IMG_1872

 

W niedzielę 12 czerwca 2016 roku Parafia Świętego Kazimierza w Yonkers, NY, obchodziła 1050 rocznicę Chrztu Polski. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą o godz. 10:00 rano, której przewodniczył Ojciec Tomasz Wilk – proboszcz naszej parafii.  Podczas Eucharystii wszyscy zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Oprawę muzyczną przygotowała pani organistka Anna Kaplińska wraz zaproszonymi gośćmi. Krisztina Kiss – skrzypaczka z Węgier wykonała Preludium G major Jana Sebastiana Bacha, zaś p. Małgorzata Kellis (sopran) zaśpiewała pieśń „Bogurodzicę”.

Następnie odbyło się uroczyste podniesienie flag i odśpiewanie hymnów narodowych: polskiego i amerykańskiego.  Na początku, pani Alicja Tunk – Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, jak wielkie znaczenie miało przyjęcie chrześcijaństwa dla narodu polskiego w 966 roku. Stwierdziła,  że ten akt chrztu pozwolił nam włączyć się do kultury chrześcijańskiej, której centrum był Rzym.

 

IMG_1875

 

IMG_1871

 

Po głównych uroczystościach rozpoczął się Festiwal Średniowieczny prowadzony przez DJ – Grzegorza Tymińskiego, który potrafił zachęcić wszystkich do wspólnej zabawy. Każdy uczestnik festiwalu mógł znaleźć coś dla siebie ponieważ  organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawienie kabaretowe w wykonaniu aktorów z Teatru Parafialnego ”Karol” bardzo podobało się zgromadzonej publiczności. Widzowie mogli zobaczyć jak doszło do zaślubin polskiego księcia Mieszka I z Dobrawą córką króla Czech. Po skończonym przedstawieniu uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe świadectwo odnowienia chrztu i  mogli zrobić  zdjęcie z aktorami.

 

IMG_3984

 

IMG_3983

 

Dzieci z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej zaprezentowały program składający  się z wierszy Jana Brzechwy i pieśni o tematyce patriotycznej. Adrianna Grzelakowski recytowała wiersz pt. „Kłamczucha” zaś Mateusz Casey utwór pt.”Wrona i ser.”  Uczennica klasy trzeciej Olivia Głogowski pięknie zaśpiewała piosenkę specjalnie napisaną na rocznicę Chrztu Polski „By dumna była Polska”. Na zakończenie programu wszystkie dzieci zaśpiewały dwie piosenki: „Jesteśmy Polką i Polakiem ” i „Bo wszyscy Polacy..” Występ bardzo podobał się publiczności.

 

IMG_1890

 

Jedną z atrakcji festiwalu był Konkurs Historyczny prowadzony przez profesora Mirosława Mikłowskiego. Pytania dotyczyły okoliczności powstania państwa polskiego i dynastii Piastów. Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością historii Polski i zostali nagrodzeni dużymi brawami widowni. Można było także obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych Banner Jasna Góra  i Polish – American Living History Association. Kibice piłki nożnej wspólnie oglądali mecz Polska – Irlandia. Całe rodziny specjalnie przyjechały, żeby kibicować biało – czerwonej drużynie. Miłośnicy motorów mieli okazje  obejrzeć wspaniałe maszyny i zrobić zdjęcia. Przeciąganie liny czy podnoszenie sztangi też miało swoich zwolenników. Wielu osobom udało się wygrać cenne nagrody w loterii fantowej. Organizatorzy przygotowali smaczny lunch, który był serwowany w Domu Pielgrzyma „JPII House”. Można było tam obejrzeć wystawę malarstwa pani Miry Satryan.  Obrazy Jej  autorstwa nadały temu wnętrzu unikalny klimat.

 

IMG_1887

 

IMG_1886

 

Wszystkie organizacje działające przy naszej parafii czynnie brały udział w przygotowaniu obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski  i wszystkim serdecznie dziękujemy. Całość obchodów koordynował pan Jerzy Leśniak z Nowodworski Foundation, któremu należą się specjalne podziękowania. Impreza nasza pokazała, że Polonia w Yonkers skupiona wokół Kościoła  Świętego Kazimierza potrafi wspólnie dobrze się bawić i jednocześnie kultywować kulturę i tradycje narodowe.

 

Alina Gauza

Zdjęcia: archiwum Szkoły im. M. Konopnickiej w Yonkers

 

IMG_1891

 

IMG_1890

 

IMG_1882

 

IMG_1881

 

IMG_1880

 

IMG_1879

 

IMG_1878

 

IMG_1874

 

IMG_3991

 

IMG_3990 copy

 

IMG_3989 copy

 

IMG_3986

 

IMG_3985

 

IMG_3533

 

IMG_1889

 

IMG_1885

 

IMG_1884

Poprzedni artykułPani Hanka do Julii
Następny artykułWarto było chodzić do polskiej szkoły w Poughkeepsie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj