Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (UEP) jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni ekonomicznych w Polsce. Zawsze w czołówce rankingów. Przykładowo w międzynarodowym zestawieniu EDUNIVERSAL uczelnia została uznana za najlepszą szkołę biznesu w kategorii Excellent Business Schools.

Uniwersytet był organizatorem jednej z największych światowych konferencji finansowych Global Finance Conference z udziałem amerykańskiego Noblisty Roberta Mundella. UEP na swoją renomę zapracował wysoką jakością nauczania i badaniami naukowymi, oraz doradztwem gospodarczym, a także szerokimi kontaktami międzynarodowymi i współpracą z biznesem.

Stała wymiana wzorców kształcenia z ośrodkami z całego świata, rozbudowane programy wyjazdów zagranicznych, wykłady i specjalności w językach obcych oraz bloki zajęć prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z międzynarodowych koncernów powodują, że studenci kończący uczelnię są dobrze przygotowani do wyzwań krajowego i globalnego rynku pracy.

Danuta Świątek rozmawia z dr Agatą Maćków, kierownikiem Biura Studiów Anglojęzycznych na Uniwersytecie.

Danuta Świątek: Na jakich kierunkach mogą studiować zagraniczni studenci w języku angielskim?

Agatą Maćków: UEP oferuje jeden kierunek studiów w języku angielskim – International Business – na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. W najbliższej przyszłości Uczelnia otworzy kolejne kierunki studiów w języku angielskim, między innymi e-business. Będzie to oferta unikatowa na rynku polskim.

Danuta Świątek: Ilu macie studentów ze świata, a szczgólnie z USA i Kanady?

Agatą Maćków: Obecnie na Uczelni mamy 85 studentów z zagranicy, w tym 1 z Kanady, 1 z Wielkiej Brytanii, z USA jak na razie nie mamy żadnego studenta. Dlatego rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną kampanię pozyskiwania studentów ze Stanów Zjednoczonych.

Danuta Świątek: Ile kosztują studia?

Agatą Maćków: Studia w języku angielskim są płatne, czesne wynosi 1000 euro za semestr, czyli 2000 euro za rok. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają 3 lata (6 semestrów), studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają 2 lata (4 semestry).

Danuta Świątek: Kiedy zaczęliście program w języku angielskim?

Agata Maćków, kierownik Biura Studiów Anglojęzycznych UE
Agatą Maćków: Program International Business prowadzony jest od 4 lat, w tym roku po raz pierwszy utworzyliśmy grupę na I roku studiów magisterskich.
W pierwszym roku istnienia programu mieliśmy trzech studentów rozpoczynających studia, w obecnym roku akademickim przyjęliśmy 13 osób na I rok studiów licencjackich i też 13 na I rok studiów magisterskich. Zwiększa się także oferta zajęć do wyboru, oprócz zajęć obowiązkowych objętych programem studiów. W tym roku było ich ok. 80.

Danuta Świątek: Jakie są plany uczelni?

Agatą Maćków: Jako wiodąca uczelnia ekonomiczna
w Polsce, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, chciałby utrzymać i rozwijać swoją silną pozycję naukową i dydaktyczną na arenie międzynarodowej. Będzie uniwersytetem ekonomicznym szeroko rozpoznawalnym
i nowoczesnym, który stworzy dogodne warunki zarówno do prowadzenia badań naukowych, jak i do kształcenia studentów. Priorytet będą miały te badania naukowe oraz kierunki i formy aktywności edukacyjnej, które umocnią prestiż Uczelni i dadzą wysokie szanse pozyskiwania zdywersyfikowanych źródeł finansowania.

Będąc jedną z najstarszych uczelni ekonomicznych w Polsce, poważaną za wysoką jakość prowadzonej działalności naukowej i edukacyjnej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu będzie dążył do wzmocnienia swojej roli opiniotwórczej i doradczej. Będzie instytucją sprawnie zarządzaną, wyznaczającą sobie takie cele, które umożliwią jak najlepsze uwzględnienie potrzeb lokalnej, krajowej i międzynarodowej gospodarki. Umożliwią także realizację aspiracji pracowników i studentów uczelni.

Jednym z działań zmierzających do unowocześnienia i sprofesjonalizowania uczelni będzie ciągłe poszerzanie oferty studiów w języku angielskim na wszystkich poziomach: licencjackim, magisterskim
i studiach doktoranckich. Planujemy uruchamiać co najmniej jedną nową specjalność w języku angielskim w każdym nowym roku akademickim. Ciągle też uczelnia będzie poszerzać swoją ofertę dydaktyczną
w języku polskim otwierając nowe kierunki studiów podyplomowych, studiów MBA, studiów III stopnia.
Jak widać stawiamy sobie wysoko poprzeczkę ale jesteśmy pewni, iż osiągniemy sukces.

Danuta Świątek: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Foto: archiwum rodzinne Agaty Maćków

Poprzedni artykuł„Wszystkie ŁOBUZIAKI mają coś do powiedzenia” już wkrótce na płytach CD!
Następny artykuł„Czy jechać do rodziców na Wielkanoc?”

1 KOMENTARZ

  1. studiowałem zarządzanie na UE w Poznaniu i zmieniłem na wyższą szkołe bezpieczeństwa, tam zarządzanie jest w zupelnie innym stylu, specjalnosci pod kątem bezpieczenstwa a tego szukałem, niestety ale po standardowym zarządzaniu jest kicha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj