16-letni Damian Szczepara z Pomony, NY, uczeń Ramapo High School, znalazł się wśród 100 laureatów konkursu na reklamę video „I Want My Google TV”. Uwielbia rysować komiksy.

Danuta Świątek: Jak wygląda twoja reklama, za którą dostałeś 46-calowy telewizor Sony
i pewnie masz ogromną satysfakcję?

Damian: To mój pierwszy większy konkurs, w którym brałem udział. Bardzo cieszę się, że moja praca została zauważona. Reklamę można zobaczyć na youtube, wystarczy wpisać hasło: TomaszTheAwesome.

Danuta Świątek: Jak narodził się pomysł na reklamę?

Damian: Inspirację dostałem podczas oglądania filmów ‘stop-motion’. Praca nad nią trwała 4 dni
i sprawiła mi dużo przyjemności. Lubię wyzwania.

Danuta Świątek: Komiksy są twoją pasją. Kiedy zrobiłeś swój pierwszy komiks?

Damian: Gdy chodziłem do 6 klasy. Jego bohaterami byli moi koledzy i koleżanki z klasy. Nosił tytuł „Hero Comics”. Wszyscy z klasy czuli się jego częścią i byli bardzo zadowoleni.

Danuta Świątek: A teraz nad czym pracujesz?

Damian: Nad komiksem „After Shock” o post-apokaliptycznych przygodach Tobiasa Ericsona.

Danuta Świątek: Skąd czerpiesz pomysły?

Damian: Z mojego życia w szkole, z życia na co dzień. Czytam też inne komiksy.

Danuta Świątek: Jakie są twoje ulubione komiksy?

Damian: Zdecydowanie japońskie. Mocno przyciągaja moją uwagę. Mają w sobie coś, czego nie można zaleźć w amerykańskich komiksach. Japoński klimat, wynikający z tamtejszej kultury.

Danuta Świątek: Jakie komiksy polecasz swoim rówieśnikom i nie tylko?

Damian: Naruto, Soul Eater, Full Metal Alchemist.

Danuta Świątek: Czy swój zawód wiążesz z komiksami?

Damian: Chciałbym, ale powinienem mieć praktyczny zawód. Może zostanę architektem, a komiksy będą dla mnie czymś w rodzaju hobby.

Danuta Świątek: Twoje komiksy są biało-czarne. Dlaczego?

Damian: Łatwiej jest je wprowadzać na portal www.Deviantart.com, gdzie kolor nie zawsze dobrze wychodzi. Żeby zobaczyć moje prace trzeba wpisać też hasło ‘akascotty’.

Danuta Świątek: O czym marzysz?

Damian: Chciałbym, żeby moje komiksy były wydawane w książkach i żeby można było je kupować w każdej księgarni Barnes & Noble. Marzę, żeby pojechać do Japonii i spotkać autorów komiksów. Porozmawiać z nimi jak tworzą swoje prace. Chciałbym mieć dobry zawód, który da mi radość w życiu.

Danuta Świątek: Bardzo dobrze mówisz po polsku. Gdzie nauczyłeś się języka?

Damian: W domu rozmawiamy po polsku. Chodziłem też do Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah.

Danuta Świątek: Twoje nazwisko Szczepara trudno wymówić Amerykanom. Czy zastanawiałeś się nad przyjęciem pseudonimu do swoich komiksów?

Damian: Nie. Moje nazwisko bardziej pomaga niż przeszkadza. Zwraca uwagę. Jestem dumny z mojego polskiego nazwiska.

Danuta Świątek: Czy nauczyciele w szkole, szczególnie od rysunków, podwyższają ci poprzeczkę wymagań?

Damian: Czasami dają mi dodatkowe projekty. Ostatnio nauczyciel zaproponował mi zrobienie mural, rysunku na ścianie w szkole.

Danuta Świątek: W jaki sposób się relaksujesz?

Damian: Najchętniej chodzę nad jezioro albo w góry. A z kolegami lubię pojechać do Palisades Mall.

Danuta Świątek: Dziękuję za rozmowę. Życzę, by twoje komiksy czytano na całym świecie.

Rozmawiała: Danuta Świątek
Zdjęcie: archiwum rodzinne Damiana.

Poprzedni artykuł„Julian Beever – chodnikowy Picasso”
Następny artykuł„Zielona herbata może być kluczem do zdrowia w podeszłym wieku”