imagesKomisja Europejska zwiększyła o 25 proc. pulę pieniędzy przeznaczonych na realizowany w Polsce program „Młodzież
w działaniu”. Do nieformalnych grup młodzieżowych w 2013 r. popłynie więc 45 mln zł.

– Narodowa Agencja Programu „Młodzież
w działaniu” w 2012 roku sfinansowała prawie 800 projektów – to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 200 inicjatyw lokalnych, niemal 250 wymian międzynarodowych, ponad 40 projektów angażujących młodych
w tworzenie polityki młodzieżowej, kilkadziesiąt szkoleń i seminariów. – poinformował Tomasz Bratek, dyrektor Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu”. – To prawie 20 tysięcy młodych ludzi zaangażowanych
w życie swojej społeczności lokalnej i inicjujących współpracę z rówieśnikami z zagranicy. Wśród nich jest ponad 1000 wolontariuszy – wyjeżdżających za granicę i przyjeżdżających do Polski w ramach Akcji 2. – Wolontariat Europejski – dodał.

W 2013 r. na „Młodzież w działaniu” zarezerwowano 11 mln euro, czyli ok. 45 mln zł. Dzięki tym pieniądzom młodzi ludzie będą mogli m.in. wyjechać na wolontariat za granicę, nawiązać współpracę z młodzieżą z krajów Europy Wschodniej i Kaukazu lub zrealizować jakiś projekt na rzecz społeczności lokalnej.

W programie kładzie się szczególny nacisk na zaangażowanie młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej czy społecznej lub mającej trudności z dostępem do informacji, edukacji i kultury z powodu niekorzystnej lokalizacji czy niskich kwalifikacji.

(PS, GN)

Poprzedni artykuł„Szkoła to nie lody, żeby ją smakować” – rozmowa z dr Jolantą Fiszbak, autorką „Trylogii polonijnej”, nowych podręczników dla dzieci w polskich szkołach w USA.
Następny artykuł„Pani Wala”