Barbara Perska jest nauczycielką English as a Second Language (ESL), czyli angielskiego dla dzieci, których językiem ojczystym jest inny język. Od 10 lat uczy
w publicznej szkole podstawowej w New Jersey.

Wcześniej uczyła w szkole średniej. Zaangażowana
w szkolenie nauczycieli z USA i innych krajów.

Danuta Świątek: Gdy dziecko ma problemy z językiem angielskim, co pani radzi rodzicom i dziecku? Gdzie szukać pomocy?

Barbara Perska: Przede wszystkim trzeba upewnić się,
że są to faktyczne problemy, a nie zbyt wysokie oczekiwania. Każdy człowiek jest inny i uczy się w innym tempie. Ogólnie większość ludzi, również nauczycieli, daje dziecku 1-2 lata na nauczenie się języka i po takim okresie spodziewa się, że dzieciak powinien sobie nieźle radzić. Owszem, można w tym okresie nauczyć się języka wymaganego do codziennej komunikacji, ale aby dobrze funkcjonować w szkole na poziomie dzieci, które posługują się angielskim od urodzenia, potrzeba znacznie więcej czasu. Trudno w to uwierzyć, ale badania wykazały, że 7-10 lat. Oczywiście, nie wszystkie dzieci potrzebują 10 lat, gdyż wchodzą w grę różne czynniki, ale trzeba mieć cierpliwość, gdy dzieciak nie radzi sobie tak, jak byśmy sobie życzyli.

Danuta Świątek: Pani praktyczne rady?

Barbara Perska: Młodsze dzieci uwielbiają gry i zabawy, więc koniecznie należy zadbać o to, żeby miały kontakt z anglojęzycznymi rówieśnikami, żeby chodziły na zajęcia pozaszkolne prowadzone w języku angielskim. Kluczem do sukcesu jest to, żeby lubiły to co robią, wtedy będą uczyć się z entuzjazmem. Jest niezmiernie dużo darmowych portali w Internecie, które poprzez zabawę uczą angielskiego
(Lista przykładowych stron www na końcu wywiadu – przypis od redakcji).

Danuta Świątek: Publiczna biblioteka jest też naszym sprzymierzeńcem?

Barbara Perska: Oczywiście. W bibliotece dziecko oprócz wypożyczenia książek, może uczestniczyć
w różnego rodzaju spotkaniach, programach, wycieczkach itp., które na pewno pozytywnie wpłyną na rozwój jego jęzka.

Danuta Świątek: Co jest największym wyzwaniem dla pani, nauczycielki ESL?

Barbara Perska: Pragnę tak uczyć, żeby wykorzystać maksymalnie potencjał każdego ucznia, w związku z czym muszę w miarę szybko dowiedzieć się o nim jak najwięcej: jaki jest styl jego uczenia się, czym się interesuje, co go motywuje itd., a w związku z dużą liczbą dzieci w programie, nie jest to łatwe zadanie.

Danuta Świątek: Ilu ma pani uczniów i czy są wśród nich Polacy?

Barbara Perska: Codziennie uczę 41 dzieci w grupach nie większych niż ośmioro. Obecnie mam tylko jedną osobę z Polski. Moi uczniowie pochodzą niemalże z całego świata. Mamy uczniów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, i Afryki. Niesamowite!

Danuta Świątek: Dlaczego wybrała pani nauczanie ESL?

Barbara Perska: W Polsce ukończyłam filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wybrałam inny kierunek, nie nauczycielski. Nauczycielką zostałam przez przypadek, ale uważam, że był to najlepszy zbieg okoliczności jaki mógł mi się przydarzyć, bo natychmiast odkryłam w sobie pasję do zawodu. Mam możliwość pomagania ludziom i patrzeć jak szybko się rozwijają. Daje mi to niezmierną satysfakcję, że mam w ich sukcesach małą cegiełkę.

Danuta Świątek: Jak zostać nauczycielem ESL?

