DSC_0059

 

81 Bursztynowy Bal Fundacji Kościuszkowskiej, który odbył się tydzień temu w hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie, jest okazją nie tylko, by celebrować istnienie tej prestiżowej placówki w USA, ale również zwrócić uwagę na jej działalność na rzecz wspierania edukacji  i badań naukowych polskich i amerykańskich studentów i naukowców oraz artystów.

Fundacja Kościuszkowska od początku istnienia, czyli od 1925 roku, finansowo wsparła ponad 10 tys. stypendystów. W roku akademickim 2016/2017 ze stypendiów fundacji skorzysta około 120 osób. „Ich wybór był szalenie trudny” – mówi prezes i dyrektor fundacji, dr John Micgiel. 225 osób ubiegało się o stypendia.  Nowi stypendyści otrzymają około $900 tys. „Przyznawana kwota jest wyznaczana przez Radę Powierniczą i zależy od finansowej kondycji fundacji, oraz sytuacji na giełdzie, gdzie nasze fundusze są zainwestowane” – mówi Micgiel.

 

DSC_0014
Na balu pojawiło się wielu byłych stypendystów, a wśród nich Edyta Kulczak, mezzosopran, która współpracuje z licznymi teatrami operowymi na całym świecie. Artystka, dwukrotna stypendystka fundacji, odśpiewała hymn po polsku i angielsku. „Może w przyszłości na jednym z balów, postaramy się bardziej wyeksponować naszych stypendystów i ich osiągnięcia” – zapowiada Micgiel.

Podczas balu przyznano Marcie Stewart Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej. Jest ona jedną z najbardziej wpływowych i bogatych kobiet w USA, która stworzyła medialne imperium Martha Stewart Living Omnimedia. Stewart (z domu Kostyra), która ma polskie pochodzenia, przygotowała krótką prezentację fotografii z rodzinnego domu w Nutley, NJ,  a także z Polski, gdzie odbyła podróż w 2007 roku. Na wielkim ekranie pojawiły się widoki polskich pól i targów. Stewart podkreśliła, że jej rodzice przywiązywali wielką rolę do edukacji.

 

DSC_0091

 

Statuetkę „Spirit of the KF”  otrzymał prof. Piotr Chomczyński, znany biochemik, przedsiębiorca i darczyńca fundacji, którego dorobek naukowy jest inspiracją dla stypendystów.

Przewodniczącym balu był prof. Waldemar Priebe, prezes oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Teksasie.

Wśród uczestników balu znaleźli się m. in. ambasador Polski w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf, konsul generalna RP w Nowym Jorku, Urszula Gacek, biznesmeni, ludzie różnych zawodów, którym zależy na krzewieniu kultury polskiej i rozwoju młodych ludzi.  Bal był okazją do zebrania środków na stypendia i granty.

 

DSC_0005

 

DSC_0114

 

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

Poprzedni artykułDwa czasami znaczy trzy
Następny artykułPiosenka dla mamy
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj