Jubileusz Akademii Języka Polskiego w Manchester New Jersey

1685

W tym roku nasza Akademia Języka Polskiego w Manchester NJ skończyła 10 lat! Wciąż młoda, a jednocześnie bogata w wydarzenia i doświadczenia,  a przede wszystkim w historie uczniów i nauczycieli. Ten piękny Jubileusz mieliśmy okazję świętować 25 stycznia w sali Ambassador w Trenton NJ, USA.

Jubileusz był doskonałą okazją do spotkania wszystkich tych, którzy tworzyli tę szkołę, tworzą ją obecnie i wpływają na jej przyszłość. Dlatego oprócz rodziców, nauczycieli i absolwentów AJP, gościliśmy  przedstawicieli  Centrali Polskich Szkół Dokształcających,  duchowieństwa, kuratorium w Manchester NJ oraz dyrektorów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół polonijnych .

Część oficjalna rozpoczęła się od podziękowań pani dyrektor Anny Tracz za liczne przybycie, ale przede wszystkim za trwające od 10 lat wsparcie.  Było ono szczególnie ważne podczas stawiania pierwszych kroków, kiedy potrzebny był budynek, plan działania i zaufanie, że wspólnym wysiłkiem uda nam się stworzyć  miejsce,  w którym  będzie kwitła polska mowa.

Słowa podziękowania i gratulacje popłynęły także z ust Marii Paździor-Marchwińskiej, prezes na stan NJ i PA, duchownych  oraz kuratora w Manchester NJ. 

W swoich przemówieniach  goście podkreślali wielki wysiłek włożony w stworzenie i rozwój szkoły w ciągu 10 lat i co najważniejsze, dbałość o język i kulturę, które na emigracji mają ogromne znaczenie. Szkoła to uczniowie, ale i nauczyciele, którzy kształcą i wychowują przyszłe pokolenie ambasadorów polskości. Bez ich zaangażowania i  pasji uczenia  nie byłoby szkoły, w której, jak podkreślają uczniowie: ”Wszyscy czują się jak w domu, bo jest po prostu fajnie”.

Szkolne jubileusze to także czas na wspomnienia i podsumowania, powrót do początków, ale i spojrzenie w przyszłość. O tym, jak postrzegają naszą szkołę, co chcieliby w niej zmienić i jaką rolę odgrywa język polski w ich życiu, opowiadali sami uczniowie. Przygotowali oni film-niespodziankę, który zaprezentowany podczas uroczystego wieczoru, wywołał  uśmiech, ale i wzruszenie wśród zgromadzonych gości. 

Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę. Wspaniała atmosfera i przyjazne towarzystwo uczyniły ten wieczór naprawdę wyjątkowym. 

Jubileusz 10 lat to powód do dumy i radości, ale i nadzieja na kolejne wzruszające rocznice. Rocznice, które są szczególne nie tyle ze względu na cyfrę, która je określa, ile ze względu na ludzi, dzięki którym można je świętować.  Sto lat, Akademio, rozwijaj się i rośnij w siłę!

.

Opr. Justyna Bereza

Poprzedni artykułPomaluj mój świat… wierszem, czyli 14. konkurs recytatorski w Trenton
Następny artykułiPhone kontra książka. Pomoże Mary Poppins i Pippi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj