.

.

To już? Kiedy to zleciało? W tym roku Polonijny Dzień Dwujęzyczności odbędzie się już po raz piąty! Przyłącz się do nas i wesprzyj działania promujące język polski i polskość poza granicami Polski. Dołącz do światowej wspólnoty ludzi, którzy są dwujęzyczni i dlatego fantastyczni!

Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tego święta informujemy, że: (za Wikipedia) Polonijny Dzień Dwujęzyczności (ang. Polish Bilingual Day) – ogólnoświatowe święto polonijne ustanowione przez nowojorską fundację i portal informacyjno-edukacyjny Dobra Polska Szkoła i obchodzone dorocznie w październiku i stawiające sobie za cel celebrację polskiego języka i dwujęzyczności polonijnych rodzin za granicą, a także promocję wizerunku i dobrego imienia Polski, polskiego dziedzictwa oraz współczesnych interesów Polski na arenie międzynarodowej. Więcej informacji, a także bogate archiwum wydarzeń z lat ubiegłych, w tym filmy, zdjęcia, artykuły i reportaże, znajdą Państwo na stronach święta www.PolishBilingualDay.com  Szczególnie zapraszamy do zapoznania się z propozycjami nowych grafik na ten rok i korzystania z pomysłów, jak można zorganizować ten dzień w swojej polonijnej szkole lub środowisku. Począwszy od września, systematycznie będziemy publikować tam nowe materiały, z których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie! Będą nowe quizy, zabawy językowe, scenariusze zabaw i przedstawień, i wiele innych. Jedną z oryginalnych tegorocznych propozycji, którą już teraz można znaleźć na stronie, jest czytanie listów króla Jana III Sobieskiego do ukochanej Marysieńki (szczegóły tutaj)! 

W ubiegłym roku przy okazji obchodów PDD rozpoczęliśmy kampanię szukania i promowania Młodych Ambasadorów Dwujęzyczności, dzieci i młodzież spośród polonijnej społeczności uczniów, którzy chcą sięgnąć po więcej i przejawiają własną inicjatywę w działaniach na rzecz nauki i używania języka polskiego. Z dumą i wielką radością mieliśmy okazję zaprezentować całemu światu już kilkanaścioro pierwszych Młodych Ambasadorów, których postawy i osiągnięcia inspirują nas wszystkich. Akcję kontynuujemy w tym roku, a szczegółowe informacje jak można zostać Ambasadorem Dwujęzyczności, a przy tym wygrać atrakcyjne, i w tym roku finansowe, nagrody! Więcej informacji tutaj.

.

.

Piąta, okrągła rocznica to także wspaniała okazja, by uczcić ją czymś wyjątkowym. Co zaś jest takie wyjątkowe i niezastąpione w naszym polonijnym życiu, pełniąc funkcję jednocześnie i fundamentu, i budulca i integratora w naszych rodzinach, szkołach oraz społecznościach? To oczywiście nasze polskie KORZENIE. Z nich wyrasta wszystko: nasz rodzinny język, kultura, tradycje, historia, światopogląd. Korzenie nadają kształt naszemu życiu. Korzenie oferują dodatkową identyfikację z konkretnym miejscem i przestrzenią kulturową naszym dwujęzycznym dzieciom. Korzenie mówią nam kim jesteśmy i choć nie powiedzą naszym dzieciom kim na pewno będą one, dają im niezaprzeczalną szansę, by mogły być kimś więcej. Dlatego też Młodzi Ambasadorzy Dwujęzyczności oraz Korzenie to tematy przewodnie obchodów tegorocznego PDD w konkursach, prezentacjach, wykładach i eventach artystycznych. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji, by PDD było świętem łączącym pokolenia i międzypokoleniowe doświadczenia, może będzie nim w tym roku? Zaproście gości, którzy pomogą Waszym dzieciom i uczniom zrozumieć, że Korzenie to jednocześnie żywa materia, która może pulsować coraz to nowymi przeżyciami i odkryciami, i którą jak najbardziej można w sobie ubogacać. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy tylko od granic Waszej wyobraźni, chęci i kreatywności! Więcej informacji na temat projektu związanego z korzeniami, do którego udziału gorąco namawiamy,  znajdą Państwo tutaj.

.

.

Na platformie PDD znajdą Państwo również grafiki do ściągnięcia, propozycje plakatów, pocztówek, koszulek, wszystko na bazie naszego dwujęzycznego kogutka, opracowanego przez polską artystkę z Nowego Jorku Beatę Ślązak – Zalewski. Kogutek występuje co roku w innej odmianie, a autorem jego nowych kreacji jest Andrij Fil. Przypominamy również o piosence Dnia Dwujęzyczności pt. Trzy Słowa, której twórcą jest Piotr Rudziński, a do której powstał wyprodukowany w ubiegłym roku teledysk (tutaj). Naszym partnerem w organizacji wydarzeń PDD jest Fundacja Edukacji Polonijnej, zaś projekt wspiera Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak zwykle zapraszamy wszystkich do współpracy przy dalszym rozwijaniu koncepcji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Dzielcie się z nami dobrą energią, wiedzą i pomysłami na tegoroczne obchody PDD. Przygotowania do Jubileuszowego V Polonijnego Dnia Dwujęzyczności niniejszym ogłaszamy za otwarte!

.

Eliza Sarnacka – Mahoney

.

.

Poprzedni artykułNowe grafiki na Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2019!
Następny artykułWspólne gotowanie polskich potraw – pomysł na Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Eliza Sarnacka-Mahoney
Dziennikarka i pisarka, przeważnie mieszka w Kolorado, chyba że podróżuje. Współpracuje z mediami w Polsce oraz z Nowym Dziennikiem, autorka powieści, zbiorów ciekawostek i książek publicystycznych o Ameryce. Mama Natalii i Wiktorii, które każdego dnia utwierdzają ją w przekonaniu, że to, co niemożliwe jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko szczerze chcieć. Na portalu autorka rubryki “Przystanek Babel”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj