DSC_0093

W Polskiej Szkole przy Parafii Św. Jadwigi w Trenton, NJ, odbył się już po raz 10 konkurs recytatorski, w którym udział wzięła rekordowa liczba uczniów, bo aż 55, czyli jedna trzecia szkolnej społeczności.

Konkurs przebiegał w czterech kategoriach; przedszkole i zerówka, klasy pierwsze, klasy drugie i trzecie oraz w ostatniej grupie znaleźli się uczniowie od klas czwartej do ósmej. Jury oceniało prezentacje pod względem stopnia opanowania tekstu, interpretacji utworu, kultury języka i ogólnego wyrazu artystycznego. Oceniający w składzie: Maria Paździor, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey, Barbara Milewski,  szefowa oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton, NJ, Janina Chaberek, Barbara Konieczyński, Alexandra Pitera i Danuta Świątek z portalu DobraPolskaSzkola.com, miały nie lada wyzwanie, by wyłonić kilkoro najlepszych recytatorów. Poziom konkursu był bowiem wysoki. Zadbano również, by recytujące osoby na scenie pojawiły się w ciekawych kreacjach i z rekwizytami w rękach. Konkurs prowadziły dwie uczennice Olivia Żebrowski i Olivia Szela.

DSC_0068

W kategorii I:

1 miejsce zajęła Zuzanna Dudziński – „Przed lustrem” I. Suchorzewska.

2 miejsce przyznano  Zuzannie Szymkiewicz – „Pranie” M. Konopnicka.

3 miejsce przypadło Patrykowi Roszkowskiemu – „Pomidor” J. Brzechwa.

Laureatami wyróżnień są: Filip Szyszko – „Przekora” I. Suchorzewska i Victoria Różański „Idzie niebo ciemną nocą” E. Szelburg-Zarembina.

W kategorii II:

1 miejscem nagrodzono Julię Guzdzioł -„Dobre uczynki” M. Szczepańska.

2 miejsce zajęł Jakub Momot – „Lokomotywa” J. Tuwim.

3 miejce przyznano Jakubowi Medes – „Kukuryku” S. Jachowicz.

Wyróżnienia dostali: Karol Bak – „Śniadanko baranka”  D. Gellner i Julia Cwalina -„W trawie” M. Jankowiak.

W kategorii III:

1 miejsce zajęła Natalia Krzemiński -„Jak dobrze być dziewczynką” K. Kowalska.

2 miejsce przypadło Emilii Wróblewski – „Postępowy żuczek” K. Bednarek.

3 miejscem nagrodzono  Olivię Szymkiewicz – „Żuk” M. Jankowiak.

Wyróżniono również: Olivię Doliwę – „Jeż” M. Jankowiak i Kacpra Szyszko – „Okulary” J. Tuwim.

W kategorii IV:

1 miejsce otrzymała Zuzanna Kutyłowska – „Dwa Koguty” W. Chotomska.

2 miejsce przyznano Jacobowi Kokoszce – „Ojczyzna” M. Konopnicka.

3 miejsce dostała Julia Doliwa – „Ośla ławka” H. Niewiadomska.

Wyróżnieniami nagrodzono: Natalię Śpiewak – „Wróbelek filomelek” A. Barton i Isabellę Ochalik – „Inwokacja” A. Mickiewicz.

Portal Dobra Polska Szkoła ufundował dwie nagrody książkowe, które przyznano Zuzannie Kutyłowskiej i Isabelli Ochalik. Nagrody pieniężne ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, oddział w Trenton, NJ, Druch Studio Gallery i szkoła.

DSC_0128
Nagroda naszego portalu dla Zuzanny Kutyłowskiej za „Dwa koguty” W. Chotomskiej.

Pieczę na  konkursem sprawowała nauczycielka Joanna Adamiak, która podkreśliła, że konkurs to nie tylko dobra zabawa, ale również pielęgnowanie języka polskiego i poznanie poetów.

„To jedyna szkoła w stanie New Jersey, która organizuje konkurs recytatorski” – powiedziała prezes Paździor. Zapoczątkowała go była dyrektor placówki Maria Kosakowska. Warto, by inne szkoły poszły za jej przykładem i może w przyszłości, międzyszkolne rozgrywki trafiły do Trenton.

DSC_0024
Dyrektor szkoły Aleksandra Urban

Polska Szkoła w Trenton przy parafii Św. Jadwigi, która istnieje od 1995 roku,  ma wyjątkową lokalizację, bo znajduje się w dawnym budynku sióstr zakonnych. Połączone cele stanowią przytulne klasy. „Dwie klasy wygospodarowaliśmy z łazienek, które wyremontowali rodzice” – mówi z dumą dyrektor  Aleksandra Urban, która dzieli swoje obowiązki kierowania szkołą z Ewą Doliwą. – „Mamy wspaniałego księdza Jacka Łabińskiego, który wspiera naszą działaność i oddanych nauczycieli” – dodaje Urban.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Kaz Pienkawa

DSC_0022

DSC_0032