Barbara Perska: Gdy ma się dyplom ukończenia studiów z Polski, to należy poddać go ewaluacji przez agencję np. World Education Services w Nowym Jorku, która wydaje dokument stwierdzający jaką wartość ma nasze wykształcenie na rynku amerykańskim. Z tym dokuemntem należy się udać na uczelnię, gdzie trzeba się umówić z counselor, który poinformuje jakie kursy należy ‘dorobić’, które są tutaj wymagane do uzyskania licencji ESL, a w Polsce ich nie było w programie studiów. Warto wybrać się do kilku uczelni na rozmowy, żeby uzyskać pełniejszy obraz i mieć możliwość wyboru. Można też zasięgnąć informacji w County Office of Teacher Certification and Credentials.

Danuta Świątek: Co najbardziej pani lubi w swojej pracy?

Barbara Perska: Dzieci są ciekawe świata, są otwarte; akceptują świat i ludzi wokół siebie. Każda moja lekcja jest inna, a ich zapał i entuzjazm niezmienny. To dodaje mi skrzydeł. Uwielbiam swoją pracę. Jestem niesamowitą szczęściarą! Robię to co lubię i dostaję za to wynagrodzenie. Czy może być lepiej?

Danuta Świątek: A o czym pani marzy?

Barbara Perska: Właściwie mogę powiedzieć, że będę szczęśliwa, jeżeli wszystko pozostanie bez zmian. No, może jedna malutka… Chciałabym zostać babcią. Mam córkę, która jest w końcowej fazie zdobywania doktoratu z psychologii klinicznej. Jak wszystko dobrze pójdzie, będziemy celebrować jej nowy tytuł w przyszłym roku. Jesteśmy z niej bardzo dumni. I pomyśleć, że przyjechała nie znając języka angielskiego…

Danuta Świątek: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum rodzinne Barbary Perskiej.

Strony dla dzieci pomocne w nauce języka angielskiego

www.starfall.com learn the letters and sounds, learn to read, online books that sound out. Excellent website

www.spellingcity.com kids can practice their spellings words by playing games, they can be taught the words, or tested on the words. This one is great

www.vocabulary.co.il great for learning vocabulary

www.softschools.com

www.funbrain.com Math baseball learning how to add, subtract, multiplication and division easy to super brain level. This site has other great resources too.

www.coloring-page.net Click on Kid Games: Online free kid games, math flash cards, memory games (Simon, matching), checkers, connect four, hangman) and many more.

www.coloring.ws/coloring.html free coloring pages: Alphabet, Cartoon Characters, etc.

www.handwritingforkids.com/handwrite/manuscript/alphabets/index.htm alphabet tracing pages and number pages.

www.newsword.com Winter, Spring, Summer, Fall themes, Holiday themes crossword puzzles, worksheets, word scramble sheets and so much more.

www.mathplayground.com practice word problems playing Hoops.

www.angelfire.com/wi/writingprocess/index.html ABC’s of the Writing Process, Tips

www.first-school.ws/theme/printables/number-worksheets.htm free printables for letters and numbers.

www.internet4classrooms.com/kplus_writing.htm Kindergarten writing practice links. Tons of stuff.

www.makebeliefscomix.com/Comix/ lets children design their own comic strip.

Poprzedni artykułSzkoła Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta w Palos Heights, IL
Następny artykułBabcia Bożenka: „Jesteś naszym cudem”

1 KOMENTARZ

  1. Jaki piekny artykul. Gratulacje. Tak ESL jest wspanialym programem. Jest swego rodzaju pomostem dla dzieci imigrantow umozliwiajacym im adopcje w nowej szkole i w nowym kraju. Nasi synowie rowniez przed laty z niego korzystali i byli pod skrzydlami Pani Bozeny Sz. o ktorej zawsze cieplo myslimy.
    Nauczyciele uczacy ESL sa jak anioly dla tych dzieci, poniewaz podaja ta tak potrzebna szczegolnie w tak trudnym okresie dlon.
    W imieniu wszystkich rodzicow i dzieci chcialabym powiedziec dziekujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj