sdm„Ojcze Miłosierny zawierzamy Ci szczególnie ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków. Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”.

Ten fragment modlitwy w intencji  spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem odmawiają wierni w całym kraju już od wielu miesięcy. Ta modlitwa towarzyszy przygotowaniom do tych historycznych Dni.

Tegoroczny lipiec w Polsce obfituje w bardzo ważne wydarzenia o randze światowej. Najpierw spotkanie w Warszawie najwyższych rangą przedstawicieli państw NATO, a pod koniec miesiąca Światowe Dni Młodzieży  pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

ŚDM odbędą się w Krakowie i Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca b.r. Papież przybędzie na Błonia tramwajem razem z niepełnosprawną młodzieżą. Podczas powitania w procesji z flagami przejdą reprezentanci 187 państw, uczestniczących w wydarzeniu. Będą oni nieśli także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów.

Zgodnie z tradycją papieża powitają reprezentanci wszystkich kontynentów.

„Pracowaliśmy najpierw w bardzo wąskim gronie, które się potem poszerzało w miarę budowania zarysów scenariuszy o reżyserów, scenografów i innych doświadczonych twórców, szukaliśmy jak najlepszych form do przekazania treści ŚDM” – powiedział podczas konferencji prasowej zaprezentowanej w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką szef Departamentu Wydarzeń Centralnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Marek Hajdyła.

Informacje o przebiegu ŚDM zaczerpnęłam z portalu.

„Każde wydarzenie ma swoją strukturę, trwa ok. 1,5 godziny, ale poprzedzone jest 3-godzinnym pre-wydarzeniem” – dodał ks. Hajdyła. Będą to koncerty muzyczne, formy inscenizacyjne i baletowe, świadectwa młodych ludzi i modlitwy. – „Każda ewangelia śpiewana będzie w dwóch obrządkach – w obrządku rzymsko-katolickim po polsku i bizantyjsko-słowiańskim w języku starocerkiewnosłowiańskim, ponieważ znajdujemy się blisko Europy Wschodniej”.

Pierwszym wydarzeniem centralnym będzie msza św. na otwarcie ŚDM Kraków 2016. Poświęcona będzie św. Janowi Pawłowi II jako inicjatorowi ŚDM, a odprawi ją metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Mszę poprzedzi sztafeta, niosąca przez wybrane miejsca, związane z Janem Pawłem II, „Iskrę Miłosierdzia”, zapaloną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Iskra zostanie przyniesiona na Błonia i będzie tam płonęła podczas wszystkich pięciu wydarzeń centralnych.

Na zakończenie ŚDM zostanie przekazana przez papieża Franciszka reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów. Przed mszą otwarcia w uroczystej procesji zostaną wniesione symbole ŚDM – ikona Matki Bożej i krzyż – które pielgrzymowały po polskich diecezjach. Będą je nieśli reprezentanci 13 międzynarodowych spotkań młodych (od Rzymu w1986 r. do Rio de Janeiro w 2013 r.). Odczytany zostanie także DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona katolickiej nauce społecznej. Wystąpi m.in. Iwan Komarenko wspólnie z chórem dzieci z Afryki. Animację, podobnie jak w dniach następnych, będą prowadzić muzycy i animatorzy z ruchu Lednica 2000.

Kolejne wydarzenie centralne to powitanie papieża na Błoniach w czwartek 28 lipca – „Radość ze spotkania młodzieży z całego świata z Franciszkiem”. Organizatorzy spodziewają się ok. 700 tys. uczestników. W tym dniu podczas pre-wydarzeń zaprezentują się m.in. Levi Sakala (RPA), Tony Melendez (USA) i autorzy hiszpańskojęzycznej wersji hymnu ŚDM oraz przedstawiciele międzynarodowych wspólnot i stowarzyszeń.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kolei, zaplanowane na piątek 29 lipca o godz. 18 na Błoniach pod przewodnictwem papieża, będzie miało charakter bardziej refleksyjny, modlitewny. Jego tematem będzie „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ok. 800 tys. młodych. W procesji krzyż ŚDM będą nieśli przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń pełniących działa miłosierdzia. Autorem rozważań Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś. W planach jest wystąpienie Franciszka do młodych. Wcześniej wystąpi m.in. Paddy Kelly, francuski zespół Les Pretres oraz chór z Bliskiego Wschodu Saint Rafqa Choir. Zaprezentowane także zostaną fragmenty filmu animowanego „Max and Me”, poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe.

Sobotnie czuwanie młodzieży z Franciszkiem w Campusie Misericordiae odbędzie się pod hasłem „Nasi przewodnicy w drodze do Jezusa – patroni ŚDM”. Według organizatorów, zgromadzi ono ok. 1 mln wiernych. Na jego rozpoczęcie papież w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów przejdzie przez bramę miłosierdzia. Nabożeństwo będzie się składało z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016 (Teatr Tańca Mira-Art); wystąpienia i modlitwy papieża; przed wygłoszeniem przemówienia Franciszek wysłucha świadectw młodej Polki, Syryjki i Paragwajczyka; będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu.

Adoracja odbywać się będzie na ołtarzu zaprojektowanym przez Mariusza Drapikowskiego; ołtarz ma trafić potem do Kibeho (Rwanda), gdzie będzie elementem projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju” (chodzi o 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie).

Nabożeństwo poprzedzą koncerty zespołów i prezentacje fundacji i stowarzyszeń misyjnych. Po zakończeniu czuwania na Campusie Misericordiae rozpocznie się ekumeniczny koncert „Credo in Misericordiam Dei”, inspirowany 12. artykułami wyznania wiary, w którym wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko.

Szacuje się, że niedzielna Msza św. Posłania, kończąca ŚDM Kraków 2016, może zgromadzić ok. 1,5 mln uczestników. Tematem wiodącym będzie „Chrzest święty jako Brama Miłosierdzia i źródło godności”, a uczestnicy będą mieli okazję odnowienia swoich przyrzeczeń chrzcielnych.

Na zakończenie papież Franciszek przekaże reprezentantom młodzieży wszystkich kontynentów Iskrę Miłosierdzia i ogłosi miejsce kolejnej edycji Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenia przed mszą będą w sobie łączyły elementy tradycji polskich (np. Godzinki ku czci NMP) i zagranicznych (m.in. występ zespołów The Sun z Włoch i Achinoam Nini z Izraela). Uczestnicy wystąpią w szatach liturgicznych zaprojektowanych przez 27-letniego grafika Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 Macieja Cieślę, który zmarł 2 lipca w następstwie choroby nowotworowej.

Wydarzeniom Centralnym ŚDM towarzyszyć będą czterystuosobowe chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Według szacunków, w uroczystościach weźmie udział od 800 do 1,2 tys. kardynałów i biskupów oraz ok. 13 tys. księży z całego świata.

 

Zebrała: Bożena Chojnacka

 

 

Poprzedni artykuł„W szkole i w domu” – nowy podręcznik do drugiej klasy
Następny artykułZgłoś się do II edycji Akademii Polonijnych Liderów Metodycznych w Ostródzie
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj