „ciepłe” słowa dla Polski napisali uczniowie z klas starszych w ramach konkursu „Kartka dla Polski”, przygotowanego przez p. Krepę. Oto niektóre z nich:

„Ukochana Polsko, życzę Ci, abyś już nigdy nie była skuta kajdanami niewoli i nie zniknęła z mapy Europy. Niech wszyscy ludzie kochają Boga i szanują siebie nawzajem.”

„Droga Polsko! Kocham Cię za Twą przeszłość sławną, za niewoli klęskę i Twe zmartwychwstanie. Za dwie wielkie wojny i trud wyzwolenia i życie szczęśliwe aż przez pokolenia. Kocham Cię, Polsko!”

„Moja Ojczyzno – Polsko!

Jesteś naszą ziemską Matką,

Matką, która tak wiele wycierpiała, dlatego zasługujesz od nas na miłość szczególną.

Jesteś dla nas perłą najcenniejszą

i ziemią najcudowniejszą.

Niech Wisła melodią fal 'Mazurka Dąbrowskiego’ Cię sławi

i zawsze, po wieki wieków – niech Bóg Cię błogosławi. Kocham Cię

.

Dyrektor szkoły, Agnieszka Kasprzak, podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Krepa

Poprzedni artykułCo najbardziej „kręci”  w społecznej działalności?
Następny artykułNajmłodsi uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Palos Heights, IL