Jubileusze w polonijnych szkołach ożywiają aktywność placówek. Dyrekcja, nauczyciele, obecni uczniowie i absolwenci, i rodzice, a także przyjaciele szkół wspólnie pracują nad okolicznościowymi programami. Prowadzą cenne prace nad uporządkowaniem historii szkoły, zebraniem istotnych faktów i fotografii. W ten sposób tworzą szkolne archiwa polonijnej edukacji w USA. A w czasie samych obchodów przyciągają gości z polonijnego środowiska, nie tylko edukacyjnego, ale także dyplomatycznego i społecznościowego. Uroczystości związane z 50-leciem Polskiej Szkoły przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku są pięknym tego przykładem.
W murach konsulatu, gdzie celebrowano jubileusz, wicedyrektor Joanna Modzelewska przedstawiła historię szkoły, do której chodzi około 300 uczniów i pracuje 11 nauczycieli i osoba wspomagająca. Była to szczegółowa prezentacja, bo 50 lat opowiedzieć nie jest łatwo. Historia szkoły została wzbogacona wspomnieniami absolwentów: Agaty Praczuk, Magdaleny Madaj i Adriana Poniatowskiego. Dzieci absolwentów też chodzą do tej szkoły. Dr Magdalena Madaj w swojej wypowiedzi podkreśliła, że studiowała medycynę w Poznaniu i jest dumna, że jej dzieci uczą się w szkole, do której sama uczęszczała. Były nauczyciel Mirosław Mikłowski wspmniał o nauczycielach i wolontariuszach, którzy odeszli na zawsze.
Elisa Alvarez z nowojorskiego stanowego departamentu edukacji zapowiedziała, że Seal of Biliteracy z języka polskiego będzie zapisywany na świadectwach uczniów. Nasza redakcja z Marzeną Owiński była pierwszymi, którzy promowali ten egzamin na wschodnim wybrzeżu USA i na naszym portalu można znaleźć wiele cennych informacji na ten temat.
Dyrektor szkoły Aneta Prejsnar z wdzięcznością mówiła m. in. o tym jak ważni są nauczyciele w pracy szkoły i przedstawiła grono pedagogiczne, a także Radę Rodziców. Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczył Konsul Generalny Mateusz Sakowicz. Medale otrzymali Dorota Mikłowska, Anna Izak, Łukasz Rusin, Joanna Modzelewska i Krzysztof Rzamek. A dla każdego gościa miłą niespodzianką były kalendarze z kolorowymi ilustracjami uczniów. Wszyscy z przyjemnością wysłuchali programu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci i młodzieży.
Irena Biały, która uczyła języka polskiego m. in. w klasach licealnych tak wspomina swoją pracę.
„Bardzo lubiłam pracę z uczniami w tej szkole. Inteligentni, spostrzegawczy, często inspirowali do nowych pomysłów, działań. Brali udział m.in. w pozaszkolnych konkursach literackich, np. organizowanych przez portal: Dobra Szkoła Nowy Jork. Otrzymywali również nagrody w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Wandy Chotomskiej. I tak dalej. Ta forma doskonalenia języka polskiego wśród polonijnej młodzieży i dzieci, czyli twórczość własna, jest mi szczególnie bliska. Ważnym wydarzeniem okazało się wprowadzenie do kalendarza szkolnego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, w czym miałam okazję uczestniczyć. Uczniów naprawdę zaciekawił ten pomysł. Lubili nowości i kreatywność. Wracajâc do obchodów 50-lecia istnienia Szkoły Polskiej w Nowym Jorku: bardzo przyjemnie było spotkać tylu jej sympatyków i ludzi, którzy na jej rzecz pracują lub pracowali.”
Polonijny Rodzic na 6 w 2023 roku, Beata Starzynski, która jest od 14 lat zaanagażowana w życiu szkoły powiedziała: „Rodzice biorą aktywny udział w życiu naszej szkoły i to przynosi nam radość i satysfakcję”.
Gratulacje dla szkoły!
.
Tekst i zdjęcia: DSNY