Fot. Marta Kustek

W tegorocznym kalendarzu wydarzeń polonijnych pojawi się nowe święto –  Polski Dzień Dwujęzyczności – Polish Billingual Day i będzie ono obchodzone w każdą drugą sobotę października.

Nasz portal DobraPolskaSzkola.com od trzech lat prowadzi kampanie na rzecz dwujęzyczności „W naszym domu mówimy po polsku!” w polonijnym środowisku w USA. Przez ten czas na stronie ukazało się wiele artykułów, wywiadów, nagrań filmowych, relacji dotyczących promowania rozmów w języku ojczystym w polskich rodzinach zamieszałych poza granicami kraju. Odbyliśmy szereg spotkań z rodzicami i nauczycielami w polskich szkołach sobotnich na wschodnim wybrzeżu USA, z których relacje znajdą Państwo w naszej rubryce https://dobraszkolanowyjork.com/category/w-naszym-domu-mowimy-po-polsku/ Już w pierwszym roku trwania akcji, dołączyły się do niej również polskie środowiska w innych krajach, m.in. Włoch, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady czy Holandii.

Od początku naszych działań naszym pragnieniem było ustanowienie wydarzenia w naszym polonijnym kalendarzu, który przypominałby wszystkim nam, Polakom zamieszkałym poza krajem, jak ważny jest nasz język w naszym polonijnym życiu i jak istotne znaczenie ma przekazywanie go następnym pokoleniom dzieci, urodzonych w polskich rodzinach.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że nasze starania zakończyły się sukcesem. Pomysł stworzenia takiego dnia został zaakceptowany oraz wsparty przez Ministerstwo Spraw Zagraniczych i już w tym roku  we wrześniu w Polskim Konsulacie RP w Nowym Jorku odbędzie się uroczysta proklamacja Polskiego Dnia Dwujęzyczności.

Mamy nadzieję, że Polski Dzień Dwujęzyczności będzie wyjątkowym dniem dla wielu polonijnych środowisk, szczególnie dla polskich szkół. Zarówno one, jak i inne polskie organizacje, które zechcą uczcić ten dzień, będą miały okazję by zorganizować w tym dniu szereg wydarzeń, spotkań, wystaw i innych atrakcji dotyczących znaczenia dwujęzyczności. Ich celem będzie promowanie języka polskiego nie tylko wśród polskich rodzin, ale również wśród naszych amerykańskich sąsiadów i przyjaciół, zachęcanie do mówienia niezaśmieconą angielskimi naleciałościami polszczyzną, wskazywanie na osiągnięcia Polaków w kulturze amerykańskiej.

Podczas pierwszego Polish Billingual Day, 10 października, zorganizowanych zostanie szereg przykładowych, całodniowych wydarzeń w sześciu polonijnych ośrodkach: w Nowym Jorku, New Jersey, Bostonie, Bridgeport, Copiague i Denver. Przez cały dzień rodzice wraz z dziećmi będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, m.in.: w przedstawieniach teatralnych przygotowanych przez dzieci, ciekawych wykładach dla rodziców, warsztatach językowych dla dzieci, dyktandzie dla dorosłych oraz różnych występach muzyczno-tanecznych.

Już teraz gorąco zapraszamy na nie wszystkich naszych czytelników!

Redakcja portalu DobraPolskaSzkola.com

MSZ_logoWydarzenia w ramach I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

Poprzedni artykuł„Żeby serce nie stanęło”
Następny artykułNajmłodsi uczestnicy festynu fundacji Polish Gift of Life i Polish Parents Pomagają