dsc_2965

 

Jeśli ktoś szuka polonijnej szkoły, działającej na  idealistycznych zasadach, to znajdzie ją w Plainfield, New Jersey.

Szkoła im. Juliana Ursyna Niemcewicza, która właśnie obchodzi 15-lecie działalności potwierdza, że może istnieć placówka, w której dzieci nie płacą czesnego, a nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia.  Cała szkolna rodzina pracuje razem, wspiera się i rozwija pod kierunkiem dyrektor Beaty Benewiat i nowowybranego zarządu szkoły: prezesa Kingi Kapołki, jej zastępcy Leona Grędzińskiego, zastępcy dyrektora Mikołaja Guzka i sekretarza Krystyny Krusinowskiej.

 

dsc_2930

 

Kryształowa rocznica została przypieczętowana uroczystym bankietem, zorganizowanym wspólnym wysiłkiem rodziców i nauczycieli. Czas na wspomnienia. A wszystko zaczęło się od wystawienia jasełek w grudniu 2001 roku dzieci w Parafii Św. Stanisława Kostki, pod opieką Barbary Maciorowskiej. Mały eksperyment prowadzenia  zajęć z języka polskiego przez pół roku dla siedmiorga dzieci, powiódł  się i w roku szkolnym 2002-2003 przerodził się w szkołę. Jaki początek, taka działalność szkoły. Zawsze z rozwagą, bez pochopnych decyzji i razem. Dziś w szkole uczy się 70 dzieci, czyli dziesięć razy więcej niż na początku.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że wszyscy dotychczasowi dyrektorzy szkoły są na dzisiejszym bankiecie” – powiedziała Beata Benewiat. Oprócz Barbary Maciorowskiej znaleźli się Dorota Jastrzębska i Janusz Skalski. Grono pedagogiczne również miało silną reprezentację. W tym roku szkolnym uczą Anna Balewicz, Anna Benewiat, Joanna Gadomska, Joanna Godniak, Katarzyna Grędzińska, Lucyna Gryczyńska, Mikołaj Guzek, Dorota Jastrzębska, Cezary Jastrzebski, Anna Kazimierska, Krystyna Krusinowska, Beata Makowska, Joanna Maulbeck, Wioletta Mieszkowicz, Marek Panasik, Iwona Radecka, David Ruszkiewicz, Jolanta Stalenyj, Anna Szewc-Staniewska. Asystentami nauczycieli są Julia Benewiat, Jakub Hibner, Dominik Jastrzebski, Patrick Kapołka, Anna Stalenyj i Karol Wiśniewski. Dyplomami Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku wyróżniono  nauczycieli Annę Benewiat, Dorotę Jastrzębską Jolantę  Stalenyj. Dyplomy otrzymali też dyrektor Beata Benewiat,  Iwona Radecka (rodzic) i ks. Jan K. Lebdowicz (opiekun szkoły) oraz proboszcz, ks. Frank Rose.

dsc_2879

 

dsc_2921

 

dsc_2920

 

W jubileuszowym roku szkoły skoncentrowano się na programie edukacyjnym „Skąd nasz ród”, którego celem jest wzbudzanie zainteresowania u dzieci nie tylko historią szkoły, ale i Polski, ich rodzin, miast, z których pochodzą. Na lekcjach nauczyciele i dzieci mają prezentacje i rozmowy, które łączą rodziny po obu stronach Atlantyku.  Obecnie ochotnicy  w czasie przerwy w zajęciach wyszywają na kanwie symbole związane z historią Polski. Na ten pomysł wpadła Dorota Jastrzębska. Uczniowie klas starszych pracują nad drzewami genealogicznymi swoich rodzin, a młodsze zachęcone są do opisania swoich dziadków lub narysowania ich portretów. W późniejszym czasie dzieci opiszą lub narysują miejscowości w Polsce, z których wywodzą się ich rodziny.

 

img_3331

 

img_3333

 

A dla mnie rocznicowe obchodzy szkoły są też okazją, podczas której dowiaduję, że patron Julian Ursyn Niemcewicz był pierwszym Polakiem z obywatelstwem amerykańskim. Wżenił się w rodzinę Kean, założycieli znanej wyższej uczelni w New Jersey, Kean University.

 

Gratulacje dla szkoły!

 

Danuta Świątek
Zdjęcia: Dorota Wilczynski

Poprzedni artykułCzy nauka polskiego jest potrzebna dzieciom mieszkającym poza Polską? – dzieci z Accrington, Wielka Brytania
Następny artykuł„Mój polski bohater historyczny” – konkurs plastyczny dla dzieci
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj