Dzieci nas kochają!  To pierwsze słowa, jakie usłyszałam z ust Izabelli Laskowskiej, dyrektor Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku, gdy zapytałam o refleksje z okazji 5 lat działalności teatru pod jej kierunkiem. Teatru, który stworzyła w 1980 roku szanowana aktorka Nina Polan i który kierowany był przez nią aż do jej śmierci w 2014 roku. „Zostaliśmy zaakceptowani i na zaufanie dzieci cały czas pracujemy” – dodała Laskowska.W lutym 2015 roku na naszym portalu Laskowska zapowiadała pierwszy sezon teatralny, skierowany do dzieci (https://dobraszkolanowyjork.com/w-lutym-teatr-lalek-zawita-do-polonijnych-szkol-w-nowym-jorku-i-new-jersey/ ). Wtedy wystawiona została sztuka Jaś i łodyga fasoli, która powstała we współpracy z utalentowanym aktorem-lalkarzem Jackiem Zuzańskim. Przedstawienie zostało wystawione 32 razy w szkołach polonijnych i zostało połączone z 37 warsztatami teatralnymi dla dzieci w stanach: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Connecticut, Rhode Island i Michigan. Poza Stany Zjednoczone wyjedzie najnowsze przedstawienie pt. „Pchła Szachrajka” według wiersza Jana Brzechwy. W październiku  Pchłę Szachrajkę obejrzą dzieci w Wielkiej Brytanii. „A w 2020 roku  planujemy polecieć do Wilna, gdzie nasz teatr gościł wielokrotnie na zjeździe teatrów, bo chcemy podtrzymać tradycję zapoczątkowaną przez Ninę Polan i zadedykować jej pamięci jedno przedstawienie”- zdradziła Laskowska.

Pchłę Szachrajkę poznały i pokochały dzieci w 41 szkołach polonijnych! Ostatnio pojawiła się w Szkole im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead na Long Island. „Nie odstraszyła nas śnieżyca, bo przecież czekały dzieci, a nasz zespół dla nich jest zdolny do wszystkiego” – stwierdziła Laskowska. Dyrektor placówki Ewa Załusińska podkreślała nie tylko profesjonalny charakter przedstawienia, ale także zwracała uwagę na bezpośredni kontakt, jaki aktorzy nawiązali z uczniami. „Pani Iza witała się ze wszystkimi osobiście, aż dzieci  były zaskoczone, a w trakcie przedstawienia poruszała się na widowni, a potem też żegnała się z uczniami. To wszystko stworzyło wyjątkową atmosferę  w naszej szkole” – dodała.„Nie ma dla nas większej radości jak otwarte buzie dzieci, ich oczy tylko w nas wpatrzone, a potem śmiech na sali” – powiedziała Laskowska, twórczyni programu „Edukacja przez teatr”. „Dzięki wsparciu różnych instytucji mogliśmy dotrzeć do tysięcy dzieci. Wymienię wśród nich Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Unię Kredytową, Fundację Kościuszkowską i Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. Jesteśmy również bardzo wdzięczni za patronat medialny portalowi Dobra Polska Szkoła, który towarzyszy nam od samego początku naszego działania” – dodała Laskowska.

W obecny skład zespołu wchodzą aktorki: Zuzanna Ducka, Justyna Kostek, Izabella Laskowska i obsługa techniczna: Zbigniew Laskowski, Patryk Laskowski i Józef Pacia.

Polski Instytut Teatralny jest specyficzny: Teatr nie ma swojej siedziby, jest teatrem w drodze. Aktorzy to pasjonaci, jednak dużym wyzwaniem dla nich są próby, z racji tego, że potrzebne jest stałe miejsce, gdzie będą mogli ćwiczyć do przedstawienia. Może znajdzie się instytucja albo indywidualny ofiarodawca, który pomoże teatrowi? Teatr działa nie dla siebie, ale także dla Polonii. W przyszłym roku Polski Instytut Teatralny będzie obchodził 40 urodziny. Może w 2020 roku uda się wybrać na przedstawienie już w siedzibie teatru? Przecież inwestowanie w kulturę polską, podtrzymywanie polskiej mowy w Ameryce powinno być jednym z naszych najważniejszych celów, jeśli chcemy być Polonią świadomą i władającą dobrą polszczyzną.


Danuta Świątek

Zdjęcia: Józef Pacia

Poprzedni artykułBabcia Bożenka. Rozmyślania wielkopostne
Następny artykułDwujęzyczne klasy na Long Island od września? Spotkanie na temat polsko-angielskiego programu nauczania.
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj